Selülitten Kurtulma Önerileri

Her ne kadar kış aylarında kalın kıyafetlerin ve çorapların arkasında kolayca saklanabiliyor olsa da özellikle yaz geldiğinde ince ve açık kıyafetlerle birlikte ortaya çıkan selülitler kadınların kâbusu olmaya başlar. Portakal kabuğunu andıran görünümü ile bacak, karın, kol, kalça gibi birçok bölgede rastlanan bu problem, hızlı kilo alıp veremeye, beslenmeye, spor eksikliğine ve aşırı yağlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Yağ hücrelerinin bağ dokusu arasında sıkışması ile meydana gelen selülitten kurtulmak için şunları deneyebilirsiniz:

1. Selülite neden olan başlıca faktörlerden birisi susuzluk yani yeterince su içmemekdir. Su doğal bir güzellik malzemesi olarak bilinir. Cildi sıkılaştırır, gençleştirir, daha diri bir görünüm sağlar bunların yanında selülite de engel olmaktadır. Her gün düzenli bir şekilde su içmeye dikkat edin.

2. Selülitten kurtulmak için kan akışını hızlandırıcı hareketler yapmak ve çeşitli metotlar denemek gerekir. Bunun için günlük 1 saat yürüyüş yapabilir, bacak hareketlerine devam edebilirsiniz. Banyoda sert bir lifle problemli bölgeyi masaj yapar gibi liflemeniz de kan akışını hızlandıracaktır.

3. Bu konuda çok kullanılan yöntemlerden birsi de sıcak ve soğuk su şok uygulamasıdır. İlk önce selülitin bulunduğu bölgeye sıcak su döktükten sonra arkasından soğuk su uygulayın ve bölgeyi masaj yaparak lifleyin. Zamanla selülit görüntüsünden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

4. Kafeinli ve asitli içeceklerin selülite yol açtığını göz önünde bulundurursak, bu tarz içeceklerden kaçınmalı ve daha çok bitkisel çaylar tüketmelisiniz. Özellikle yeşil çay oldukça sağlıklı olup, cildinizin daha diri görünmesine de yardım edecektir.

5. Selülitin başlıca sebeplerinden birisi de tuz tüketimidir. Tuz kullanımında günlük 10 miligramı aşmamaya dikkat edin ve yemeklerinizi çok tuzlu yemekten kaçının.

6. Her ne kadar kadınlar kilolarından bir an önce kurtulmak isteseler de şok diyetlerden hızlı kilo almaktan ve vermekten kaçınmalısınız. Çünkü selülit sadece kilolu kişilerde görünmemektedir. Zayıf olan bayanlar da eğer sık kilo alıp veriyorsa bağ dokuları sarkacağından aynı problemle karşılaşabilmektedir. Hızlı kilo vermek yerine uzun ama kalıcı diyetler daha mantıklı ve yararlı olacaktır.

7. Cildinizi sürekli nemlendirin. Bunun için badem yağı gibi doğal nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz.

Selülit ve doğal öneriler konulu yazı

Selülit ve doğal öneriler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.