Mucizevî Isırgan Otu İle Cilt Bakımı ve Diğer Kullanımları

Çocukların saklambaç gibi oyun oynarken denk geldikleri ve ciddi bir şekilde ciltlerini kabartan ve yoğun kaşıntı hissi veren ısırgan halk arasında çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte ilaç sanayinde de ham madde olarak kullanılan ısırgan otunun faydaları ve etkili olduğu hastalıklardan birkaç tanesine değineceğiz. Öncelikli olarak ısırgan otu hakkında birtakım bilgilendirmeler gerekmektedir. Çünkü sağlık şakaya ve ilgisizliğe gelmez her faydalı olan şey herkes için geçerli olmayabilir. Isırgan otu literatürde Latince ismi Urtica olarak da geçmektedir. Dik gövde etrafında tabandan itibaren dallanmış ve dallarında yaprakları olan birkaç yıllık bitkidir. Isırgan ismini ve şöhretini yaprakları üzerindeki yakıcı tüyler sayesinde almaktadır. Fıstığa benzeyen meyveleri bulunan ısırgan otunun erkek ve dişi çiçekleri aynı bitki üzerinde bulunurlar.

Isırgan otu ile yemekler ve börekler

Isırgan otunun çok farklı kullanım alanları olduğunu belirtmiştik. Kullanım alanlarından birisi mutfaklardır. Harika kahvaltılıklar ve börekleri hazırlamak için kullanılmaktadır. Ege ve civarında GİDİŞTİRGEN olarak bilinen bu mucizevî bitki mutfakta ısırgan çorbası, börek, sata, yumurtalı kavurma ve pilav türleri olmak üzere zengin bir yer tutarlar. Direk olarak kullanımdan ziyade sofralarda bilinen faydalarından dolayı zenginleştirici ürün olarak kullanılmaktadır.

Isırgan otu diyet ürünü olarak kullanılır;

Özellikle ev hanımlarının büyük oranda rahatsız oldukları konulardan birisi de artan kilolardır. İş hayatındaki kadınlar ya da erkekler de bu konuda ciddi muzdarip olmaktadırlar. Kilolar sadece görsellikle sınırlı kalmamakta hayat kalitesini ciddi seviyelerde düşürmektedirler. Kilolar başta cilt hastalıkları, bel rahatsızlıkları, karaciğer yağlanmaları, çeşitli organın işlevinin bozulması ile çeşitli adale ve kas rahatsızlıklarının birincil sebeplerindendir.

Hal böyle iken bu derece önemli problemi yaşayanlar için sui istimal faktörü öne çıkmakta ve insanların zaaflarını kullanmak isteyen art niyetli kişiler piyasaya bir bir çıkmaktadır. Çeşitli ilaçlar 15 günde kilolarınızdan kurtulun bir ayda 15 kilo verme garantisi gibi gerçek dışı ve ya diyelim ki gerçeği yansıtsa dahi bir ayda o kadar hızlı kilo bedende yapmadığı tahribatı bırakmayacaktır. Bir diğer önemli hususta ilk ayda kilo verme zaten çok yüksektir. Çünkü normal bir yetişkin bireyin bağırsaklarında 5 kiloya kadar emilimi bekleyen gıdalar ve atıklar bulunmaktadır. Bu nedenle uygulayacağınız tüm diyetleri kim önerirse önersin mutlaka araştırın. Denemiş insanlara ulaşabiliyorsanız sonuçlarını ve etkilerini tartışın ve muhakkak bir hekim kontrolünde diyetinizi sürdürün. Bir diğer hususda vücudunuzdaki yağlar bütün bütün zararlı değildir. Yağlar kaslarda depolanmakta ve kasların fonksiyonlarını düzenleyici ve destekleyici etkisi vardır. Ayrıca yağlar vücutta çık çeşitli işlevlerinin yanı sıra sinir sisteminde önemli işlevleri vardır.

Isırgan otu diyeti ile vücudunuzda fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Isırgan içeriğindeki flavonoit ve lutein ve bazı mineraller sayesinde vücut içerisinde depolanan ürelerin atılmasını sağlamaktadır. Bu tür üreler ise genelde yağ dokularının içerisinde depolandığı için öncelikli olarak vücudun metabolizmasını hızlandırmakta ve dolayısı ile yağ yakımını artırmaktadır. Isırgan otu ile yapılacak olan diyet için bitki çayı hazırlayıp bu çayı düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Isırgan otu çayını hazırlarken tüm bitki çaylarında dikkat etmeniz gereken burada da geçerlidir. Isırgan otu ile çay hazırlarken bitkiyi kaynamış suyun içerisine atıp ocaktan indirmeniz gerekmekte ve 10 15 dakika beklemeniz gerekmektedir.

