Saç İçinde Sivilce Neden Çıkar Nasıl Tedavi Edilir?

Saç derinizde iltihaplı veya kuru kaşıntı yapan sivilceleriniz varsa problemimiz ortak demektir. Öncelikle doktora gitmeden önce internette biraz araştırma yapmıştım ve olası hastalığın Seboreik dermatit olduğunu anlamıştım. Fakat doktora gitmeden neler yapabileceğimi biraz araştırdım. Bu esnada da sağlık ocağındaki aile hekimimize gittim ve kendisinin tam olarak anlamadığını mutlaka bir dermatologa görünmem gerektiğini bildirdi. Bu esnada kaşınmadan olsa gerek saçlarım da hızla dökülüyordu.

Saç derimdeki sivilceler bazı zamanlar hiç kaşınmazken bazı zamanlar ciddi anlamda kaşıntı yapardı. Kimi zaman ufak kum tanesi gibi sert sivilceler kalırdı parmak uçlarımda kimi zamansa yeni oluşmuş iltihaplı sivilce. Bu durum stresin arttığı dönemlerde daha çok artar stresim azaltığında da azalırdı. Bir müddet kendimi elimi başımdan uzak tutmaya zorladım ve bu sıralarda iltihaplı sivilceler olgunlaşıp sertleşiyor bu kez de batmaya başlıyordu.

Bir süre sonra bu durumun şampuanımdan kaynaklandığını düşündüm ve piyasada var olan bütün şampuanlardan sırayla kullandım fakat değişiklik olmadı. Kullandığım saç maskelerini, saç kremlerini, saç şekillendiricilerini bir süre değiştirdim ve kullanmadım. Fakat yine çare olmadı. Vesselam ben de iyi bir dermatologa gittim. Doktora problemi anlatır anlatmaz zaten seboreik dermatit hastalığından bahsetti sonra da muayene etti. Ve hastalık kesinleşti. Doktor dermo kozmetik ürünleri satan sayılı eczanelerde bulabileceğim bir şampuan önerdi fakat 200 ml olan şampuan 80-90 TL civarı olunca ben almadım. En fazla 6 yıkama için çok uçuk bir rakam bence. Hele hele sürekli kullanmama gerektiğini de düşününce vazgeçtim. Zaten doktor da “bu hastalık geçmez, sürekli farklı zamanlarda kendini yeniler sen stresle başa çıkmanın yollarını bulmalısın” dedi. Hal böyle olunca ben de doğal yöntemlere başvurdum. Saçlarım çok dökülmüştü ve neredeyse tepe bölgem seyrekleşmişti. Ben de şampuanımın içine sarımsak dilimledim. Şampuanı kremsiz olanlardan seçtim. Sivilcelerim zamanla azaldı. Yok olmadı ama eskisi gibi elim kafamda gezmiyorum. Yeni saçlarım da çıktı ve ben de bu durumdan memnunum. Daha önce hiçbir yöntem beni bu kadar rahatlatmamıştı. Üstelik çok ekonomik ve çok etkili. Yeni saçlarım şimdilerde uzadı ve diğerlerine karıştı. İlk başlarda çim adam gibi geziyordum elbette 🙂 Şimdi normale döndü ve çok daha canlı ve sağlıklı.

seboreik dermatit doğal tedavi yöntemi

Seboreik dermatit doğal tedavi yöntemi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. eren dedi ki:

    merhaba şampuanın içine ne kadar sarımsak attın acaba ?
    şimdi fazla falan atarız kötü olur o yüzden sordum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.