Menopoz Nedir ve Sonrasında Kadınları Ne Bekler

Menopoz her kadının hayatında yaşayacağı, oldukça özel ve kendine özgü belirtileri ve sonuçları olan doğal bir süreç olarak tabir edilebilir. Genetik faktörlere bağlı olarak kadınlar menopoza farklı yaşlarda girebilirler. 40 yaşından sonra görülebileceği gibi 55 yaşlarında da menopoza giren kadınlar bulunmaktadır. Menopoz yumurtalıkların işlevini yitirmesi sonucu adet kanamalarının azalması ve sonunda tamamen kesilmesi anlamına gelir. Bu arada bazı hormonlarda da eksilmeler baş gösterir. Son adet gününüzden itibaren 12 ay boyunca adet görmemişseniz menopoza girdiğiniz söylenebilir.

Yumurtalıkların değişmesi hormonların da azalmasına yola çar. Buna bağlı olarak kadında bazı fiziksel ve psikolojik değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin ana nedeni testesteron ve progesteron hormonların az salgılanmasıdır. Sadece fiziksel değil bu değişimler içsel olarak da gerçekleşir, iç organlar da bazı farklılıklar da gözlemlenebilir. Peki, nedir bu değişiklikler?

Menopoza Bağlı Değişiklikler

* Cinsel organda, klitoris, iç ve dış dudaklarda küçülme meydana gelir.

* Vajinanın giriş kısmı daralır ve vajina içindeki esneklikte azalma meydana gelir.

* Vajinada kayganlık azaldığı için doktor tarafından bu durumu geçirecek özel kremler önerilmektedir.

* Rahim daha küçük hale gelir ve kalınlığı azalıp incelir.

* Deri elastikiyetini kaybeder ve incelebilir.

* Koltuk altı ve genital bölümdeki tüyler azalır ve yok olur.

* Deride kırışıklık meydana gelebilir.

* Meme ucu incelir ve küçülür, memeler sarkabilir.

* Kemik sistemi güçsüzleşir bu sebeple vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır.

* İdrar torbası küçülür; bu sebeple sık idrara çıkılabilir. Bu dönemde egzersiz, düzenli beslenme ve sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzaklaşma menopozun olumsuz etkilerinin azalmasını sağlar. Eğer menopoz dönemindeyseniz doktorunuza danışarak bu dönemi daha rahat atlatmanızı sağlayacak takviye ilaçlar alabilirsiniz. Yine psikolojik rahatsızlıkların önüne geçilmesi için uzman bir doktor eşliğinde terapi almak da daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Menopoz psikolojik travmalara ve depresyona da sebep olabilmektedir. Kadınlık işlevini yitirdiğini düşünen kadınlar, hormonal değişimlere de bağlı olarak yanma, bunalma, terleme gibi semptomlar gösterir. Bu etkileri azaltmak için kadın doğum doktorunun takibinde hormon ilaçları kullanılabilir. Özellikle terleme ve yanma daha çok psikolojik sorunlardan da kaynaklı olabilmekte; bu sebeple bayanların menopoz döneminde kendilerini iyi hissettirecek aktivitelere yönelmesi doğru bulunmaktadır.

Menopoza bağlı değişiklikler ve etkileri azaltmaya yönelik uygulamalar.

Menopoza bağlı değişiklikler ve etkileri azaltmaya yönelik uygulamalar.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.