Mükemmel Saçlar İçin Uymanız Gereken 12 Altın Kural

Siz de devamlı mükemmel saçlar elde etmek için paranızı kozmetik ürünlerine harcıyorsanız yanlış yolu izliyorsunuz demektir. Onun yerine, fark yaratacak bazı günlük alışkanlıklar kazanın. Tüm bunları sizler için aşağıdaki gibi derledik.

1) Mümkün mertebede sıcaklık veren bakım ürünlerinden kaçının. Ancak elbette ara sıra bu ürünleri kullanmamız gerekiyor. Saç uzmanları saçlara daha nazik davranan ve tüm sıcaklığı yansıtmayan buharlı saç şekillendiricilerini kullanmanızı öneriyor. Yine de, sıcaklık veren diğer bakım ürünlerinden kullanmanız gerekiyorsa (maşa, düzleştirici, perma vs.) mutlaka saçları sıcaktan koruyan koruyucu spreylerden kullanın.

2) Yastık kılıflarınızda her zaman ipek tercih edin. İpeğin yumuşak yapısı siz uyurken saçın dış yüzeyini pamuk kumaşta olduğu gibi zorlamayacaktır. Bu da daha yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar.

3) Saçlarınızı temiz tutun. No-poo akımını duymuş olmalısınız. Saçın doğal yağlarını korumak için saçların şampuanlanmadığı bu akım her geçen gün daha fazla kadın tarafından uygulanıyor ancak saç uzmanları kaliteli ürünler kullanıldığı sürece şampuan kullanımından çekinmemeleri gerektiğini söylüyor. Kaliteli kozmetik ürünleri saç kırılmalarını önleyerek saça nem kazandırır ve saçların temiz ve parlak görünmesini sağlar. Saçları hangi sıklıkta köpürtmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Uzmanlar nüfus yoğunluğunun ve nemin olduğu yerlerde saçların günlük olarak yıkanması gerektiğini söylüyor. Kirlilikten uzak daha sakin bir yerde veya kuru iklimin hakim olduğu yerde yaşıyorsanız saçlarınızı birkaç günde bir yıkayın. Saçlarınız normalse veya yağlı kökler ile kuru saç uçlarının oluşturduğu bir karışıma sahipse her iki günde bir saçlarınızı yıkamalısınız.

4) Saçlarınızı nemlendirmeyi unutmayın. Kafatasınızdaki derinin de vücudun diğer bölgeleri gibi neme ihtiyacı vardır. Bu durum özellikle sağlıklı saç uzaması için önemli bir adımdır. Saçlarınız her şampuanlamadan sonra nemlendirin. Ancak nemlendirme işlemi sadece duştayken olmaz. Saçlarınıza sıcaklık veren bakım ürünleriyle şekil veriyorsanız, saçlarınızı koruyucu bir ürünle taramalısınız. Koruyucu ürün kuruluk ve saç kırıklarını önler, hatta saç renginizi korur.

5) Saç ürünlerine sadık kalın. Saç bakım ürünlerini değiştirmenin saç sağlığı için önemli olduğuna dair yaygın bilinen bir yanlış vardır ancak uzmanlar bu konuda aksini söylüyor. Onun yerine, saçınıza en uygun ürünleri bulun ve buna bağlı kalın. Unutmayın, saçlar farkı anlamaz. Saçınızla en mükemmel uyumu sağlayan ürünü bulmak zaman alabilir ve saç kırılmalarına sebep olabilir. O ürünü bulduğunuzda ondan vazgeçmeyin.

6) Doğru beslenin. Saçlarınıza ne kadar dikkat ederseniz edin, beslenme şeklinize dikkat etmezseniz güzel saçlara ulaşmak için verdiğiniz savaşı kaybedersiniz. Beslenme tarzınız saçlarınızın parlaklığını, uzamasını ve hacmini etkiler. Demir, çinko, Omega 3 yağları ve protein ağırlıklı beslenmek saç foliküllerinin uzamasına yardımcı olur.

7) Vitamin almayı unutmayın. Beslenme şeklinize çok dikkat etseniz bile saçlarınız için önemli bazı vitaminleri atlamanız olası. Vitaminlere ihtiyaç duyup duymadığınızı merak mı ediyorsunuz? Uzmanlar teninize ve tırnaklarınıza bakmanızı söylüyor. Örneğin, tırnaklarınız kırılıyorsa veya kuru ve pul pul dökülen bir cildiniz varsa saçlarınız da muhtemelen yeterince sağlıklı değildir. Ancak bu durumu tersine çevirmek de kolay. Doğru vitamin, mineral, amino asit kombinasyonundan faydalanırsanız birkaç ay içinde daha parlak, daha güçlü ve sağlıklı saçlarınız olur. Aynı zamanda tırnaklarınız ve cildiniz de bundan olumlu etkilenir.

8) Güneş altında çok fazla kalmayın. Güneş koruyucusu kullanmamanın zararlarını artık biliyor olmalısınız. Güneşten cildiniz olduğu kadar saçlarınız da etkilenir. Güneşin zararlarını minimuma indirmek için en azından her iki günde bir durulanmayan saç kremi uygulamalısınız. Güneş ışınlarının her yönden size ulaşabileceği sahil gibi bir yere gidiyorsanız dışarı çıkmadan önce saçlarınız için SPF’li sıcağa karşı koruyucu spreylerinden kullanın, spreyi denizden çıktıktan sonra tekrar kullanın.

9) Saçlarınızı nazikçe tarayın. Saç tellerinizi açarken saçlarınızı zorlamayın. Geniş dişli bir tarak kullanın ve saçlarınızı her zaman saç uçlarından başlayarak tarayın.

10) Saçlarınızı düzenli olarak kestirin. Saçlarınızı uzatmaya çalışıyorsanız bu adımı es geçiyor olabilirsiniz ancak sağlıklı bir uzunluk elde etmek için saç uçlarınızı düzenli olarak aldırmanız gerekir. Saç teli ayrımları saçın gövdesine ulaştığında saçlar incelir ve kırılır. Saçlar kırıldığında ise bunun geri dönüşü olmaz.

11) Saçlarınızı yıkarken sıcak sudan kaçının. Aşırı sıcak saçlarınızın yapısını bozar. Bunun yerine şampuanlarken ılık su tercih edin. Saçlarınıza krem kullandığınızda ise su ne kadar soğuk olursa, saçlarınız için o kadar iyidir.

12) Hangi üründen ne kadar kullanmanız gerektiğini unutmayın. Tüm saçınızı şampuan veya saç kremiyle kaplamanız yanlış olur. Saç uçlarınızın çok fazla şampuana ihtiyacı olmayacaktır. Saç kremini ise saçınızın ortalarından başlayarak uygulayın.

Daha sağlıklı saçlar için uygulayabileceğiniz tavsiyeler.

Daha sağlıklı saçlar için uygulayabileceğiniz tavsiyeler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. İrem dedi ki:

  Şu an kullandığım şampuan taranırken biraz zor oluyor ama kuruduktan sonra saçım çok yumuşak oluyor.Bu sizce benim için uygun şampuan mı ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba İrem Hanım,
   Bu konuda herhangi bir yorum yapmamız mümkün değil maalesef.

   Islak saçları taramak kırıklara sebep olabilir. Bu yüzden seyrek saç fırçası kullanmanız daha uygun olur. Yuvarlak, metal, sık fırçaları, elektriklenmeye yol açacağından dolayı tercih etmeyin.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.