Mutlaka Bulundurmanız Gereken 6 Esans Yağı ve 17 Kullanım Yolu

Yara bantlarını veya soğuk basınç tedavilerini saymazsak(ki onların yerine bile kullanabileceğiniz doğal yöntemler mevcut), standart bir ilk yardım setinde bulunan çoğu içeriği esansiyel yağlar gibi doğal yollarla üretilen ürünlerle değiştirebiliriz. Bu yazımızda sadece 6 çeşit yağ ve 1 adet karışım oluşturma amaçlı kullanacağınız bitkisel yağ ile, kendinize esansiyel yağlardan oluşan bir ilk yardım setini nasıl hazırlayacağınızı detaylı bir şekilde izah edeceğiz. Aynı zamanda oluşturduğunuz bu setteki içerikleri kullanabilmeniz adına uygulayabileceğiniz 17 yöntemi de kademe kademe göstereceğiz.

 

 

İlk Olarak Bir Bitkisel Yağ Seçin

Esansiyel yağlarınızı seçmeye başlamadan evvel, önce onları kullanabilmeniz adına kendinize bitkisel bir yağ seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz bu yağ, ilk yardım setinizde yer alan diğer yağları seyreltmek amacıyla kullanılacaktır. Jojoba yağı, tatlı badem yağı veya üzüm çekirdeği yağı bu hususta işinizi görecektir.

Çoğu kişinin hindistan cevizi yağını fazlasıyla sevdiğini biliyoruz. Ancak unutmamalısınız ki, seçeceğiniz bitkisel yağ oda sıcaklığında sıvı halde bulunabilen bir yağ olmalıdır. Böylelikle eritme veya ısıtma gibi işlemlerle vakit kaybetmemiş olacaksınız.

 

 

İlk Yardım Setinizde Mutlaka Bulunması Gereken 6 Yağ

Dünya üzerinde yer alan yüzlerce farklı çeşit esansiyel yağ arasında, iyileştirici tesirleriyle bilinen bazı yağlar mevcuttur. Setinizde yer vereceğiniz bu yağlar, ev ortamında sizlere fazlasıyla yarar sağlayacak ve rahatsızlıklarınızın boyutunu minimum düzeye indirgeyecektir.

Aşağıda sizler için listelediğimiz altı yağ çeşidi, ilk yardım ihtiyaçlarınızı mükemmel düzeyde karşılayacak ve rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır.

 

 

1) Lavanta

Seyreltme amaçlı kullanacağınız bitkisel yağınızı seçtikten sonra, setinizde yer vermeniz gereken en önemli yağ lavanta yağıdır. Hatta önemini daha da açıklamak gerekirse, eğer setiniz tek bir yağdan oluşacak olsaydı bu kesinlikle lavanta yağı olurdu. Çünkü lavanta yağının kullanım alanları saymakla bitmez.

Lavanta öncelikle bakteri, virüs ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Acı ve kaşıntı giderici etkiye sahiptir. Yaraların iz bırakmadan iyileşmesini sağlar, iyileşme sürecini hızlandırır, iltihaplanmaları önler, stres ve gerginlik gibi psikolojik sorunları ortadan kaldırır. Böcek ısırıkları, uçuk, kızarıklık ve su toplamalarına karşı kullanılabilir. Ayrıca lavanta küçük çaplı yanık, sıyrık veya kesikler, morarmalar, ciltte haşlanmalar, çıban ve sivilcelere karşı oldukça etkili bir yağdır. Aynı zamanda tansiyon, stres, kulak ağrıları, baş ağrıları (migren dahil), bahar nezlesi ve sinüzitten kaynaklanan ishal rahatsızlığına karşı şifa teşkil etmektedir. Lavanta yağı fibromiyalji, eklem iltihabı, sinir hastalığı, tendonit ve kas gerilmeleri gibi rahatsızlıkların meydana getirebileceği acıyı önemli ölçüde azaltmaktadır. Daha geniş bilgi için Lavanta Yağının Faydaları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

