Protein Tozu Nedir, İhtiyacınız Var Mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Eğer spor salonuna gidiyorsanız, çalışması sonrasında veya herhangi bir zamanda etrafınızdaki kalıplı insanların protein takviyeleriyle ilgili konuştuklarını duyabilirsiniz. Protein tozları, besin takviyeleri arasında git gide popüler oluyor.

Protein tozlarını, internetten ya da besin marketlerinden edinebilirsiniz. Kullanmaya hazır halde satılan protein tozlarını sadece vücut geliştiriciler ya da atletler mi kullanır?

 

 

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, çeşitli anlamlara gelmektedir. Genel olarak, whey (kesilmiş sütün suyu), soya ve kazein protein olmak üzere 3 farklı kullanımı bulunmaktadır. State University of New York at Buffalo’dan Peter Horvath’ın yaptığı açıklamaya göre whey, suda çözünebilen süt proteini içermesi nedeniyle, kullanımı en yaygın olan protein tozu. Ayrıca tamamiyle protein olması sebebiyle birçok faydayı da beraberinde getiriyor. (Tamamiyle protein olan besinler, insan beslenme alışkanlığı için gerekli olan 9 aminoasidi de içerir.) Ayrıca vegan insanlar da soya proteini kullanabilir. Fakat Horvath’ın notlarına göre, daha tatsız ve suda çözünemeyen bir protein tozu çeşidi.

Protein tozları genel olarak çok değişken fiyatlara sahiptir. Horvath’a göre, henüz antrenmanları özelleşmemiş, sıradan atletler için fiyatın bir önemi yoktur. Bu nedenle, eğer protein tozlarını kullanacaksanız, daha ucuz olanlarından da yaklaşık olarak aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Çok özel durumlarda, protein tozları faydalı olabilir. New Mexico Üniversitesi Beslenme Bölümü profesörlerinden Carole Conn’a göre, protein tozları, yüksek kalitede protein için tamamiyle uygun ve kolay bir kaynak. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, çoğu insan hatta atletler bile, et, balık, tavuk ve diğer süt ürünleri tüketerek de yeterli miktarda protein alabilir.

Yani, bu ürünleri ne zaman kullanmak isteyebilirsiniz? NFL, NBA ve NHL gibi kuruluşlarda çalışan, diyetisyen ve spor beslenme uzmanız Barbara Lewin, normal atletlerin neden beslenme alışkanlıklarına daha fazla protein eklemek istediklerini birkaç sebeple şöyle açıklıyor.

* Büyürken. Bir genç, vücudu hala büyümeye devam ettiği ve genel olarak daha fazla protein yaktığı için, daha fazla proteine ihtiyaç duyar.

* Bir programa başlarken. Eğer egzersiz yapmak sizin için yeniyse ve kas yapmaya çalışıyorsanız, normaldekinden daha fazla proteine ihtiyacınız olacaktır.

* Program ağırlığınızı arttırırken. Eğer normal çalışma programınız, haftada birkaç kez, yarım saat iken, yarı maratona hazırlanmaya karar verdiyseniz, vücudunuz daha fazla proteine ihtiyaç duyacaktır.

* Bir sakatlıktan çıkarken. Spor kaynaklı sakatlıkların iyileşmesi için atletler, genellikle daha çok proteine ihtiyaç duyarlar.

* Eğer vegan olacaksanız. Vegan ya da vejetaryen insanlar, hayatlarından et, tavuk, balık ve bazen süt ürünleri ile yumurta gibi bazı önemli protein kaynaklarını çıkardıklarından daha çok protein alımı gereklidir.

Lewin’e göre, tüm bu nedenler geçerli ve beslenme alışkanlığınıza daha fazla protein eklerken, protein tozu kullanmak da bunun bir yolu.

