Polen Alerjisine Karşı Uygulayabileceğiniz 15 Etkili Yöntem

Polen alerjileri en bilindik alerjik reaksiyonlardan biri olup bireylerin bahar ve yaz mevsimlerindeki aktivitelerini adeta mahveden bir rahatsızlıktır. Ancak pencereleri kapatmak, gezi aktivitelerini dikkatlice planlamak, hava filtresi almak, burundan nefes almak, kurutucu kullanmak ve daha sık temizlik yapmak gibi pek çok basit yöntemle bu rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir.

 

 

Polen

Polenler bitkilerin eşeyli gözelerinin üretiminde kilit rol oynadığından ötürü dünyamızın hemen hemen her yerinde karşılaşabileceğimiz bir maddedir. Haliyle dünya üzerinde milyarlarca bitki türü bulunduğundan ötürü, polenler gezegenimizin bitki örtüsü için fevkalade önem arz etmektedir. Ancak atmosferde oldukça fazla miktarda bulunmasından ötürü, özellikle bahar aylarında bitkiler alemi son derece canlandığı için insanoğlunun da bu durumdan etkilenmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Ne yazık ki çoğu birey mikroskobik boyutlardaki bu partiküllere karşı alerjik reaksiyonlar göstermekte ve boyutları küçük olduğu için kaçınılması oldukça zor olmaktadır. Bu çerçevede en sık uygulanan metodlardan birisi olan rüzgarla dağıtım metodu, polen taneciklerini tamamen rastgele bir şekilde dağıttığından ötürü yüksek miktarda alerjen oluşumuna sebep olmaktadır.

Polen alerjisinin tıptaki adı polinozdur. Ancak halk arasında bahar nezlesi olarak da bilinmektedir. Halbuki bu rahatsızlık spesifik olarak sadece polene karşı olan bir alerjik reaksiyon olmasına rağmen insanlar yine de bu ismi takmıştır. Dünya genelinde en az on milyon birey bu rahatsızlıktan muzdariptir ve genel anlamda insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Polen alerjisi gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hissi, burun akıntısı, aşırı hapşırma, nefes darlığı ve astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Her ne kadar bu tarz alerjilerle mücadele edebilmek adına antihistaminler ve buna benzer tedavi yöntemleri mevcut olsa da, insanlar daha çok doğal yöntemlere başvurmaktadır. Neyse ki bu alerjene karşı savaşabilmeniz adına pek çok doğal yöntem mevcut. Gelin bunlara yakından göz atalım.

 

 

Polenle Savaşabilmek İçin Uygulayabileceğiniz 15 Etkili Yöntem

Pencereleri Kapatın:

Bu size biraz basit gelebilir, ancak poleni vücudunuzdan uzak tutmak istiyorsanız önce yaşadığınız yerden uzak tutmalısınız. Her ne kadar bahar ve yaz aylarının o güzel havasında camları açık tutmak çok daha cazip gelse de, emin olun bu aynı zamanda milyonlarca zararlı partikülün de evinize girmesi anlamına gelmektedir.

 

 

Kurutucu Kullanın:

Çoğu kişi baharın o eşsiz aromasını kıyafetlerinde hissedebilmek adına çamaşırlarını açık alanda asarak kurutmaktadır. Ancak bunu yapmanız havadaki alerjenlerin kıyafetlerinize yapışmasına ve tüm gün boyunca cildinize temas etmesine sebep olmaktadır. Kısacası, kurutucu kullanın.

 

 

Havalandırıcı Kullanmayın:

Pencerelerinize takacağınız havalandırıcılar yaşadığınız ortamdaki havayı tazelemek adına etkili bir yöntem olarak görünebilir, ancak dışarıdaki polen partiküllerinin evinizin içine nüfuz etmesine sebep olmaktadırlar. Polen alerjiniz varsa havalandırıcı kullanmaktan kaçının.

 

 

Gün Ortası Gezintilerinden Kaçının:

Baharın ve yazın o güzel havası varken sırf alerjiniz var diye tüm gün evde pinekleyin demiyoruz elbette. Ancak en azından dışarı çıkacağınız zaman aralıklarını doğru seçmelisiniz. Sabahları yüzeylerde çiy mevcuttur ve havada daha az polen bulunur. Akşamları ise polen partikülleri toprak zeminine dönmüş vaziyette olurlar. Aynı zamanda yerdeki bu partiküllerin havaya yayılmasına sebep olabilecek insan veya hayvan kaynaklı aktiviteler daha az oranda gerçekleşir.

