Salisilik Asit İle Cilt Lekelerinizi Silin

Salisilik asit, renksiz, kristalize bir asit olup beta asit olarak da bilinmektedir. Bu asit aspirinin de hammaddelerinden birisi olup genellikle koyu yeşil yaprağa sahip bitkilerde bulunur. Kozmetikte bu asitten oldukça fazla yararlanılmakta ve losyonlar ile kremlerin içeriğinde de bu maddeye rastlanmaktadır. Ciltte bulunan ölü deriyi atmanın yanında cilt temizliği, deri soyma işlemleri de yine bu asit sayesinde yapılabilmektedir. Bunun yanında kolon kanserinden akne problemlerine, cilt sağlığından nasıra kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Salisilik asit, sıcak suyun içinde erir ve 155 derecede çözünme özelliği bulunur. İlaç yapımının yanı sıra parfümeri sektöründe de bu asitten yararlanılır. Romatizmal hastalıkların iyileştirilmesinde, sanayi alanında boya yapımında, güneş kremlerinde, tatlandırıcıların içinde bile bu asidin mucizevi etkisinden yararlanılır.

 

 

Salisilik asit ile leke tedavisi

Cildimizde ortaya çıkan kahverengi lekelerin birçok sebebi vardır. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu lekelerin en büyük sebebi elbette güneş ışınları. Yazın bilinçsizce güneşlenme ve güneş kremi kullanmadan dışarı çıkma leke oluşumunu hızlandırırken, aldığımız ilaçlar, hamilelik gibi hormonal değişimlerin yaşandığı süreçler de yine bu sorunun nedenlerinden sadece bazıları.

Leke tedavisi aslında sabır isteyen uzun bir süreçtir. Lekenin yerleşim alanı ile birlikte boyutu ve koyuluğu tedavinin şeklini de belirler. Eğer lekeleriniz cildin derin katmanlarına yerleşmiş ve koyu renge sahipse bu durumdan ancak soyma işlemi ile kurtulabilirsiniz. Soyma işlemini sağlayan işte bahsini ettiğimiz salisilik asittir.

 

 

Salisilik asit ile peeling

Salisik asit kullanılarak yapılan leke tedavisine kimyasal peeling adı verilir. Çok altta kalmış olan lekeler için derin peeling yapılsa da bu tedavi yan etkisi çok olduğu için tercih edilmemektedir; çünkü bu işlemde deri çok alt katmanlara kadar soyulur. Bilinçsiz yapıldığında ciltte tamiri mümkün olmayan tahribatlar ortaya çıkabilir. Yüzeysel peelingte salisilik asit ile cildin ilk katmanları soyulur ve lekeler de böylece yok olur. Ortalama 5-10 seans sonra cilt yenilenmeye başlar.

Bu işlem oldukça zor olup sadece dermatologlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Kimyasal peeling yaptırıldıktan sonra bir müddet güneş ışınları ile temas etmemeli, doktorunuzun size söylediklerine kesinlikle uymalısınız.

Salisilik asit ile cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Salisilik asit ile cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. Aylin dedi ki:

  Kimyasal peeling yaptrdim iki gündür cildim kahwe rengi leke gibi kaldı bu normalmi

  • doğal dedi ki:

   Kimyasal peeling sonrası kahverengi lekeler oluşabiliyor. Cildinizi güneşten koruyun ve uygulama yaptırdığınız merkezin tavsiyelerine uyun. Beklenmeyen durumlarda kendilerine danışmalısınız.

 2. Tuğba dedi ki:

  Merhaba,ben de dün yaptırdım 5 dk.tuttular süreyi fakat sonrasında kızarıklık da olusmadı soyulma da gerçekleşmedi bu normal midir yoksa dokturuma başvursam mı?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Tuğba Hanım,
   Tek seansta sonuç almanız mümkün değil. 5-10 seans sonra etkisini görebilirsiniz. Bu konuda işlemi uygulayan uzmanlardan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 3. Yorumcu dedi ki:

  Mehaba bu tedavi siğillerde kullanilabilirmi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Salisilik asit en yaygın siğil tedavi yöntemlerinden birisidir. Ancak teşhis ve tedavi için doktorunuza muayene olmanız gerekiyor.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.