Fakat burada önemli bir uyarı yapan Lewin, hedeflerinize ulaşırken çok fazla protein almamak gerekiyor. Çoğu Amerikalı, günlük kalorilerinin %15’ini protein ile karşılıyor. Lewin’in açıklamalarına göre, yaklaşık yarım kilo kas elde etmek için, fazladan günlük 10 veya 14 gram protein tüketilmeli.

“Bu gerçekten çok fazla değil. Bazı protein tozları, kullanım başına 80 gram protein takviyesi yapabiliyor fakat buna ihtiyacınız yok. Gereğinden fazla protein alımı, böbrek ve karaciğerinizde zorlanmalara sebep olabilir.

 

 

Protein Matematiği

Şimdi gelin, yeterli miktarda protein alıyor musunuz birlikte hesaplayalım.

* Sportif atletler, vücut ağırlıklarının yaklaşık her yarım kilosu başına, günlük fazladan 0,5 ila 0,75 gram fazladan protein almalılar.

* İddialı atletler, yarım kilo başına fazladan 0,6 ila 0,9,

* Genç atletler, yarım kilo başına fazladan 0,8 ila 0,9,

* Kas yapan atletler ise yarım kilo başına 0,7 ila 0,9 gramlık ek proteine ihtiyaç duyarlar.

Yetişkinlerde en fazla protein alımı, vücut ağırlığının her yarım kilosu için günlük 0,9 gram olmalıdır. Yani sonuç olarak, 80 kiloda, kas yapmak isteyen bir atlet iseniz, günlük protein ihtiyacınız, 157,5 gram olacaktır. Bu kulağa çok fazla geliyor olsa da, yaklaşık 115 gramlık bir hamburger, 30 gram protein, 170 gramlık bir balık 40 gram protein ve son olarak yaklaşık 30 gramlık bir kaşar peyniri 7 gram protein içerir.

 

 

Protein Tozları Nasıl Kullanılır

Eğer gerekli protein alım miktarınızı hesapladıysanız ve yeterli miktarda almadığınızı düşünüyorsanız, (Eğer alışılmadık şekilde yorgunsanız, ağırlık kaldırırken ya da diğer ağır hareketleri yaparken güçsüz hissediyorsanız ya da sakatlıklarınız yavaş iyileşiyorsa, çok düşük miktarda protein alıyor olabilirsiniz.) performansınızı arttırmak için protein tozlarını en iyi hangi şekilde kullanabilirsiniz?

Öncelikle çalışmadan hemen sonra protein tozu almak gibi geleneksel bilgileri unutun. Lewin, “Çalışmadan önce, çalışma sırasında ve sonrasında vücudunuz karbonhidrata ihtiyaç duyar. Bu, vücudunuzun yakıtıdır ve kaslarınızın çalışmasını sağlar” diyor. “Evet, protein, çalışma sonrası önemlidir fakat araştırmalar gösteriyor ki, proteine karbonhidratın 4’de 1 ya da 5’de 1 oranında ihtiyaç duyuluyor. Madem ki en az 20 gram proteine ihtiyacımız var, dengeli beslenme için de yaklaşık olarak 80 gram karbonhidrat tüketmelisiniz.

Çalışmadan sonra yenileyici bir içecek olarak Lewin’in önerisi ise, meyveli yoğurt ya da süt, ayrıca sürpriz olarak, çikolatalı süt. Lewin’in açıklamasına göre, “1 bardak çikolatalı süt, yenilenme için en uygun içecek”.

Sonuç olarak, eğer protein tozu almayı düşünürseniz öncelikle beslenme alışkanlığınız için daha fazla protein tozuna ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Lewin, “Egzersiz yaptığınız zamanlara yakın zaman aralıklarında olmamak şartıyla gün boyu aperatif ve yemek tüketin.” diyor.

Ayrıca Conn’a göre unutmamanız gereken şey, “Eğer normal ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız varsa, protein tozları gerçekten gereksizdir.

 

 

Protein Tozlarının Vücut için Bir Yan Etkisi Var mıdır?

