Muzun Faydaları ve İçindeki Vitaminler – 1

Eğer muzun sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu daha önce keşfetmediyseniz, bunu bir daha gözden geçirmelisiniz. Muz; depresyonla mücadelede, akşamdan kalma günlerin ertesi sabahında mide bulantısını gidermede, böbrek kanserine, diyabete, osteoporoza ve görme bozukluklarına karşı oldukça faydalıdır. Ayrıca sivrisinek ısırığının kaşıntısına ve ayakkabıları parlatmada da oldukça yararlıdır. Daha önce aklınıza gelmemiş olabilir fakat muzun sağlık için 24 farklı faydası vardır.

 

 

Muzun sadece maymunlar için olduğunu düşünüyorsanız bunu bir daha düşünün!

1- Muzda yüksek seviyede bulunan triptofan, serotonin üretimini teşvik eder, böylece hem ruhen rahatlarsınız hem de kendinizi mutlu hissedersiniz.

2- Egzersiz sırasında kan şekerinizi dengede tutmak ve enerjik kalabilmek için, egzersiz öncesinde 2 tane muz yiyebilirsiniz.

3- Muz yiyerek, egzersiz yaparken ve gece uyurken oluşabilecek kas kramplarını önleyebilirsiniz.

4- İdrarınızı yaparken kalsiyum kaybını önlemek ve daha güçlü kemiklere sahip olmak için muz yemelisiniz.

5- Muz yiyerek, ruh halinizi iyileştirebilir, stresinizi atabilir ve kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz, ayrıca PMS belirtilerini de azaltabilirsiniz.

6- Muzda yüksek seviyede bulunan B6 vitamini; sinir sistemini güçlendirir ve beyaz kan hücrelerinin (antikorlar) üretimini teşvik eder, tip II diyabeti önlemeye yardımcı olur ve zayıflamada faydalıdır.

7- Muzda bol miktarda bulunan demir minerali ile kan değerlerinizi güçlendirebilir ve anemi gibi sağlık sorunlarını iyileştirmeye katkıda bulunabilirsiniz.

8- Muz, potasyum miktarı yüksek ve tuz miktarı düşük olması nedeniyle kan basıncını düşürerek; kalp krizi ve felç gibi olumsuzlukları önlemek için FDA tarafından kabul edilen ve önerilen bir besindir.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– Muzun Faydaları ve İçindeki Vitaminler – 2

Muzun içerdiği vitamin ve mineraller ve iyi geldiği rahatsızlıklar.

Muzun içerdiği vitamin ve mineraller ve iyi geldiği rahatsızlıklar.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.