Saç Boyamada Kınanın Önemi

Kına; özellikle Arabistan bölgesinde yetişen kına ağacının yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle elde edilen bir toz olarak muteber olan kına, insan vücuduna çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle saçlarda kullanıldığı takdirde saçta kırmızılaşma yönlü etki ve güzelleşmesine fayda sağladığı gibi saçların beslenmesine ve canlılaşmasına da fayda sağlamaktadır.

Biyolojik organizmaya çok sayıda zararı olan ve kimyasal maddeleri içerisinde bulunduran saç boyaları günümüzde çok yaygın kullanımı vardır. Ancak kullanılan bu tür kimyevi saç boyaları yapılan araştırmalar neticesinde kanser oluşumlarına sebep olmaktadır. Her ne kadar bu saç boyaları göze daha gösterişli ve güzel olarak gelse de araştıran ve sağlığının düşünen insanların doğal yöntemlerle saç boyandığında daha güzel ve sağlıklı saçlara sahip olunabileceğini bilmektedir. Bilinenin aksine kimyasal içerikli saç boyaları saçı güzelleştirmekten çok uzun süreli kullanımlarda saçların doğasının bozulmasına sebep olmaktadır.

Doğal saç boyama yöntemlerinden en etkilisi olan kına çok eski zamanlardan beri saç boyama işlemlerinde başarıyla kullanılmaktadır. Kimyasal içerikli ve zararlı saç boyaları günümüzde moda olmasına karşın kına günümüzde insanlar tarafından kullanılırlığını kaybetmeden kullanılmaya devam etmektedir.

Kına saçları besler

Kına ile boyanan saçlar 6 ay kadar rengini kaybetmeden korumaktadır. Bu nedenle tam istenilen tonda bir boyama yapmak için saçınızdan bir miktar saç kesilerek onda bir deneme yapılır. Bu sayede tam istenilen tonda renk elde edilmesiyle sorun çıkmadan boyama işlemi yapılmaktadır. Kına ile saç boyama yapmak için ekstra malzemelere ihtiyaç duyulmaz. Gerekenler sadece 2-3 çorba kaşığı kına ile yeterince sudan oluşan malzemelerdir.
 
Toz halinde olan kına su ile karıştırılarak macun haline gelmesi sağlanır. Bu macun önceden ıslatılmış saç diplerinden başlanılarak boyama gerçekleştirilir. Sonra saçlar taranarak beklenmeye başlanılır. İstenilen renk tonuna göre 20 dakikadan 2-3 saate kadar beklenilir. Daha başka tonlarda saç rengi elde etmek için kına içerisine papatya karıştırılarak istenilen ton renk elde edilebilir.

Bu sayede sağlıklı, daha güzel saçlara kavuşulmuş olunmaktadır. Hem sağlıklı hem daha güzel saçlara sahip olmak için her zaman doğal yöntemlerle saçlar boyanmalıdır. İçerisinde kimyasal maddeler barındıran ve insan sağlığı için büyük tehlikelere haiz olan saç boyaları yerine insan için doğada hazır halde bulunan maddeler ikame edilerek sağlığımızdan ödün verilmemelidir.

Kına ile saç boyama konulu yazı

Kına ile saç boyama konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.