 

 

Toprak Yüzeyini Örten Bitkiler Kullanın:

Eğer bitkilerle haşır neşir birisiyseniz veya kendinize ait bir bahçeniz varsa, polenlerden kaçınmanız neredeyse imkansızdır. Ancak ekme aşamasını dikkatli gerçekleştirerek söz konusu partiküllerin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Toprak yüzeyini örten bitkiler ve yosunlar bünyelerinde polen barındırmamaktadırlar. Böylece polenden uzak bir arka bahçeniz olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Çimlerinizi Düzenli Olarak Biçin:

Eğer çimlerinizin gereğinden fazla büyümesine izin verirseniz, attığınız her adımda havaya yayılacak olan polen miktarının artmasına sebep olursunuz. Çimlerinizi kısa tutmak söz konusu partikülün size, evcil hayvanınıza veya kıyafetlerinize bulaşma riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

 

 

Havayı Kontrol Edin:

Havadaki polen miktarının yüksek olduğu günleri bilmenizi sağlayacak pek çok teknolojik uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde planlarınızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirebilir ve riski azaltabilirsiniz. Aynı zamanda yağmurlu günlerde ve bu günleri takip eden diğer zamanlarda havadaki polen miktarı az olmaktadır. Bu yüzden planlarınızı buna göre yapmanız yararınıza olacaktır.

 

Kapalı Alanda Spor Yapın:

Baharın o muhteşem havasında dışarıya çıkıp spor yapmak size çok cazip geliyor olabilir, ama bu alerjiden muzdaripseniz polenin had safhada olduğu bu zamanlarda böyle bir aktiviteye kalkışmanız tehlikeli olabilir. Sporunuzu yaparken nefesi ağzınızdan alabilir, bu da söz konusu alerjenlerin daha yüksek oranlarda vücudunuza girmesine sebep olabilir.

 

 

Burnunuzdan Nefes Alın:

Burnunuzda yer alan kıllar mikropların ve alerjenlerin tutulmasında büyük rol oynamaktadır. Ancak ağzınızda böyle bir savunma mekanizması mevcut değildir. Alerjik reaksiyonlarınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız burnunuzdan nefes almaya çalışın.

 

 

Lens Değil, Güneş Gözlüğü Takın:

Lensler güneş gözlüklerine nazaran daha hoş bir görünüm kazandırabilir, ancak lensler alt kısımlarında polen partikülleri bulundurabilirler. Bu da partiküllerin gözünüze temas etmesine yol açarak tahrişe sebep olabilir. Oysa güneş gözlükleri polenin havada yüksek miktarda bulunduğu zamanlarda rüzgarla gözünüze temas etmesini engelleyen bir bariyer görevi görmektedir.

 

 

Diğer Tahriş Edici Maddelere Dikkat Edin:

Söz konusu alerjinin beraberinde diğer tahriş edici maddelere ya da alerjenlere maruz kalırsanız ortaya çıkabilecek etki çok daha kötü olabilmektedir. Bu nedenle küf veya evcil hayvanınızın derisinden gelen döküntüler gibi diğer etmenlere karşı dikkatli olmanız bu çerçevede sizin yararınıza olacaktır. Bedeninizde yüksek düzeyde alerjik reaksiyon bir kez vuku buldu mu diğerlerine zincirleme olarak geçişi oldukça kolay olmaktadır. Bu nedenle diğer maddelere oldukça dikkat edin.

 

 

Bitkilerinizi Dışarıda Tutun:

Ev ortamınızı bitkiler vasıtasıyla biraz yeşillendirmek istemenizi anlıyoruz. Ancak bu yatak odanızda polen partiküllerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. Evinizin havasını polen partikülleriyle dolduracak bitkiler yerine kaktüs veya eğrelti otu gibi polen içermeyen bitkilere yönelin.

 

 

Daha Sık Temizlik Yapın:

Evinizin yüzeylerini ve zeminini temizlemek söz konusu alerjenden kaçınmak adına oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bu alerjen evinizin yüzeylerine yapışabilir ve attığınız her adımda evin havasına karışabilir. Bu çerçevede hava filtreleri de oldukça faydalı olup evinizin havasını temiz tutmak adına etkili bir yöntemdir.

 

 

Evcil Hayvanlarınızı Yıkayın:

Evcil hayvanınızı dışarıda koştururken kontrol etmek pek ala zordur. Ancak eve geldiklerinde polen, toz ve bunlara benzer pek çok alerjen maddeyi de beraberinde getirmektedirler. Bahar ve yaz ayları gibi polenin yüksek seviyelerde olduğu dönemlerde hayvanınızı düzenli olarak yıkamaya dikkat edin.

 

 

Alerji Karşıtı Beslenme:

Beslenme şekliniz vücudunuzun alerjenlere karşı olan hassasiyetini önemli ölçüde etkilemektedir. Bazı besinler alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkan immunoglobülin maddesinin yaptığı müdaheleleri ortadan kaldırmaktadır. Elma, keten tohumu, yeşil çay ve sarımsak bilinen en etkili alerji karşıtı besinlerdir.

Bitki polenlerini evinizden uzak tutma ve alerjiye karşı doğru beslenme yöntemleri.

Bitki polenlerini evinizden uzak tutma ve alerjiye karşı doğru beslenme yöntemleri.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.