2) Çay Çiçeği Yağı

Bilinen en güçlü antiseptiklerden birisi olan çay çiçeği yağı, bakteri, virüs ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Avustralya’da yaşayan çoğu insanın ilk yardım ihtiyaçlarında kullanmakta olduğu bu yağ, pek çok enfeksiyon çeşidinin önlenmesinde ve giderilmesinde kilit rol oynamaktadır. Çay çiçeği yağının tek başına kullanılması da etkilidir, karışımlar aracılığıyla uygulanması da. Her halükarda mükemmel faydalar sağlar. Uçuk, sivilce, küçük çaplı yanıklar, sıyrık veya kesikler, morarmalar, çıban, sivilce, saçlarda kepek oluşumu, tırnaklarda oluşabilecek mantar kaynaklı enfeksiyonlar, kandida rahatsızlığı (bir çeşit mantar enfeksiyonu) ve ayak mantarı gibi pek çok hastalığa karşı şifa görevi görmektedir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bronşit ve buna benzer diğer pek çok solunum enfeksiyonuna karşı etkilidir.

 

 

3) Papatya Yağı (Yalnızca Alman veya Romen Papatyası Kullanılmalıdır)

Papatya yağı güçlü bir iltihap önleyici ve ağrı kesici görevi görmektedir. Aynı zamanda çocuklar üzerinde kullanılabilen ender yağ türlerinden birisidir. Her ne kadar bakteri ve mantar önleyici özelliklere sahip olsa da, yanıklar, kızarıklıklar, burkulma ve kas gerilmeleri, ateş, tansiyon, stres, astım, bahar nezlesi, bulantı, ishal, baş ağrıları(migren dahil) gibi durumlar papatya yağının tedavi açısından en etkili olduğu durumlardır. Ayrıca fibromiyalji, eklem iltihabı ve tendonit gibi rahatsızlıkların meydana getirebileceği acıyı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Piyasada pek çok farklı türde papatya yağı satılmakta olup, bunlardan ilk yardım setinizde kendine yer bulabilecek düzeyde iyileştirici etkilere sahip olanlar yalnızca iki tanedir. Alman papatyası ve Romen papatyası.

 

 

4) Biberiye Yağı

Biberiye yağı yapı olarak uyarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle dikkat, konsantrasyon ve zihinsel dinginliği arttırıcı etkiler göstermektedir. Ayrıca sahip olduğu sakinleştirici etki sayesinde stres kaynaklı sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. Ya da diğer bir ifadeyle bireylerin genel anlamda strese karşı sağlam durmasına olanak tanır. Biberiye yağı aynı zamanda kaslarda meydana gelebilecek spazmlara ve eklem iltihabı, fibromiyalji ve burkulma gibi rahatsızlıkların meydana getireceği acılara karşı fevkalade etkili bir yağdır. Daha detaylı bilgi için Biberiye Yağının Faydaları ve Biberiye Yağı Kullananlar isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

5) Nane Yağı

Bu çerçevede bilinen diğer bir doğal yağ ise nane yağıdır. Nane yağı bireylerin dikkat seviyesini arttırır ve sağlıklı düşünebilmelerini sağlar. Ayrıca bulantı ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları yatıştırır, kasları gevşetir, kas spazmlarını ortadan kaldırır ve yine kaslarda oluşabilecek gerilmeleri, ağrıları ve burkulmaları hafifletir.

 

 

6) Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı içeriğindeki bileşenler sayesinde, kaslarda burkulma ve gerilme, eklem iltihabı, fibromiyalji ve tendonit gibi rahatsızlıkların kişide yarattığı acı ve iltihaplanma sürecini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca öksürük pastillerinin içeriğindeki ana bileşenlerden birisidir. Okaliptüs soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi rahatsızlıkların etkisini azaltmakta, kesik ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmakta, böcekleri uzak tutmakta ve böcek ısırıklarından kaynaklanan tahrişi hafifletmektedir.

 

 

İlk Yardım Setinizde Yer Verebileceğiniz İlave Gereçler

Setinizdeki bitkisel ve esansiyel yağlara ek olarak, her ilk yardım setinin bünyesinde barındırmak zorunda olduğu bazı basit gereçler mevcuttur. Farklı boyutlardaki sterilize edilmiş gazlı pedler, ilk yardım bandı, zarar görmüş bölgeleri sarabilmek adına bir rulo gazlı bez bu gereçlerden bazılarıdır. Bunlara ilaveten setinizde farklı boyutlarda yara bantları ve burkulan bölgeleri sarabilmek adına en az bir adet elastik bandaj bulundurmalısınız.

