Sağlıkla Parıldayan Bir Cilt İçin Havuç Maskesi

Tek bir havucun günlük A vitamini ihtiyacınızı karşıladığını biliyor muydunuz? Havuç yemek cildinizin, kemiklerinizin, saçlarınızın ve tırnaklarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzun temizlenmesini de sağlar. Kalp hastalıklarını hatta bazı kanser türlerini azaltır. Havuç, cilt dokusunun tamirine katkı sağladığı için cilt hastalıklarının bitkisel şifasıdır.

 

Havuç maskesi yapımı:

– Havuçları temizleyin ve yuvarlak dilimler halinde doğrayın.

– Havuçları yumuşayana kadar kaynatın.

– Tencereden çıkararak iyice püre haline getirin.

– Bal ile karıştırın.

– Bu karışımı yüzünüze nazikçe sürün ve 10-15 dakika dinlenin.

– Soğuk su ile temizleyin.

 

İpuçları:

– Karışımdan kalan olursa dolapta bir haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

– Havuç maskesini yaptıktan sonra yüzünüze 15 dakika kadar buz küplerini bastırabilirsiniz. Bu işlem cildinizi daha sağlıklı yapacak ve doğal bir parlama getirecektir.

– Karışıma süt de ekleyebilirsiniz. Sütte bulunan laktik asit cildinize iyi gelecektir.

 

Uyarılar:

– Kaynatırken çok aşırı kaynatmamaya çalışın. Besleyici değeri azalacaktır.

 

Malzemeler:

– 2 – 3 havuç,

– 4 çay kaşığı bal,

– Süt (isteğe bağlı)

 

Havucun cilde faydaları:

İçerisindeki bol A vitamini ve diğer antioksidanlar sayesinde havuç cildiniz için mucizevi bir sebzedir.

 

Parıldayan bir cilt için havuç

Bol C vitamini (A vitaminin yanı sıra C vitamini de ihtiva eder) ve antioksidanları sayesinde havuç tüketerek cildinizin sağlığını ve canlılığını garanti altına alabilirsiniz.

 

Kızarıklık ve yara tedavisi

Havuç suyu içerek cildinizdeki yara ve kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz. Havuç püresini cildinize sürerek kızarıkların kaybolmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Yaşlanma geciktirici faydaları

Vücuttaki kolajen üretiminine yardımcı olan C vitamini içerdiğinden dolayı havuç yeni cilt hücrelerinin üretimini hızlandırır. Kolajen cildin esnekliğini sağlayan çok gerekli bir protein türüdür. A vitamini ise antioksidan olduğundan serbest radikallere savaş açarak kırışıklık, pigmentasyon ve ciltteki renk farklılıklarını engeller.

 

Güneş ışınlarından koruma

Havucun içerdiği beta karoten vücut içerisinde A vitaminine dönüştürülen cilt dostu bir gıdadır. Cilt dokusunun tamirine yardımcı olur ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. Antioksidanlar ve karotenoidler güneş ve güneş yanıklarına karşı cildin bağışıklığını arttırır. Yaz aylarında havuç tüketerek doğal güneş kremi etkisi sağlayabilirsiniz.

 

Kuru ciltler için faydaları

Potasyum eksikliği kuru cilt sorununa neden olabilir. Havuç potasyum açısından zengindir. Bundan dolayı havuç suyu içerek cildinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Cilt iltihaplarına karşı havuç

Havuç cilt iltihaplarına karşı önleyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Bu sebzedeki antioksidanlar sivilce, akne, dermatit gibi cilt sorunlarını tedavi eder. Bu sorunlar A vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte aşırı havuç tüketimi cildinizin geçici olarak sarı turuncu görünmesine neden olabilir.

 

İyileştirici nitelikleri

Çiğ veya püre havuç yaralara, kesiklere ve iltihaplara uygulandığında daha hızlı iyileşme sağlar. İltihap önleyici bileşenleri sayesinde cildinizin yeniden canlanmasını ve renklenmesini sağlar.

Cildinizin sağlıkla parlaması için doğal havuç maskesi.

Cildinizin sağlıkla parlaması için doğal havuç maskesi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.