Oje Sonrası Doğal Tırnak Bakımı

Eğer çok sık oje sürüyor ve kimyasal ürünlerle bu ojeleri siliyorsanız zamanla tırnaklarınızın kuruduğunu ve yıpranmaya başladığını göreceksiniz. Tırnaklar el bakımı için önemli bir unsur olduğundan onların bakımına da özen göstermeli, oje sonrasında nemlendirip, çeşitli yöntemleri kullanarak onları temizlemeniz gerekir. Tırnaklarınız bakımsız ve özensizse kolay işlemlerden geçerek tekrar eski parlak ve canlı görünümüne ulaştırmanız mümkün. Özellikle tırnak yapısı ince ve kırılgan olan kimseler onların bakımına büyük bir önem vermelidir.

Oje sürmüşseniz akşam mutlaka o ojeleri tırnaklarınızdan çıkarın ve uzun süre kalmasına izin vermeyin. En doğru olan kullanım sonrasında hemen ojeleri çıkarmak ve onları nemlendirmektir. Çünkü oje ne kadar uzun süre tırnakta kalırsa tırnaklarınız o kadar yıpranacak ve zamanla incelip kırılacaktır. Yine ojeyi silerken sert hareketlerden ve silmek için kullandığınız maddeyi çok fazla bastırmaktan kaçının; yıpratmadan, yavaş hareketlerle çıkarmaya çalışın. Asetonun içindeki maddeler tırnakların yapısını bozduğu için içine badem veya susam yağı ekleyebilirsiniz. Ojeyi çıkardıktan sonra da bu yağlarla tırnaklara masaj yapabilirsiniz.

Tırnak kesimi de daha estetik, hoş ve sağlıklı tırnaklar için önemli bir husustur. Tırnak makası kişiye özel olmalıdır ve daima temizlenerek bırakılmalıdır. Tırnaklarınızı gelişi güzel değil biçimini bozmadan ve hepsinde eşit boyutta olmak üzere, kendi yapısına dikkat ederek kesmeniz gerekir. Tırnakları çok derinden kestiğinizde eti de beraberinde alabilir, kanamalara yol açabilirsiniz. Kesimin ardında yine size özel başkasının kullanmadığına emin olduğunuz törpü ile tırnakların şeklini düzeltebilirsiniz. En güzel tırnak, oval bir şekil verilmiş ve aynı boyda olanlardır. Bir tırnağın kısa diğerinin uzun bırakılması hoş olmayan bir görüntü meydana getirecektir.

Tırnakların yan taraflarında kütikül adı verilen et fazlalıkları çıkar. Bunları alabilmek için ellerinizi ılık ve sabunlu bir suda 10 dakika kadar bekleyin ve kütiküller için özel olarak tasarlanan aletler yardımı ile bu fazlalıkları kesin. Kesim işlemi esnasında tırnak ve etin doğal yapısı bozulmamalı ve çok derinlere inilmemelidir. Kullanacağınız ojeleri kaliteli ve sağlıklı olanlardan seçmelisiniz. Kalitesiz ürünler tırnaklar ve genel olarak da parmak sağlığı açısından oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Törpüleme ve tırnak bakımı konulu yazı

Törpüleme ve tırnak bakımı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.