 

 

İlk Yardım Setinizi Kullanabileceğiniz En Sık Karşılaşılan 17 Durum ve Kullanım Yöntemleri

1) Küçük Çaplı Yaralanmaların Tedavisi

Yaşadığınız küçük çaplı yaralanmaları/incinmeleri esansiyel yağlarla tedavi etmeniz, aslında bir bakıma kulağa tezgah üstü satılan kocakarı ilaçlarıyla tedavi olmak gibi geliyor olabilir. Çünkü tek yaptığınız şey bu gibi durumlar için kullandığınız mikrop önleyici veya ağrı kesici tıbbi ürünlerin yerine esansiyel yağları kullanmak olacak. (Eğer yaranız yarılma veya dikiş gerektirecek düzeyde büyük bir kesilme sonucu oluştuysa ve kanamayı durduramıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden direkt acile gitmelisiniz. Yaranız az da olsa açık bir yara ise ve eğer son on sene boyunca tetanos aşısı olmadıysanız, en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.)

 

 

2) Küçük Çaplı Kesikler veya Sıyrıklar

Kesiğin olduğu bölgeyi sabunlu suyla yıkayın, kanamayı durdurun, setinizdeki yağlar aracılığıyla hazırlayacağınız karışımın birkaç damlasını kesiğin olduğu bölgeye uygulayın ve sarın. Tek başına ya da çay çiçeği yağıyla karıştırarak uygulayacağınız bir iki damla lavanta yağı, antibakteriyel etki açısından fevkalade güçlü bir yapıya sahiptir. Bu çerçevede antibakteriyel amaçla satılan kremleri aratmayacaktır.

 

 

3) Kaslardaki Gerilmeler, Burkulmalar, Şişlikler ve Morarmalar

Başlıkta belirttiğimiz küçük çaplı yaralanmalara karşı genelde buz tedavisi, bacağı yukarı kaldırarak sallama ve istirahat etme gibi bilindik yöntemler uygulanmaktadır. Bunlara ilaveten uygulayacağınız esansiyel yağ tedavisi söz konusu rahatsızlığın yaratacağı ağrıyı önemli ölçüde azaltacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yaralanmış olan bölgeyi sarmadan evvel, iki çay kaşığı bitkisel yağ, dört çay kaşığı lavanta yağı ve birer damla biberiye ve papatya yağından oluşan karışımınızı söz konusu bölgeye uygulayın. Uyguladıktan sonra sarın ve bu işlemi iyileşme sağlanana dek günde 2 3 kez uygulayın.

 

 

4) Küçük Çaplı Yanıklar

Yanığın olduğu bölgeyi beş dakikalığına soğuk suda bekletin (ya da buz tedavisi uygulayın), ardından üzerine bir veya iki damla lavanta yağı sürün. İyileşme sağlanana dek günde 2 3 kez lavanta yağını sürmeye devam edin. Dilerseniz ilk yardım setinizdeki yağlarla bir karışım hazırlayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. (Çoğu durumda tek seferlik uygulamada iyileşme sağlanmaktadır.)

Not: Yanığın olduğu bölge kabarmışsa veya su toplamışsa, ciltte parçalanmalar mevcutsa ya da söz konusu bölge bir yakılma neticesinde o vaziyete gelmişse, sakın bu yöntemle tedavi etmeye kalkmayın. Hemen 112’yi arayın ve ambulans gelene dek, size söyledikleri talimatları uygulayın.

 

 

5) Böcek Isırıkları veya Sokmalar

Eğer derinizde arı iğnesi veya akrep iğnesi vb. bulunuyorsa, tırnağınızı, bir kredi kartının köşesini ya da buna benzer bir nesneyi kullanarak iğneyi çıkartın.(Cımbız kullanımı zehrin bölgeye daha fazla nüfuz etmesine sebep olur ve işleri daha da kötüleştirir.) Çıkardıktan sonra bölgeye bir damla lavanta yağı damlatın. Bu, kaşıntıyı ve acıyı ortadan kaldıracaktır.

