Nane Maskesi İle Akne Tedavisi

Akne problemi her yaştan kadın veya erkeğin hayatında yüzleşmek zorunda kaldığı önemli cilt sorunlarından bir tanesi. Ergenlik döneminde hormonal değişimler vücutta bir takım farklılıkları ortaya çıkarırken aynı zamanda sivilce problemine de yol açıyor. Bu dönemde sebum adı verilen yağ salgılarının aşırı şekilde çalışması gözeneklerin bu yağlarla dolmasına ve ardından da akneye sebebiyet vermektedir. Kişiler arasın fiziksel özelliklere bağlı olarak farklı şekiller alabilen akneler kimi zaman hafif bir şekilde atlatılırken kimi insanlarda ise iltihaplı, kistik bir özellik de gösterebilmektedir. Aslında en zararlı olan ve geride iz bırakan akne türü de bunlardır. Zamanında tedavi ileride kalıcı cilt boşluklarının ve derin izlerin meydana gelmesini önleyecektir.

Sadece ergenlik dönemi değil, uzun süreli ilaç kullanımı, menopoz, makyaj ürünleri de akneye sebep olabilir. Yine polikistik over adı verilen hastalığın yanı sıra benzer rahatsızlıklar daha önce hiç sivilce problemi yaşamayan kişilerde bile akne görülmesine yol açmaktadır. Sivilce tedavisinin asıl amacı skar adı verilen kalıcı izlerin oluşmasını engellemektir. Yine kişide meydana gelen güven kaybı, toplumdan uzaklaşma isteği ve utanç gibi duygular da tedavi sonucunda ortadan kalkar. Piyasada görülen sivilce ilaçlarından ve kremlerinden başka evde kendiniz bile uygulayabileceğiniz onlarca organik maske ve kür de mevcut. Oldukça etkili olduğu bilinen bir sivilce maskesi de nane ile yapılmaktadır.

 

 

Akne tedavisinde nane maskesi

Marketten alacağınız nanenin çok yapraklı olmasına dikkat edin. Yine bu nanelerin yapraklarının yeşil ve iri de olması gerekmektedir. Nane yapraklarını ayıkladıktan sonra hepsini bir kaba alın ve blender yardımı ile ezerek püre haline getirin. Daha sonra malzemeyi buzdolabı poşetine alarak 15 dakika kadar buzdolabında bekletiyoruz. Nane püresi iyice soğuduktan sonra bir kulak çubuğunu naneye daldırarak sivilcelerin üzerine fazla bastırmadan sürüyoruz. Bütün sivilcelerin üzeri nane püresi ile kaplandıktan sonra 25 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Böylece nanenin içindeki maddeler sivilceye nüfuz ederek onun kurumasını sağlıyor. Süre bitince ılık bir su ile cildinizi yıkayıp yumuşak bir havlu ile de silin. Bu kürü haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Aknelerinizden kurtulmak için nane ile hazırlayacağınız kürü deneyebilirsiniz.

Aknelerinizden kurtulmak için nane ile hazırlayacağınız kürü deneyebilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.