Parmak Arası Nasırı ve Tedavisi

En sık rastlanılan ve ayakkabı sıkmasına bağlı olarak ortaya çıkan parmak üstü nasırına nazaran yaygın olmayan bir başka nasır da parmak aralarında çıkmaktadır. Nasırın oluşabilmesi için organı rahatsız eden bir baskının oluşması gerekir.

Parmak Arası Nasırın Oluşma Sebepleri

Parmak arası nasırı daha çok şu sebeplerle ortaya çıkar:

* Ayaklarınızın yapısına uymayan ayakkabı giymeniz.

* Ayakkabının dar ve sıkı olması.

* Topuğu yüksek olan ayakkabı kullanımı.

* Yalın ayak gezmek.

* Ayak parmaklarının tahrip olması.

* Yanlış basma ve yürüme hareketleri.

* Kemikli ayaklar.

Nasırın Belirtileri Nelerdir

Parmak arası nasırlarında ilk belirti kişiyi oldukça rahatsız eden ağrıdır. Nasırın şiddetine göre bu ağrının derecesi artıp azalabilmektedir. Yumuşak nasırlarda oluşan baskı ortadan kaldırıldığında acı da kesilmekte; sert nasırlarda ise ağrı devam etmektedir.

Nasır Çeşitleri

Nasırlar oluşum şekline göre üçe ayrılır:

Yumuşak nasır; Genellikle ayak parmaklarının dış kısmında görülen bu nasır 4 cm büyüklüğünde olup, kızarıklık şeklinde fark edilir.

Sert nasır; Ayak parmaklarının altında ve tepe kısmında oluşan bu nasır derin bir köke sahip olup oldukça serttir.

Topuk nasır; Ölü derilerden meydana gelen bu nasır parmak arasında ve topuklarda görülmektedir.

Nasır Tedavisi:

Nasırı tedavi etmeden önce çıkan şeyin gerçekten nasır olup olmadığına karar vermeniz gerekir; çünkü nasır kaşındığı vakit altından yine ölü deri hücreleri çıkmaktadır. Hâlbuki nasır sandığınız şeyin içinde iltihap varsa kaşındığında irin ve kan etrafa bulaşacaktır. Nasır genel anlamda sertleşen ve ölen deri parçacıklarının birikmesi ile oluştuğundan önce bu artık derinin yok edilmesi gerekir. Bunun için ponza taşı kullanabilirsiniz. Eczanelerde nasır bandı adı altında satılan bazı tedavi malzemeleri bulunmakla birlikte bunlar asit ihtiva ettiği için dikkatli kullanılmalıdır. Bu bantlarda eğer dikkatli olunmazsa sağlan deri hücreleri de ölebilmekte bu da beraberinde bazı problemleri doğurmaktadır. Buna rağmen oldukça etkili bir çözüm olduğu da söylenebilir. Nasırı tedavi ettikten sonra tekrar oluşmasını önlemek için sebepleri de ortadan kaldırmanız gerekir.

Eğer nasırınız her ayakkabı giydiğinizde ağrıyorsa üstünü bir bantla kapatabilirsiniz. Yalnız bandın sürekli ayakta bekletilmemesi ve parmakların hava almasının engellenmemesi gerekir. Yine badem yağı ve lanonin içeren kremler de nasırın yumuşamasını ve küçülmesini sağlayabilir.

Ayaklarınızdaki nasırlardan kurtulmak için yapmanız gerekenler.

Ayaklarınızdaki nasırlardan kurtulmak için yapmanız gerekenler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.