Öğlen Uykusunun İnanılmaz Etkileri

Yapılan araştırmalar öğle uykusunun da tıpkı gece uykusunda olduğu gibi insan vücuduna birçok fayda sağladığını ortaya çıkarmıştır. Gece düzenli ve doğru bir şekilde uyumuş bir kimse bir de bir iki saat öğle uykusu uyuduğunda vücudu tazelenmekte, hücre yenilenmesi hızlanmakta ve gücü artarak gün içinde daha iyi bir performans sergilemektedir. Yine uzmanlara göre gece saatlerinde ve 14.00-15.00 saatleri arasında uyuyan kişilerin kaliteli bir uyku aldıklarını, böylece vücudun tamamen dinlenip problem çözme yeteneklerinde de artış gözlendiğini belirtmişlerdir.

Aslında sanılanın aksine uyku düzeni alışkanlıklardan daha çok genetik faktörlere bağlı olarak belirlenmektedir. Yine vücudun ihtiyaç duyduğu uyku süresi de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi 4 saatlik uykuyla bile dinlenmiş bir şekilde kalkarken kimi ise 10 saat uyuduktan sonra uykularını alabilmektedir. Buna rağmen herkesin en az 8 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyduğu söylenebilir. Özellikle çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri için mutlaka öğle uykusuna ihtiyaçları vardır. Çocuklar kadar yetişkinler de öğle uykusu ile daha zinde olabilirler. Yetişkin kişiler için 20 dakikalık öğle uykusu yeterlidir. Çocukların ise 1-2 saat uyuması gerekir. Özellikle gece uyuyamayanlar ise kesinlikle öğle uykusuna yatmamalıdırlar; çünkü bu tarz kişilerde 10 dakikalık uyku bile kişilerin gece uyku kalitesini bozabilir. Bazı Akdeniz ülkeleri sıcak havanın kişilerin çalışma performansları üzerindeki olumsuz etkilerini engellemek için siesta adı verilen öğle uykusu uygulaması geliştirmiştir. Öğle uykusunun faydaları şu şekildedir:

  • Öğle uykusuna yatan kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır. Tabii bunda sigara, alkol, yanlış beslenme gibi alışkanlıkların da bırakılması önemlidir.
  • Öğle uykusu ihtiyacı genellikle vücut ısısındaki düşüşle meydana gelir. Bu isteği azaltmak için kişiler şekerli gıdalara yönelirler. Hâlbuki 20 dakikalık bir uyku fazladan kalori alımını önler.
  • Öğle uykusu uyuyan kişiler daha az depresyona yakalanır ve bu insanlarda zihinsel ve bedensel performans üst seviyelere ulaşır.
  • Öğlen 40 dakikalık uyku molaları veren kişilerin daha aktif, atik ve dinç olduğu; gün içindeki işlerini daha verimli yapıp, daha mutlu oldukları da gözlemlenmiştir.
  • Öğlen belirli sürelerle uyuyan kişilerin hafızası ve zekası daha güçlü olur.
Öğle uykusu ve faydaları konulu yazı

Öğle uykusu ve faydaları konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.