Sağlıklı Cilt İçin 21 Püf Noktası – 2

Banyo Lifinize Alfa-Hidroksi Damlatın

8- Kıl dönmesini kontrol altında tutmak ve cildinizi deri döküntülerinden korumak için, günlük olarak duş alırken mutlaka banyo lifi kullanın. Duş alırken cildinizin yüzeyindeki ölü derilerden kurtulmak için banyo lifi ile nazikçe dairesel hareketlerle vücudunuzu ovalayın. Ekstra pürüzsüz bir cilt için, vücudunuzu ovalamadan önce banyo lifine birkaç damla alfa-hidroksi içeren duş jelinden damlatın.

 

 

Aşırı Nemli Bölgelere Pudra

9- Büyük göğüslerin altına, kotukaltına ve kalça kısmında kokusuz bebek pudrası kullanın. (Bu bölgelerdeki deriler daha fazla tahriş olmaktadır, bu yüzden bebek pudrası iyi gelecektir). Bu tür alanlar bakteri ya da mantarların büyümesi için oldukça uygun alanlardır, intertrigo denilen ortak bir cilt durumunu önlemek için bu bölgelerin nemli kalmaması gerekir.

 

 

Kokulu Losyon ve Deodorantlardan Kaçının

10- Eğer güneşli bir gün için kendinizi yeterince rahat hissediyorsanız (terleme konusunda), kokulu losyonlardan, deodorantlardan ve parfümden kaçının. Vücudunuza sıktığınız ya da sürdüğünüz kokulu ürünler, eğer güneşe maruz kalırlarsa cildinizde lekeler oluşmasına neden olurlar.

 

 

Aloe Vera Jeli İle Ölü Cilt Hücrelerini Yok Edin

11- Ekstra kuru ciltler için yumuşak aloe vera jelini deneyebilirsiniz. Aloe vera’nın içerisinde bulunan bitkisel asitler, ölü cilt hücrelerini yok eder ve cildinizin iyileşme sürecini hızlandırır. Bir aloe vera yaprağının bir ucunu kesin ve içerisindeki jeli cildinizin kuru bölgesine masaj yaparak uygulayın.

 

 

Kuru Dirsekler İçin Greyfurt

12- Kuru ve pürüzlü deriye sahip kol dirseğinizi yarım greyfurt içine gömün. Duş almadan önce orta büyüklükteki bir greyfurtu ikiye bölüp her birini bir dirseğinize koymak şartı ile 15 dakika bekletin. (dirseğinizi yarım greyfurtun içine iyice gömün). Greyfurtta bulunan bitkisel asitler, dirsek kısmındaki derinin yumuşamasını sağlar ve ölü deri hücrelerinden arınmanıza yardımcı olur.

 

 

Terleyin

13- Sıcak bir günde bisiklete binmek, bahçede çalışmak ya da koşuya çıkmak terlemenize neden olur. Bazı toksik maddeler deri altındaki gözeneklerde birikebilir, terleme, bu toksik maddelerden kurtulmanın doğal bir yoludur. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak; cildinize faydalı olmasının yanısıra, vücudunuzdaki kan dolaşımını daha sağlıklı hale getirir ve genel vücut sağlığınızı korur. Eğer açık havada egzersiz yapıyorsanız güneşten gelen UV-A ve UV-B ışınlarından korunmak için yüzünüze ve cildinizin giysi olmayan bölgelerine koruyucu-nemlendiricili krem sürmelisiniz, ayrıca uygun şekilde giyinmeyi ihmal etmeyin.
 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Sağlıklı Cilt İçin 21 Püf Noktası – 1

– Sağlıklı Cilt İçin 21 Püf Noktası – 3

Sağlıklı cilt için 21 ipucunu barındıran yazı dizisi.

Sağlıklı cilt için 21 ipucunu barındıran yazı dizisi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.