Parıldayan Bir Cilt İçin 3 Süt Maskesi – 1

Pastörize edilmemiş çiğ sütün daha yumuşak, derinlemesine temizleyici, yağ kontrolünü sağlayıcı, ölü derileri yok etme, nemlendirme gibi cilde birçok faydası vardır. Eski zamanlardan beri güzellik ürünü olarak kullanılıyordu. Örneğin Kleopatra, daha yumuşak bir cilde sahip olmak için süt banyosu yapıyordu. Asil İngiliz kadınları da aynı şekilde güzel bir cilde sahip olabilmek için süt banyosu yapıyorlardı.

 

 

SÜTÜN CİLDE NE GİBİ YARARLARI VAR?

Pastörize edilmemiş süt, kaynatılmadığı için içerisinde oldukça fazla besleyici öğe barındırır.

 

 

BESLEYİCİ ÖĞELER VE CİLT İÇİN FAYDALARI

Laktik Asit: Süt laktik asit bakımından oldukça zengindir. Laktik asit, baskın bir hidroksik asit olduğundan ölü derileri yok etmeye ve cildin kendini yenilemesine olanak sağlar.

Kalsiyum: Kalsiyum cildin en üst tabakasını (görünen) oluşturur. Kurumuş ve solgun olan cildi iyileştirir.

Potasyum: Kuru ciltleri nemlendirerek yumuşak bir cilt elde edilmesini sağlar ve cilt hücrelerinin nem dengesini düzenler.

B12 Vitamini: Sert ve pürüzlü ciltlerin onarımını sağlar. Cildin parlak bir görünüme kavuşturur ve solgun ve sivilce lekeli olan ciltler için çok uygundur.

Protein: Doku yenilenmesini düzenler ve geliştirir. Daha güçlü ve kırışıksız bir cilt için birebirdir.

D Vitamini: Ciltteki kolajen bağları uyarır. Cilt üzerinde oluşacak olan kırşıklık ve çizgilerin oluşumunu yavaşlatır/geciktirir. Sivilce oluşumunu minimuma indirir. Cilt böylelikle daha elastik ve güçlü olur. Bu nedenle de daha genç görünür.

B6 Vitamini: Cilt hücrelerinin oluşumunda başrol oynar. Cildi daha nemli ve canlı kılar.

A Vitamini: Pul pul ve kaşıntılı ciltleri iyileştirir.

Magnezyum: Daha parlak ve daha genç bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yaşlanma karşıtıdır.

 

 

NEMLENDİRİCİ AVOKADO VE SÜT MASKESİ

Avokado ve süt, mutfağınızda bulunan, cildiniz için neredeyse en iyi nemlendirici özelliğe sahip ürünlerdir ve genellikle kuru ciltler için kullanılmalarına rağmen tüm cilt tipleri için uygundur. Avokado cildin nem dengesini düzenlerken bir yandan da yağını azaltır. Süt ise cildinizi yumuşatır.

 

 

Maskenin Yararları

Cildi nemlendirir. İçerdiği bol miktarda E vitamini sayesinde doymuş ve doğal yağlarla birlikte cildi bir nevi korumaya alır. Cilt hücrelerinin nemlenmesini sağlar. Tüm gözeneklere derinlemesine bir temizlik uygular. Antiinflamatuar  ve yaşlanma karşıtı ürünler içerir. İltihaplı ve tahriş olmuş ciltleri iyileştirir ve aynı zamanda iltihaplı sivilceleri de yok eder.

 

 

İçindekiler

  • Bir çorba kaşığı süt
  • ¼ olmuş (olgun) avokado

 

 

Uygulanışı: Çeyrek avokadoyu soyun ve püre kıvamına gelene kadar bir kabın içinde ezin. Daha sonra 1 kaşık sütü püreye ekleyin. Temizlenmiş (durulanmış) cildinize karışımı bol miktarda dairesel hareketlerle uygulayın. Maskeyi cildinizde 10-15 dakika boyunca bekletin. Maske tamamen kuruduğunda, lifle ya da parmak uçlarınızla çıkartarak ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Daha sonra yumuşak bir havluyla kurulayın.

 

 

İpuçları

  • Saç bölgenizi yaptığınız olan maskeden korumak için bandana ya da ona benzer ürünler kullanın.
  • Yüzünüze uyguladığınız maskenizi aynı zamanda mutfağınızda ya da banyonuzda oluşan kirli tabakadan kurtulmak için de kullanabilirsiniz.
  • Eğer maskeden bir miktar kalmışsa, boynunuza ve ellerinize ya da banyo öncesinde bebeksi bir cilde sahip olmak için kullanabilirsiniz.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– [block]0[/block]

– [block]1[/block]

Canlı ve parıldayan bir cilt için evde uygulayabileceğiniz 3 adet süt maskesi.

Canlı ve parıldayan bir cilt için evde uygulayabileceğiniz 3 adet süt maskesi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.