Sahlep Mi Salep Mi?

Uzun yıllar önce daha kahvenin yaygınlaşmadığı ve Türk kültürüne etki etmediği yıllarda İngiltere başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde salep tereyağlı ekmekle birlikte servis yapılır, “salepçi dükkânları”nda satılırmış.

 

Türklerin saleple tanışıklığı da çok eski dönemlere yani 8. yüzyıla uzanıyor. Kültür mirasımız salebin tarihini öğrenmemek de olmaz. Hadi o zaman gelin hep birlikte salep ile ilgili bilinmeyen, anlatılmayan yönlerini keşfe çıkalım.

 

 

Şaraptan Salebe

8.yüzyıldan itibaren Türklerin İslamiyet’i kabulüyle beraber İslam dininin yasaklarından olan şarap ve kımız gibi alkollü içkiler yasaklanmış. Bunların yerini de boza, şıra ve salep gibi alkolsüz içkiler doldurmuş. Üzümden yapılan Şıra çoğunlukla yaz aylarında, boza ve salep ise çoğunlukla kış aylarında tüketilmiş.

Yabani orkide bitkisinin köklerinin kurutulup toz haline getirilmesi ile elde edilen salep eski zamanlardan bu yana şifa için kullanılmış. Hatta Kozanlı ünlü hekim diye bilinen Dioscorides, “Materia Medica” isimli bir eserinde salebin kuvvet verici ve afrodizyak etkilerinden söz etmiş. Yine dünyaca tanınan ünlü hekimimiz İbni Sina tarafından kullanılmış ve kullanımı tavsiye edilmiş.

1774’te basılan ilk tıp kodeksi kabul edilen Düsturü’l Edviye’de ve 1940 tarihli Türk kodeksinde kayıtlı olan salep dünyada tanınan faydalı bitkiler arasına girmiştir.

 

 

Salepçiler Sokağında Evliya Çelebi

Salebin yolculuğu bununla da bitmiyor… Dünyada tanınan ünlü Türk seyyahımız Evliya Çelebi “Seyahatname” adlı kitabında salep ile ilgili anısını anlatır.

Evliya Çelebi İstanbul’da 200 ü aşkın “salepçiler sokağına” varır. Ve şu cümleler ile orada yaşanan bir hadiseyi anlatır. “Kış günleri unu kurutup havanda un gibi edip şekerle pâlude gibi pişirip, bakır ibriklerin altında ateşler ile süslü ibrikler ile baharatlı, gül sulu   -Can rahatı, beden sıhhati, nefis- deyip bağırarak geçerler.

 

 

Bir bardak içsem kilo alır mıyım?

Salebin içerisinde yüksek oranda şeker, nişasta ve yağlı süt karışımı bulunmakta. Bu sebeple yüksek kalorilidir.  Bu sebeple Salep Kilo Aldırır mı? Sorusunun cevabı şüphesiz evet.  Fakat salebin birçok şeye faydası vardır ve şifa niyetiyle içilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Salebin faydaları bir sonraki yazımızda anlatılmıştır.

Ev yapımı 1 Bardak  Salep : 180 Kalori dir.

 

 

Gelelim “sahlep mi, salep mi?” karmaşasına

Hangisi daha doğru. Sahlep nereden geldi? Bu karmaşaya çoğumuz düşüyordur. Çünkü ikisinin de kullanımına rastlıyoruz. Kimi kesinlikle “salep” doğru diyor, kimisi de “sahlep”.

İngilizcede ve Arapçada sahlep (Sahlab) olarak biliniyor. Ve bizde bu kelimeyi salep olarak çevirmişiz. Genelde kayda geçmiş eserlerde ve tıp kitaplarında yaygın olarak da salep kullanılıyor. Arapçada manası tilki demek.

Arapçada sahlep olarak okunan bu bitkinin Türkçe karşılığı Türk Dil Kurumu tarafından “salep” olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sebeple en doğru söyleniş şekli sahlep değil saleptir.

İsim karışıklığının asıl nedeni sanırım içecek olarak hazırlanan salebin ana maddesinden geliyor. İçecek olarak hazırlanan salebin ana maddesi bitki olan Sahleptir. Yani Sahlep denildiğinde bitki olan Sahlep akla gelir. Bu içeceğin asıl faydalı olan etken maddesi Sahlep bitkisidir.

Salep kaç kalori, salepin doğru yazılışı nedir, faydaları nelerdir gibi soruların cevabı bu yazımızda.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.