 

 

6) Soğuk Algınlığı, Baş Ağrısı ve Buna Benzer Küçük Rahatsızlıklar

Elinizde esansiyel yağlar varken bu tarz küçük çaplı rahatsızlıklar için doktorlara para dökmek tamamen gereksiz bir harekettir. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar siz kendi ellerinizle durumu kötüleştirmediğiniz takdirde, kendi çaplarında belli sınırları olan ve belli bir sonra ortadan kaybolan rahatsızlıklardır. Bu çerçevede doktora gitmeniz bir fark yaratmamaktadır. Sorunlarınızı para saçmadan kendiniz de halledebileceğinizden ötürü, aklınızı kullanarak hangi sorunların tıbbi müdahele gerektiğini idrak edebilir ve bu çerçevede paranızı gereksizce harcamaktan kaçınabilirsiniz. (Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar bakteri değil virüs kaynaklı oldukları için, antibiyotik kullanımı tamamen faydasızdır. Size verilecek olan diğer ilaçlar ise yalnızca baş gösteren belirtileri azaltacak, hastalığınızın sürecini azaltmayacaktır.)

 

 

7) Diş Eti Kanamaları ve İltihabı

Diş macunu yerine, iki yemek kaşığı sodyum bikarbonat, yarım çay kaşığı deniz tuzu, çeyrek çay kaşığı öğütülmüş zencefil ve iki damla nane yağıyla oluşturacağınız karışımı kullanabilirsiniz. Diş fırçanızı ıslatıp bu karışımın içerisine daldırın ve günde iki kez olacak şekilde dişlerinizi fırçalayın. (Karışımı yutmamaya özen gösterin. Çünkü bir ağız dolusu miktarda yutulması midenizde bozulmalar meydana getirebilir.)

Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı öğütülmüş adaçayı koyun ve 15-20 dakikalığına demlenmeye bırakın. Ardından bir süzgeçle süzün, şişeye doldurun ve üzerine yarım çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Dişlerinizi sizlere söylemiş olduğumuz şekilde fırçaladıktan sonra, bu karışımla ağzınızı iyice çalkalayın ve tükürün. Haftada bir bu ağız çalkalama karışımınızı tazeleyin. (Bu karışım uzun süre boyunca bekletilirse bozulabilir ve bazı sorunlara davetiye çıkarabilir.)

Birkaç gün boyunca bu işlemi düzenli olarak gerçekleştirin. Böylelikle diş etleriniz daha da sıkılaşacak ve kanamalar ortadan kalkacaktır. Aynı şekilde diş eti iltihaplarının da tedavisinde etkili bir yöntemdir.

 

 

8) Uçuklar

Bir çay kaşığı çay çiçeği yağını pamuk bir beze veya bir pamuk yumağına damlatın. Ardından uçuğun olduğu bölgeye uygulayın. Bu işlemi sanki yeni bir tanesi daha çıkıyormuş hissi veren bir karıncalanma oluşana dek sürdürün. (Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, uçuğunuz o kadar erken sürede ve acısız şekilde ortadan kaybolur.) Uçuk ortadan kaybolana dek günde iki kez uygulayın.

 

 

9) Soğuk Algınlığına İşaret Eden Belirtiler

Olabildiğince sıvı tüketin ve istirahat etmeye bakın. Eğer rahatsızlığınız ağrılı ve ateşli şekilde sürüyorsa, bir kase soğuk suyun içine iki damla lavanta yağı ve bir damla papatya yağı damlatın. İyice çalkalayın. Ardından sünger yardımıyla vücudunuza uygulayın.

Öksürük, kan birikmesi veya farenjit gibi bir rahatsızlığınız varsa, üç damla okaliptüs yağı, iki damla biberiye yağı ve beraberinde bir çay kaşığı bitkisel yağınızı kullanarak bir karışım hazırlayın. Göğsünüze, sırtınıza, boğazınıza ve burun boşluğunuza uygulayın. Karışımı kesinlikle gözünüze temas ettirmeyin.

