Sarımsak Özlü Şampuanlar Doğal Mı?

İçeriğindeki maddeler ile sadece saçlar için değil genel olarak cildimiz ve tüm vücudumuz açısından da faydaları saymakla bitmeyen sarımsak yağı, kozmetik sektörünün de vazgeçemediği ve sık sık kullandığı ürünlerden birisidir. Sarımsak özlü şampuanlar üretilirken içeriğindeki maddelerin doğallığı ve ne kadarının sarımsak olduğu aslında firmadan firmaya değişebilmektedir. Zaten bu oran arttıkça şampuanın etkisi de buna paralel olarak artmaya başlar. Bazı firmalar şampuan kutularının arkasında içeriğinde ne olduğunu yazmakta bir kısmı ise ürünlerinin tamamen organik ve %100 doğal olduğunu söylemektedir. Elbette ne kadar organik olduğunun belirlenmesi yapılacak testlerle belirlenecek olup aslında bakıldığında şampuan ne kadar doğalsa fiyat da buna bağlı olarak yükselmektedir.

Şampuanlarda %100 doğal bitki özleri, sarımsak yağının yanı sıra ısırgan otu, argan yağı gibi maddeler, saça güç veren vitaminler de bulunur. Böylece şampuan saçı kirlerden arındırdığı gibi saç dökülmelerinin sebebi olarak görülen DHT’nin saç köklerinden temizlenmesine de yardımcı olur. Şampuanda olması gereken diğer bir özellik de ph 5.5 dengesinin ayarlanmış olmasıdır. Yine doğal bir sarımsak özlü şampuan antioksidan özellikli olmalı, mutlaka E vitamini içermeli, yine birçok mineral ve vitamin bulunup bu anlamda da zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Aslında en doğal şampuan bu sayılanlarla oluşturulmuş bir losyon halindedir. Eklenen kimyasalların miktarı arttıkça şampuan doğallıktan uzaklaşır ve faydası da azalır.

Şampuan haftada birkaç kez saç köklerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Saçlara iyice nüfuz ettikten sonra etkisini göstermesi için birkaç dakika beklenmeli daha sonra ılık su ile durulanmalıdır. Sarımsağın içinde aminoasit, A, B1 ve C vitamini, çinko, kalsiyum, demir, fosfor, kükürt ve yine birçok yararlı madde bulunur. Sarımsak özlü şampuanların etkisini artırmak ve seyreltmek için ısırgan otu, papatya yağı, defne özleri ve çeşitli vitaminler de eklenebilir. Firmalar şampuanlardaki sarımsak kokusunu gidermek için bazı kimyasal maddeler kullanırlar. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkili olan bu şampuan tüm saç tiplerine uygulanabilir. Eğer firma uygun bir şekilde üretim yapmışsa şampuanın içinde zarar verici bir madde bulunmaz. Şampuanın içindeki mineral ve vitaminler saçların daha hızlı uzamasını da sağlayabilir.

Sarımsak ve şampuanının doğallığı üzerine yazı

Sarımsak ve şampuanının doğallığı üzerine yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Refika dedi ki:

    Katran dükkanı şampuanı Saçlarım ince telli olduğu için hemen yağlanıyordu ve acayip dökülme problemim vardı,kullandığım ilk ay çok hissetmemiştim ama kullandığım ikinci ay dökülmeyi ciddi oranda azalttı ,yağlanma süresini de uzattı. Hacim ve parlaklık açısından da muhteşem bir şampuan

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.