Saçın pH Seviyesi Doğal Olarak Nasıl Dengelenir?

Hidrojen potansiyeli veya pH bir maddenin asidik veya bazik olduğunun ölçülmesinde kullanılır. 0 ila 14 arasında değer alabilir. 0 ila 6,9 değerleri arasında bulunanlar asidik, 7 nötr, 7,1 ila 14 arası ise baz olarak kabul edilir. İnsan saçı ve saç derisinin yağı olan sebum 4,5 ila 5,5 arası bir pH dengesine sahiptir. Bu doğal saç asitliği saçınızda mantar veya bakteri oluşmasını önler ve saç gözeneklerini (cuticles) kapalı ve sağlıklı tutar. Çoğu saç bakım ürünleri saçın doğal pH dengesini bozmaktadır. Fazla bazik olan bir madde saç gözeneklerini (cuticles) açarken fazla asidik olan bir madde ise saç gözeneklerinin kapanmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda saçınızın pH seviyesini nasıl dengeleyeceğiniz üzerine tavsiyelerde bulunacağız.

 

Saçınızın pH Seviyesini Öğrenin

Saçınızın pH seviyesini tespit edebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. pH seviyesini düzenleyebilmeniz için öncelikle mevcut seviyesini tespit etmeniz gerekmektedir. Şayet saç derinizde mantar veya bakteri problemi mevcut ise saçınızın fazla bazik olma ihtimali yüksektir. Muhtemelen pH değeri 7 veya üzeri bir ürün kullandığınız için saçınızda bakterilerle savaşan doğal asidik yağ (sebum) temizlenmiştir.

Şayet boyalı bir saçınız varsa saçınız boyanırken yüksek seviyede bazik maddelerle saçınızın gözenekleri açılır, daha sonra yüksek asidik bir madde ile saç gözenekleri tekrar kapatılır. Bu işlem saçınıza zarar veren bir uygulamadır ve saç gözeneklerini tekrar kapatmak için hafifçe asidik saç ürünlerine ihtiyacınız vardır.

Şayet saçlarınız kıvırcık ise saçlarınızın gözenekleri zaten kısmen açıktır. Kıvırcık saça sahip olanlara saçlarının pH seviyesini hafifçe asidik yapmaları tavsiye olunmaktadır. Böylece açık saç gözenekleri doğal asidik saç yağını tutarak tüm saçı 4,5 ila 5,5 aralığına getirecektir.

Şayet düze saçlara sahipseniz dengeli saç bakım ürünlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Fakat fazladan bakım yapmanıza gerek kalmayacaktır çünkü saç yağı saçın içerisinden ilerleyerek doğal bir pH dengesi sağlayacaktır.

 

Saç Bakım Ürünlerindeki Etiketleri Okuyun

Etikette yazan pH değeri 4 ila 7 arasındaysa saçınız için uygun olacaktır. Dilerseniz kullandığınız saç bakım ürünlerinin pH değerini ölçmek için eczanelerden pH test şeritleri alabilirsiniz. 4 ila 7 arasında çıkmayan hiç bir ürünü kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

Saçlarınızı pH Seviyesi Dengelenmiş Sampuanlarla Yıkayın
Saçınızda pH seviyesi dengelenmiş şampuan ve saç bakım ürünleri kullanın. Saçınızı durulayın. Bu şekilde saçınızın pH dengesini nötr hale gelecektir. Suyun pH seviyesi 7’dir ve saçınızdan daha baziktir. Saçlarınız doğal olarak yağlı ise doğal bir asit kullanarak saçınızı asidik bir pH dengesine getirin. Saçınıza aloe vera suyu dökebilirsiniz. Bu şekilde saç gözeneklerinizi kapatıp kıvrımları yok edebilirsiniz. Saçınızda elma sirkesi kullanabilirsiniz. Sirkenin pH seviyesi 3 civarındadır. 4 pH değerine ulaşana kadar su ile seyreltin. Çoğu insan aloe vera jeli tercih etmektedir. Çünkü sirkenin kokusu çok keskindir. Şayet doğal asit kullandıktan sonra saçınızı su ile durularsanız su asidi etkisiz hale getirecektir.

 

İpuçları

– Tüm sirke türleri aynı asidik seviyede değildir. Elma sirkesi beyaz sirkeye göre daha az asidiktir.

– Saçlarınız kuru veya kıvırcık ise 2 çay kaşığı kastor yağı veya badem yağını saç bakım ürününüze ekleyerek kullanabilirsiniz.

– Limon suyunun pH seviyesi 2’dir ve bazik saç bakım ürünlerinin pH değerini sağlıklı bir seviyeye düşürmek için çok işe yarar.

 

Uyarılar

Saçınızı yumuşatmak veya temizlemek için kabartma tozu (soda) kullanmayın. Aşırı bazik ve aşındırıcı olduğundan saçların ihtiyacı olan yağı saçtan sıyırır.

Saçın pH dengesinin sağlanması için uygulayabileceğiniz tarifler.

Saçın pH dengesinin sağlanması için uygulayabileceğiniz tarifler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Fatma dedi ki:

  Saçlarımı boyadım çok sertleşti ardından 10 gün sonra sac diplerimde ağrı yanma karıncalanma kaşıntı iğne batması gibi ve tabi dokulmeler oluyor 4 aydır devam ediyor bu neden kaynaklanıyordur sac boyası yakıtımı yoksa saçımin ph dengesinimi bozdu bu arada kıvırcik sacliyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım,
   Saç boyalarının içerisindeki amonyum oldukça tehlikelidir, tahriş ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. Saç boyaları saçın pH dengesinin bozulmasına yol açabilir. Bunu önlemek için boyama öncesi kullanılan pH düzenleyiciler mevcut. Sizin rahatsızlığınız muayene olmadan çözülemeyecek türden. Bu yüzden muayene olmadan tavsiye almamanızı öneriyoruz.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.