Isırgan ile cilt bakımı;

Isırgan çeşitli cilt hastalıkları ve bakımında etkili ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarından en yaygın olanı ekzema tedavisinde ve cilt üzerinde ki yaraların tedavisinde kullanılır. Isırganın bu tür bölgelere uygulanışı ise macun halinde bal veya süt ile kombine edilmesi sureti ile uygulanabilir. Başlı başına da uygulanabilen ıspanağın kombine edilerek uygulanması faydasını maksimize etmek içindir. Isırganın bir diğer kullanım yeri ise çiban tedavisinde alternatif tedavi olarak kullanılmasıdır. Nohut ve ebegümeci olarak bilinen bitkiler ile karıştırılarak çıbanlı bölgeye merhem şeklinde sürülüp sarılarak uygulanır

Cilt lekelerine ısırgan tedavisi;

Isırganın kullanıldığı bir diğer alan ise cilt lekelerinin giderilmesidir cilt lekelerini gidermek için, ısırganın suyu çıkartılarak küçük bir pamuk ile, lekenin bulunduğu bölgeye uygulanır. Ayrıca sedef tedavisinde de kullanılan Isırgan çeşitli cilt hastalıklarında ve alerjik kökenli deri problemlerinde kullanılır. Ayrıca saç diplerinde, eller ve ayaklarda yaygın görülen mantarların tedavisinde de geniş kullanım alanı olan ısırgan yıllar boyu alterenatif tıp ile uğraşanların çok yaygın olarak kullandığı bir bitkidir.

Isırganın saça faydaları;

Isırgan saç dökülmelerine karşı temelden bir çözüm sunmaktadır. Zannedildiğinin aksine ısırgan ile saç bakımı macun yada suyunun saçlara doğrudan fiziksel teması ile gerçekleştirilmesi değildir. Bu şekilde de bakım yapılmakta ve yazının devamında değinilecektir fakat ısırgan çayının içilerek saçların dökülmesinin önü alınmış olacaktır.

Saç dökülmesi hormonal bir fonksiyonun neticesi olarak gerçekleşir. Vücut DHT hormonu salgılar ve bu hormon saç dökülmesine sebep olmaktadır. Isırgan ise bu hormonun salgılanmasını düzenleyerek hatta azaltarak saç dökülmelerini durdurmuş olacaktır. Fakat burada bir soru akla gelmektedir. DHT hormonunun salgısının azaltılmasının vücuda hiçbir etkisi olmaz mı? erkeklerde daha çok salgılanan bu hormon kadınlarda hamilelik dönemlerinde bebeklerin cinsiyetlerine ve gelişiminde etkili olmaktadır.

Saç dökülmelerinde bir diğer etkili olduğu alan ise saç diplerinde oluşan mikro organizmalara karşı etkili bir koruma sağlaması ve saçı beslemesidir.

Bu derece mucizevi işlevleri olan bitkini elbette aşırı kullanıldığında ve duyarlı bünyeye sahip kişilerde yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler ise şu şekilde olabilmektedir. DHT hormonunun seviyesi aşırı tüketim sonucu olması gerekenden aşağılara kadar düşerek biyolojik fonksiyonunu yerine getiremez hale gelebilir. Ayrıca gereğinden fazla tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına, cilt problemlerine, vücudun su tutmasına ve alerjik etkileri tetikleyebilmektedir. Bu nedenle her yöntemde olduğu gibi muhakkak uzman bir hekimden görüş almanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Kişisel bakım ürünlerinin bu denli tehlike arz ettiği günümüz koşullarında çok aşırı kullanılmadığı sürece mükemmel etkiler gösteren ısırgan otunun mezkur yan etkileri çok olası ihtimallerden ibarettir. Buna rağmen okurlarımızın bilinçli olmalarını ve detaylı araştırma yapmalarını ve ilimsel veriler ışığında hareket etmelerini önermekteyiz. Çünkü reklam ve ticaret canavarı insanları o kadar etkili olarak insanları yönlendirmektedir ki hiç farkında olmadan size ihtiyacınız olmadığı halde ürünlerini yüksek tutarlar ile satmaktadırlar. Örneğin omega yağı içerir diye şampuanlar ve bakım ürünleri satış reklamlarında boy göstermektedir. Peki bu omega yağının ne saç ne de kıl türevi hiç bir biyolojik dokuya faydasının ve hatta hiç bir ilgisinin olmadığını biliyor musunuz? Bir ürün reklamı yapsak salisik asit ile güçlendirilmiş ve cilt hücrelerinizin beslenmesine maksimum etki yapar desek okurlarımız teknik bir kelime içeriyor ve faydalı imiş deyip güven algısı oluşturur. Ama salisik asit cilt üzerinde peeling etkisi yapar hücreleri beslemez hatta ölü hücreleri kabartır ve temizler aşırı kullanımı cilt üzerinde tahrişe sebep olur.

Sayın okurlarımız doğal tedavi en doğru ve alışkanlık yapılması gereken bir yöntemler kümesidir. Şüphesiz aileniz ve kendinizi koruma adına olabildiğince doğal bakım ve tedaviyi öğrenmeniz gerekir ama lütfen uygulamadan önce muhakkak okuyun çünkü doğal ürünlerin polimerizasyonu ile elde edilen sentetik maddeler de bugün doğal diyerek satılmaktadırlar.

Isırgan otu ile cilt ve vücut bakımı ve diyet yöntemi ile doğallık konulu bilgilendirme

Isırgan otu ile cilt ve vücut bakımı ve diyet yöntemi ile doğallık konulu bilgilendirme

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.