Boğazınızı yumuşatmak için, bir yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp bir bardak sıcak su veya papatya çayının içerisine ekleyin. (Papatya çayı kullanmak ağrılarınızı ve ateşinizi ortadan kaldırmak adına daha etkili olacaktır.)

Burun çekme, aksırma ve burun dolgunluğu gibi rahatsızlıklar için, iki damla lavanta yağı ve bir damla biberiye yağını bir mendilin üzerine damlatın. İhtiyaç duydukça koklayın.

 

 

10) Gribe İşaret Eden Belirtiler

Soğuk algınlığı için sizlere vermiş olduğumuz önerilerin tümünü uygulayın. Ancak bunu yaparken iki çay kaşığı bitkisel yağ, üç damla okaliptüs yağı, iki damla nane yağı ve ikişer damla biberiye ve lavanta yağı kullanın.

Nane yağı gribin meydana getirdiği ağrıları ve bulantıyı azaltacaktır. Yapacağınız lavanta ilavesi de acıyı azaltmak adına önemli bir katkıda bulunacak ve aynı zamanda diğer yağların uyarıcı etkilerini de dengeleyecektir.

 

 

11) Stres Kaynaklı Baş Ağrıları

Üç damla lavanta yağı ve bir damla papatya yağını karıştırın. Bu karışımın bir damlasını bir damla bitkisel yağ ile karıştırın. Ardından şakaklarınıza ve boynunuzun saç ile birleştiği noktaya masaj yoluyla uygulayın.

 

 

12) Migren

Üç damla lavanta yağını bir damla nane yağıyla karıştırın. Bu karışımın bir damlasını bir damla bitkisel yağ ile karıştırın. Ardından yine şakaklarınıza ve boynunuzun saç ile birleştiği noktaya masaj yoluyla uygulayın. Eğer bulantı hissediyorsanız, yine bu karışımın bir damlasını bitkisel yağınızın bir damlasıyla karıştırarak karnınıza uygulayın. Bir el bezini soğuk suda ıslatın, sıkın ve ardından gözünüze ve alnınıza basınçlı bir şekilde uygulayın.Düz bir şekilde uzanmak basıncı arttırarak ağrınızı daha da dayanılmaz bir hale getirebilir. Bu nedenle uzanacaksanız destek amacıyla yastık kullanmanız daha iyi olacaktır.

 

 

13) Kulak Ağrısı

Çoğu kulak ağrısı vakası için, bir çay kaşığı zeytinyağını vücut sıcaklığından fazla bir sıcaklığa ulaşana dek ısıtın (Sıcaklığı bileğinizle kontrol edebilirsiniz, tıpkı bebeğinize biberonu vermeden evvel ettiğiniz gibi). Üzerine birer damla lavanta ve papatya yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bir pamuk yumağını bu karışımı kullanarak ıslatın ve dış kulak kanalınızı bu yumak yardımıyla tıkayın. (Çok fazla içeri sokmamaya dikkat edin. Çünkü tek amacınız kulağın çıkış kısmını kapatmak.) Bir çay kaşığı zeytinyağını, üç damla papatya yağı ve birer damla lavanta ve çay çiçeği yağıyla karıştırın. Karışımı kulağınızın alt kısmıyla elmacık kemiğinizin olduğu bölgeye masaj yoluyla uygulayın. Masajdan sonra bölgeye sıcak bir bez vb. ile yapacağınız basınç tedavisi ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Eğer kulağınızda bir enfeksiyon olduğundan şüpheleniyorsanız, yukarıda belirttiğimiz yöntemde kulağınızı tıkama amaçlı kullandığınız lavanta ve papatya yağını, üç damla çay çiçeği yağı ve iki damla lavanta yağıyla değiştirin.Yine yukarıda masaj için yaptığınız karışımda da üç çay kaşığı çay çiçeği yağı ve birer damla lavanta ve papatya yağı kullanın. Eğer ağrınız çok şiddetliyse, bir günden daha fazla bir süredir devam ediyorsa ve daha da kötüleşiyorsa, doktorunuza başvurun.

