Menopoz Kaynaklı Sivilcelerinize Çözüm

Menopoz döneminde cilt üzerinde de birçok farklı etkiler meydana gelmekte olup, bunların sonucunda zaman zaman kadınlarda sivilce sorunu da gözlemlenebilmektedir. Bu süreçte östrojen ve diğer hormonların fazla salgılanması cildin yapısını bozarak, elastikiyetini yitirmesine ve daha fazla incelmesine yol açar. Yine sebumun aşırı salgılanması ciltte siyah noktalara veya sivilcelere sebep olabilmektedir. Kadınlar menopoz dönemlerinde bazı noktalara dikkat ederek her zaman sağlıklı, parlak ve güzel görünen bir cilde sahip olabilirler. Bu süreçte cildinize özen göstermeli ve ona doğru bakım yapmalısınız; ama nasıl?

* Cildiniz bu dönemde oldukça hassas olduğundan sabah akşam düzenli bir şekilde nemlendirici kullanmanız gerekir. Bu dönemde sürdüğünüz kremlerin hormon, vitamin ve mineral ihtiva etmesine özen gösterin.

* Daha çok Retinoik asit, antioksidan içeren ürünleri kullanmanız, yine aralıklarla cildinize peeling yaptırmanız ölü derilerden hızla kurtulmanıza, yine sivilceye neden olan siyah noktaların gitmesine de yardımcı olacaktır.

* Bu dönemde cilt kurusa bile sivilce oluşumu gerçekleşebildiğinden, cildin nem dengesini sağlamak oldukça önemlidir. Bu sebeple cilt temizleyicilerinden kullandığınız kremlere kadar birçok üründe cildin nem dengesini sağlayacak özelliklerin bulunmasına dikkat edin.

* Cildi temizlemek ve nem dengesini sağlamak, aynı zamanda siyah noktalardan kurtulmak için aralıklarla fazla sıcak olmayan duşlar alın ve her banyonun ardından cildi aromatik yağlarla nemlendirin.

* Dışarı çıkmadan 20 dakika önce güneş koruyucu kremlerinizi kullanın. Hatta bu kremlerin içine antioksidan özelliği olan maddeleri eklemeniz sivilce oluşumunun önüne geçecektir.

* Cildin kalınlaşıp lekelerin açılması için A vitamini takviyesi yapılmalı; cilde zarar veren toksinlerin atılması için de E vitamini alınmalıdır.

* Elma sirkesinin cilde birçok faydası olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki doğal asitler sivilce oluşumunun önüne geçtiği gibi var olanları da kurutabilmektedir. Bu yüzden cildinizi su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile silebilirsiniz.

Elma sirkesinin yanı sıra doğal bir antioksidan olmasından dolayı bu dönemde çok kullanılan limonun da sivilceler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Birkaç damla limon suyuna bir çay kaşığı yoğurt eklenip sivilceli bölgeye sürülür. Zamanla bu kür sivilcelerin kurumasını sağlayacaktır. Verilen maskeler tıbbi tedavini ardından doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Menopoz ile ilgili daha fazla bilgiyi Menopoz Nedir başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Menopoza bağlı sivilce oluşumunu azaltma ve önlemeye yönelik uygulamalar.

Menopoza bağlı sivilce oluşumunu azaltma ve önlemeye yönelik uygulamalar.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.