Saç Bakımı

Saç bakımı ve dökülmelerinin nedenleri, kişisel bakımına biraz da olsa özen gösteren her gruptan insanın üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğu bir konudur. Çünkü saçların deformasyonu ciltten daha çabuk ve kalıcı olabilmektedir. Saçları deforme edebilecek sebepler ise Doğal Saç Kremi Hazırlama ve Saç Dökülmeleri başlıklı yazımızda detaylarına değindiğimiz üzere çok çeşitli olabilmektedir.Örneğin;

Bir takım hormonların seviyelerinde meydana gelen artış ve ya azalış ya da normal seyretmesi saç dökülmelerini doğal bir süre olarak getirebilir. Kadınlarda hamilelik dönemi hormonları, menapoz, androjen hormonunun fazla olması ve özellikle DHT hormonunun salgısının artması saç dökülmelerine sebep olan bilinen bazı hormonal durumlardır.

Saç dökülmesini tetikleyen sebeplerin yanı sıra saçların dökülmesini durdurabilecek hatta zayıf saçları ve saç hücrelerini kuvvetlendirip yeni saçların çıkmasını ve saçların sıklaşmasını sağlayacak doğal ürünlerde vardır. Saç dökülmelerini durdurup mevcut saçlarınızı gürleştirecek doğal yöntemleri konu alan Doğal Yöntemler İle Saç Gürleştirme başlıklı yazımızda da detaylı olarak vurguladığımız ürünlerin arasında olan Argan yağı dünya üzerinde sınırlı üretimi olan ve saçlara harika etkisi bulunan bir üründür. Saçlarda muhteşem etki yapabilen doğal ürünler sadece argan yağı ile sınırlı değildir; zeytinyağı, sarımsak ve Hint yağının faydaları da bir o kadar mükemmel sonuç vermektedir. Hatta kendi imkânlarınız ile çok kolay ve pratik uygulama olarak hazırlayabileceğiniz karışım vardır. Saç maskesi olarak nitelendirilebilecek olan bu karışım detayları sitemizde yayınlanmış olan ilgili makalede belirtilmek üzere zeytinyağı, sarımsak ve yumurta sarısının karışımından ibarettir. İlgili yazıda bunlardan birisi şu şekilde belirtilmiştir;

“Zayıflayan ve cansız kalan saçlar en ufak fiziksel etki ile kırılabilmekte ve deforme olabilmektedir. İçeriğindeki zengin protein ve antialerjik polimerler ile saçları kuvvetlendiren ve saç derisini canlandıran bu yağ ile saçlar mükemmel bir hale girmektedir. Sadece yapılması gereken duştan önce saçlarınıza sürüp kalın bir tarak ile taramanızdır. Ve 15 dakika sona yıkamaktır.”

Saç konusu kadınların saçlarının genelde uzun olup güzelliklerini tamamlayan bir organ olması erkeklerin ise dökülme gibi önü alınamayan bir soruna sahip olmaları saç bakımını unisex (her cinsiyet için geçerli) bir sorun haline getirmiştir. Bu nedenle parlak, canlı ve gür saçlara sahip olmak herkesin arzuladığı bir saç formudur. Makyajınızı veya kusursuz kıyafetinizi tamamlayabilecek bir saç modeline sahip olabilmek için kusursuz saçlara ihtiyacınız olacaktır. Saç dökülmesi gibi bir sorununuz olmadan daha canlı saçlara sahip olmak isteği sizi araştırmaya itecektir. Bu konuda Hint yağı, ceviz yağı, badem yağı ya da biberiye yağı ile mükemmel saçlar size hizmetkâr olacaktır.

Saç kırıkları bayanların en büyük düşmanlarıdır. Kuaförle harcadıkları paralarının boşa gitmesi ve asla istedikleri gibi olmayan saç modellerinin birincil nedenleri arasında olan bu sorun doğal bakım ürünleri kullanılmak sureti ile çözüme kavuşabilmektedir. Saç Kırıklarına Bitkisel ve Doğal Çözüm başlıklı yazımızda saç bakımınızda dikkat edeceğiniz ufak detaylar ile nasıl harika çözümler alınabildiğini ve hiç ilgi göstermediğiniz tamamen zararsız doğal yağlar ile saç problemlerinizden ebediyen kurtulabileceğinizi detayları ile açıklamaktadır.

Mükemmel saçlarınız olsa da saç yapısı gereği her modeli hemen hatta çoğu durumlarda asla almayacaktır. Bu durumda ihtiyaç duyacağınız tek çözüm yolu saç şekillendiricilerdir. Fakat kimyevi saç şekillendiricilerin zararları ve onların yerine kullanılabilecek doğal saç şekillendiricileri hazırlama yöntemleri Doğal Saç Jölesi Hazırlama Yöntemleri başlıklı yazımızda detayları ile aktarılmıştır. Örneğin;

“Keten tohumu ile doğal saç jölesi;
Orta ısıda keten tohumu ve suyu herhangi bir müsait gördüğünüz kapta normal şiddetteki ateşte ısıtmaya başlayın. Zamanla kıvamlaşacak olan karışımı tahta bir kaşık ile karıştırın ve bir kere kabarana kadar kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı soğutun ve tülbent türevi bir kumaş ile süzün. Soğuduktan sonra daha da kıvamlı hale gelecek olan karışıma istediğiniz uçucu yağı ilave ederek güzel bir koku kazandırabilir ve doğal jölenizi hazır hale getirmiş olursunuz. Elde ettiğiniz tamamen doğal saç jölesini ister ıslak isterse kuru saçlara sürebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımın muhafazasını ise buz dolabında ağzı kapalı cam bir kavanozda yapabilirsiniz.”

doğal saç bakımı

Doğal saç bakımı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.