Saçlarınızı Hangi Sıklıkta Yıkamalısınız?

Söz konusu saç sağlığı olduğunda, saçların hangi sıklıkta yıkanması gerektiği konusunda yıllardır süregelen bir tartışma söz konusu. Uzmanların bir kısmı saçların her gün yıkanması gerektiğini söylüyor, bazıları ise birkaç günde bir yıkamanın ideal olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda haftada bir saç yıkanması gerektiğini savunanlar da var. Hangi saç yıkama sıklığının hangi saç tipleri için uygun olduğunu bu yazımızda sizler için derledik.

 

 

Her Gün Saç Yıkamak

Hangi saç tipleri için idealdir?: Yağlı saçlar ve her gün büyük efor göstererek çalışanlar.

Dünyaca ünlü saç uzmanı Craig Wcislo’ya göre yaygın düşünülenin aksine şampuan saçın en büyük düşmanı değil. Cilt ve saç derisi çok yağlıysa yağları düzenli olarak arındırmak gerek. Saçlarınız açılma işlemi veya kimyasallarla zarar görmediyse, her gün saç yıkamak sakıncalı değildir. Bu aslında hormonlar tarafından kontrol edilen yağ üretimini tetikler. Benzer şekilde, her gün spor salonunda terliyorsanız terleme esnasındaki tuz kaybı saçlarınızı kurutacaktır, o yüzden cildinizi ve saçlarınızı bunlardan arındırmanız gerekir.

 

 

Her 2 – 3 Günde Bir Saç Yıkamak

Hangi saç tipleri için idealdir?: Normal ve boyalı saçlar.

Saçlarınız çok yağlı veya çok kuru değilse, haftada ortalama üç kez saç yıkamak sizin için ideal olacaktır. Birçok saç yıkamadan sonraki ikinci günde harika görünür. Üçüncü günü ise az bir miktar kuru şampuan ile geçirebilirsiniz.

Ünlülerin saç uzmanları bu saç yıkama sıklığının birçok saç tipi için uygun olduğunu söylüyor. Saç derinizdeki doğal yağların saçlarınıza nüfus etmesine izin vermek önemlidir çünkü bu saçlarınızı korur ve nem dengesini sağlar. Ancak, saçların çok fazla yağlanmasına izin vermek de mat ve düz bir görünüme sebep verir. Saçların ne kadar sürede yağlandığı konusu kişiden kişiye göre değişir. En azından bir gün boyunca saçlarınızın yağlanmasına izin verin ve doğal yağların eşit bir şekilde dağılması için her gün saçlarınızı tarayın.

Saçlarınız kuru şampuanlar veya şekil verme ürünleriyle ağırlaştıysa şampuan kullanma isteğinize karşı direnin. Boyalı saçlar veya yıkandıktan sonraki ikinci gün için saç yıkama aralarında duş alırken saçlarınızı ıslatın ve saç kremi kullanın. Her seferinde şampuan kullanmanıza gerek yok. Bazen saçları tekrar ıslatıp saçlara şekil vermek ihtiyacınız olan tek şeydir. Saçların yağlı olduğu günlerde saç örgüsü veya şık bir atkuyruğu ile saçlarınıza şekil verebilirsiniz.

 

 

Haftada Bir Saç Yıkamak

Hangi saç tipleri için idealdir?: Kalın telli, kuru veya kıvırcık saçlar.

Saçları haftada bir yıkamak kulağa gerçek değilmiş gibi gelebilir ama saçlarınız kalın telli, kuru ve kıvırcıksa bu yıkama sıklığı sizin için idealdir. Ancak saçlarınız kıvırcıksa, doğal yağlar saç tellerinden aşağıya doğru kolayca inmez, bu da saç uçlarının kuru olmasına neden olur. Böyle bir durumda ise saçlarınızı devamlı şampuanlamak istemezsiniz. Bazı saç uzmanlarına göre saçları kuru olanlar saçlarını haftalık olarak yıkamalılar. Aynı zamanda şampuansız temizleyicilerden de kullanabilirsiniz.

Saç tipinize uyan sıklıkta saçlarınızı yıkamıyorsanız, saç yapınızın yeni yıkama sıklığına alışması biraz vakit alacaktır. Özellikle saçları daha az yıkamaya çalışanların en az birkaç ay kadar sabırlı olmasını öneriyoruz.

Hangi saçlar her gün, hangi saçlar 2-3 günde bir hangi saçlar ise haftada 1 defa yıkanmalı sorusunun cevabı bu yazıda.

Hangi saçlar her gün, hangi saçlar 2-3 günde bir hangi saçlar ise haftada 1 defa yıkanmalı sorusunun cevabı bu yazıda.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Sıla dedi ki:

  Saçlarım yağlı fakat ben 5 gunde bir yikiyorum daha cabuk uzuyor..
  Benim gibi saçlari yagli olan arkadasim varsa 5 gunde bir saclarini yikasin sacin kendi yagsi saci besler ve uzatir…
  .

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.