 

 

14) Fibromiyalji veya Eklem İltihaplarından Kaynaklanan Ağrılar

Bir çay kaşığı bitkisel yağınızın içerisine, iki damla biberiye yağı, birer damla papatya, lavanta ve nane yağı ekleyin. Ağrıyan bölgenize masaj yoluyla uygulayın ve ardından sıcak basınç tedavisi uygulayın. (Dilerseniz sıcak basınç yerine buz tedavisi de uygulayabilirsiniz.)

 

 

15) Sinir Ağrıları

Acıyı hafifletmek adına buz tedavisi uygulayın. Ardından iki çay kaşığı bitkisel yağı, iki damla biberiye yağı ve beşer damla papatya ve lavanta yağıyla karıştırın. Ağrıyan bölgenize masaj yoluyla uygulayın.

 

 

16) Sinüzit

Üç damla biberiye yağını birer damla çay çiçeği ve nane yağıyla karıştırın. Karışımınızın buharını teneffüs edin.

Bu yönteme ek olarak iki damla biberiye yağını birer damla lavanta ve okaliptüs yağıyla karıştırın. Karışımın bir damlasını bir kağıt peçeteye damlatın ve koklayın.

Son olarak beşer damla lavanta ve biberiye yağını üç damla nane yağı ve iki damla okaliptüs yağıyla iyice karıştırın. Ardından elde ettiğiniz bu karışımın beş damlasını bir çay kaşığı bitkisel yağ ile karıştırın. Alnınıza, elmacık kemiklerinize, kulaklarınızın ön ve arka kısımlarına, boynunuza ve burnunuza masaj yoluyla uygulayın.

 

 

17) Tendonit (Kiriş Yangısı Rahatsızlığı)

İki yemek kaşığı bitkisel yağınızın içerisine, on damla papatya yağı, yedi damla nane yağı, üç damla lavanta yağı ve beşer damla biberiye ve okaliptüs yağı koyup karıştırın. Karışımı ağrıyan bölgenize masaj yoluyla uygulayın.

 

 

İlk Yardım Setinizi Muhafaza Edebileceğiniz Yerler

Setinizde yer alan yağlarla karışımlarınızı önceden hazırlayarak ileride gerektiğinde kullanmak üzere saklamak isteyebilirsiniz. Bunun için yeniden kapatılabilme özelliğine sahip kaplar kullanmalısınız. İşte size birkaç güzel tavsiye:

 

 

Küçük Cam Kavanozlar

Bu kavanozlar 7 ml’den biraz daha fazla saklama kapasitesine sahiptir.

Daha sık kullandığınız karışımlar için 30 ml kapasiteli bu kavanozlar işinizi görecektir.

 

 

Silindir Şişeler

Cam silindir şişeler soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı hazırladığınız karışımlar veya buna benzer lokal olarak uygulanan karışımlar için oldukça idealdir.

 

 

Spreyli Şişeler

Bu mavi renkteki cam sprey şişeler 30 ml’ye kadar yağ ve sıvı depolayabilme kapasitesine sahiptir.

(Kullanmadan evvel iyice çalkalamayı unutmayın. Ardından sprey aracılığıyla bölgenin üzerine uygulayın.)

 

 

Fermuarlı Taşıma Çantaları

İlk yardım setinizi saklamak adına küçük makyaj çantaları kullanabilirsiniz. Sahip olduğu bölmeler sayesinde cam saklama kaplarınızın taşıma veya saklama esnasında kırılmasını önler.

Bu çanta yağlarınızın tek bir bölgede yer almasını sağlayacaktır. Böylelikle ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Yağlarınızı fermuarlı çantalarda muhafaza etmek ilk yardım setinizi taşınabilirlik açısından oldukça elverişli kılacaktır. Böylelikle setinizi nereye giderseniz gidin yanınızda götürebileceksiniz.

Dahası, esansiyel yağlar yapı olarak ışıktan zarar görebildikleri için, bu kapalı çanta bozulmalarını engelleyecektir. Yağlarınızın ömrünü uzatabilmek adına serin ve kapalı ortamlarda muhafaza etmeyi sakın unutmayın!

Lavanta yağı, nane yağı ve diğer faydalı yağların 17 kullanım alanı.

Lavanta yağı, nane yağı ve diğer faydalı yağların 17 kullanım alanı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.