Protein tozları, vücut geliştirme programları uygulayarak, kas yapmak isteyen ve kilo kaybının önüne geçmek isteyen insanlar için beslenme alışkanlıklarına eklenebilen takviye bir gıdadır. Protein, herkesin beslenme alışkanlığı için çok önemli bir yerde olsa da, atletik insanlar, oturan insanlara göre daha fazla protein ihtiyacı duyacaklardır fakat çok fazla takviye protein tüketimi fiziksel zararlara sebebiyet verebilir.

 

 

Kilo Alımı

Vücudunuz proteini hücrelere enerji sağlamak ve kas yapmak için kullanır. Fakat, vücudunuzdaki enerji depolaması kısıtlıdır ve kaslarda protein depolanabilir. Eğer vücudunuzun ihtiyacı olduğundan daha fazla miktarda protein alırsanız, bunu en kolay protein tozları ile yaparsınız, vücudunuz bunu kas yapmak için kullanmaz ve depolar. Fazla protein, yağa çevrilir ve vücudunuzda aşırı kilolara sebep olacak biçimde depolanır. Vücutta yağ depolama kapasitesi sınırsızdır.

 

 

Susuzluk

Çok fazla miktarda protein tozu takviyesi almak, vücudunuzdaki susuzluk riskini arttırır. Vücudunuz protein kullanırken ve protein yan ürünlerini atarken, normalden daha fazla su kullanır. Eğer egzersiz yaptıktan sonra kas kazancınızı arttırmak için protein tozu kullanıyorsanız, susuzluk konusunda çok büyük risk altındasınız demektir çünkü egzersiz, terleme yoluyla çok fazla su kaybına neden olur. Susuzluğun belirtileri ise, yorgunluk, başağrısı, baş dönmesi, idrar çıkışında azalma, ağır kuruluğu ve aşırı susamadır.

 

 

Böbrek Sorunları

Vücudunuz protein kullanırken salgılanan, üre, ürik asit, amonyak ve protein atıklarının vücuttan uzaklaştırılmasından böbrekler sorumludur. Amerikan Böbrek Hastalıkları Derneği’ne göre vücudunuz fazla miktarda üre ürettiğinde, böbrekleriniz diğer filtreleme görevleri nedeniyle zor duruma düşer. Eğer daha önceden bir böbrek sorunuyla karşılaştıysanız, yeni bir hastalıkla karşı karşıya kalmak için yüksek risk altındasınız çünkü böbrekleriniz zaten protein atıklarını vücuttan uzaklaştırmak konusunda zorlanıyor olabilir.

 

 

Kemik Erimesi

Yüksek miktarlarda protein aldığınızda vücudunuzda asit üretilir. Vücudunuzdaki asit salınımını dengelemek için kemikleriniz kalsiyum salgılar ve kalsiyum ile asit birlikte idrar yoluyla atılır. İdrar yoluyla kronik kalsiyum kaybı, kemiklerinizi güçsüzleştirebilir ve erken yaşlarda kemik erimesi riskini arttırır. Bayanlarda kemik erimesi riski daha fazladır.

 

 

Dikkat Edin!

Eğer hala protein tozu takviyesi içeren, yüksek proteinli bir beslenme alışkanlığı planlıyorsanız, takviyenin kötü bir hale gelmemesi için, altta yatan herhangi bir sağlık probleminiz olmadığı konusunda doktorunuza danışın. Eğer onay veriyorsa, vücudunuz için gerekli olan 9 amino asidi de içeren bir protein tozu takviyesi bulun. Protein tozlarının geneli, kullanım başına yaklaşık 20 ila 24 gram protein içerir ve yetişkin bir insan günde ortalama 46 ila 56 gram arasında proteine ihtiyaç duyar. Referans olarak, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre, 85 gramlık bir et, 21 gram protein içerir.

Protein tozunun içindeki protein çeşitleri, faydaları ve yan etkilerini anlatan bilgilendirme yazısı.

Protein tozunun içindeki protein çeşitleri, faydaları ve yan etkilerini anlatan bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.