Mikrodalgada Isıtılan Yiyecekler Kanser Riski Taşıyor

Mikrodalga fırın her evin olmazsa olmazlarına çoktan girdi. Hatta yeni evlenecek olanların çeyiz listesinde bile var. Onu bu kadar vazgeçilmez kılan pratik olması. Tencerede 5 dk da ısıtılabilecek yemeği mikrodalga saniyeler içinde yapıyor değil mi? Hem bulaşık derdi de yok. Hatta mikrodalgada kahve yapanlar bile var. Daha ne olsun? Biliyorum mikrodalga dan ayrılmak çok zor olacak ama yapmayın, etmeyin mikrodalga kullanmayın.

Size bu konuda ısrarcı olacağım. Çünkü elimde yeterli deliller var. Neden “mikrodalga kullanmayın” diyorum bunu tek tek açıklayacağım. İsteğim sadece beni sonuna kadar dinlemeniz. Sonra mı? Sonra tercih sizin. Hala kullanmak istiyorsanız, saygı duyarım. Ben görevimi yaptım. Bu arada bulduğum deliller öyle etten püften şeyler değil! Hepsi akademik çalışma. Ve deneysel olarak kanıtlanmış veriler. Yani mikrodalganın kanser riski taşıdığını ben söylemiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Deneysel veriler söylüyor.

 

 

Mikrodalga fırının zararları

İşte şimdi başlıyoruz. Geçmişe gideceğiz. Taa 1976′ ya gideceğiz. Ozamanlardan buyana mikrodalganın zararları ile ilgili şeyler anlatılmış. Hatta 1976’da Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış. 

1991’de de ne olmuş biliyor musunuz? Doktor Hans Ulrich Herkel tarafından yapılan bir çalışma ile mikrodalgada pişirilen ve ısıtılan yiyeceklerin sağlık açısından çok büyük risk taşıdığı kanıtlanmış. Tabi çalışmalar birbirini kovalamış. Ama bu konuda rapor edilen görüşler hiç değişmemiş. O zaman devam edelim…

 

Mikrodalga pişirilen yiyecekler kanserojen

1991 yılında kalmıştık. Doktor Dr. Lita Lee tarafından yapılan “Mikrodalga radyasyonunun sağlığa etkileri” adlı çalışmasında mikrodalga fırınlarda pişen yiyeceklerin kansorejen olduğu ve yenmemesi gerektiği rapor edilmiş. Bu çalışmaya göre mikrodalga fırın elektromanyetik radyasyon saçıyor ve yiyeceklere zarar veriyor.

 

Mikrodalga gıdaların yapısını bozuyor

Yıl 1992. Çalışmalar devam ediyor. Bu sefer karşılaştırmalı bir deneysel çalışma yapılıyor. Yani yiyecekler ocakta normal ısıtma yöntemi ile ısıtılıyor bir de mikrodalgada ısıtılıp karşılaştırma yapılıyor. Ortaya konan deneysel raporlarda mikrodalgada ısıtılan yiyeceklerin yapısının bozulduğu sonucuna varılıyor.

 

Kalp hastalığı görülme sıklığını arttırıyor

Evet, yapılan araştırmalar sonucunda mikrodalga gıdaların yapısını bozduğu artık biliniyor. Araştırmacıların aklında daha büyük bir soru var. Daha başka hangi sorunlara yol açıyor? Bunun cevabı 2003’de verilmiş. İspanya’da yapılan bir araştırmada mikrodalgada pişirilen gıdaları tüketen insanlarda kalp hastalığı görülme sıklığı artış göstermiş.

 

Mikrodalga fırın mide ve bağırsak kanserini tetikliyor

Mikrodalga fırın radyasyon saçarak yiyeceklerin molekül yapılarını değiştiriyor ve DNA’larını bozuyor. Bunun sonucunda yapıları değişen yiyecekler sindirim sistemini olumsuz yönde etkiliyor. İnsanlar üzerinde yapılan testlerde uzun süre mikrodalgada ısıtılmış yiyecekleri yiyenlerin mide ve bağırsak kanserine yakalandıkları görülmüş.

 

Zararlı olmadığı yönünde görüşler de var

Gerçekten neden mikrodalgayı hep iyi biliyoruz? Çünkü tamamen ticari. Bunlardan gelir elde edenler sağlığımız üzerinde tehdit oluşturuyor. Ama kullanıp kullanmamak da bizim elimizde. Tercihi biz yapıyoruz.

Üstün körü araştırdığınızda mikrodalganın zararsız olduğunu söyleyenlere rastlayacaksınız. Mesela 2013 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tunaya Kalkan’nın bir röportajına denk geldim. “Bu fırınların zararlı olduğu yönündeki görüşler tamamen bir şehir efsanesidir” demiş. Ama bununla ilgi hiçbir deneysel veriye rastlanmıyor. Ve bunu hangi deneysel çalışmaya dayandırarak söylüyor bilmiyorum. Tatmin edici bir düşünce mi sizce?

Bunun üzerine araştırmalara devam ettim ve 2014’de yayınlanan bir makaleye rast geldim. Ve bu makalede ne anlatıyor biliyor musunuz? Uzun uzun mikrodalganın zararlarını… Merak edenler için makalenin ismini de vereyim;  “12 Facts About Microwaves That Should Forever Terminate Their Use” .

 

FDA tarafından halk uyarılıyor

Çok şaşırtıcı değil mi? İnsan tüm bu bilgilerden sonra “Neden hala mikrodalga satılıyor?” sorusunun cevabını veremiyor. Ve sanırım şuan bunu kullanmak için hiçbir nedenimiz yok!

Bakın Amerikan Halk Sağlığı (FDA) ne yapmış biliyor musunuz? Halkı uyarmış! Demiş ki “mikrodalgada pişirilen yiyeceklerde zararlı bakteriler ölmüyor ve mikrodalgadan çıkan bazı sızıntılar sağlığı tehdit ediyor.”

Uzun lafın kısası sağlığınız için mikrodalga kullanmayın! Kullananlara neden kullanmamaları gerektiğini anlatın.

Mikrodalga fırınların zararları ve yol açtıkları hastalıklar üzerine bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.