Morluklara Ne İyi Gelir?

Bir hastalığın habercisi olarak meydana gelmiyorsa morluklar genelde bir yere çarpma ya da darbe kaynaklı oluşmaktadır. Oluşum sebebi ise aldığı darbe ile deri altındaki kılcal damarların kopmasıdır. Bu olay derinin yüzeyinde morluk ya da ezilme de mevcutsa yeşilimsi bir renk olarak görülür. Darbe ile kılcal damarların kopmasına tıpta hematom denilmektedir. Hematom olan bölgede renk değişiminin yanı sıra şişme de görülebilir.

Morluklar Ne Zaman İyileşir

Morluk oluştuğu bölgeye göre ortalama 15-20 günde geçecektir. Ancak kemik üstünde oluşan morluklar ezilme ile meydana geldiğinden iyileşmesi daha uzun zaman alabilir. İyileşme sürecini kısaltmak için bölgeye anında soğuk su ya da buz konulabilir. Bu hem şişmeyi önleyecek hem de kanın hareketlenmesini yavaşlatacaktır. Böylece morluk problemi de oluşmaz.

Morluklar tedavisi zor bölgelerde ya da ağır darbe ile oluştuysa tıbbi bir müdahale gerektirebilir. Fakat basit çarpmalar, darp izleri gibi iyileştirmesi daha kolay olan morluklar için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri mevcuttur. Üstelik bu yöntemler morluk ilerlemeden hızlıca uygulandığında daha etkili olacaktır. Aynı zamanda tedavisi evde mümkün olan bir sıkıntı yüzünden ilaç tedavisi ile cildinizi yıpratmamış olursunuz.

  • Siyah zeytini çekirdeği çıkarıldıktan sonra iyice ezin. Sonrasında oluşan püreyi morluğunuzun olduğu bölgeye sarın.
  • Zeytinyağı, bal ve unu karıştırıp, macun kıvamına gelmesini sağlayın. Ardından moraran bölgeye bolca sürün.
  • Çiğ kırmızı eti güzelce dövdükten sonra moraran bölgenizde yaklaşık 1 saat bekletin.
  • Biberiye yağını direk moraran bölgeye masaj yaparak sürün. 1-2 saat beklettikten sonra durulayın. Kısa sürede morluğun geçmesi için etkili olacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz bu tedavi yöntemlerinin tümü ezilmeler içinde uygulanabilir. Peki, ezilme nedir? Ezilme cildin ağır darbe sonucu ya da bir yere sıkışması ile üzerinde meydana gelen problemdir. Tıpkı morarma gibi onda da renk değişimi yaşanır. Ezilme morarmanın bir tık üzerinde yer aldığı için tedavi süresi daha uzun ve zahmetlidir. Ezilen bölgede uzun süre acı hissedilebilir. Ezilmede de darbenin hemen ardından buz uygulanması etkili olacaktır. Buz eziğin acısını dindirip, renk değişimini önlemeye yardımcı olur.

Morlukların daha hızlı iyileşmesi için öneriler.

Morlukların daha hızlı iyileşmesi için öneriler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.