Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 2

Probiyotik Yiyecekler.

Probiyotik gıdalar, sindirim sisteminin sağlıklı ve etkin işleyen bir biçimde kalmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler, bağırsak floranızın doğal dengesini sağlamaya yardımcı olan laktobasil ve bifidobakteri (iyi huylu bakteriler) cinsleri içerirler. İshal, karın şişkinliği, gaz ve bağırsak iltihaplarının önlenmesi ve tedavisinde faydalı olabilmektedirler.

2010 yılında Therapeutic Advances in Gastroenterology (Gastroenteroloji Tedavilerindeki Gelişmeler) Dergisinde yayımlanan bir çalışma, probiyotiklerin herhangi bir cinsinin veya birleşimlerinin, belirli sindirim bozukluklarının tedavisindeki etkinliğini vurgulamıştır.

Probiyotik besinlerin en iyilerini yoğurt, kefir, turşu, yayık ayranı ve dünya mutfağından miso çorbası (geleneksel bir Japon yemeğidir, soya ya da diğer çeşit fasulyelerden yapılıyor), kimçi (bir Kore yemeği), tempeh (Endonezya’dan yine soya fasulyesiyle yapılan bir yemek) gibi örneklerle sayabiliriz. Ayrıca, yine probiyotik destek sağlayan ilaçlar da kullanabilirsiniz ama tabii doktorunuza danıştıktan sonra.

Nane

Nane de sindirime yardım eder ve sindirim bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur. Gaz giderici, spazmı önleyici ve iltihabı önleyici özellikleriyle gaz, şişkinlik, bağırsak krampları, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarla mücadelede yardımcı olur.

Ayrıca, bozulan bir sindirim sisteminin rahatlamasına ve tedavisine katkı sağlar.

2007 yılında Digestive and Liver Diseases (Sindirim Sistemi ve Karaciğer Rahatsızlıkları) Dergisinde yayımlanan bir makalede nanenin bağırsak iltihaplanmasına sahip olan hastaların karın bölgesindeki şikâyetlerini hafiflettiği öne sürülmüştür. Yine laktoz hassasiyeti ve çölyak hastalığının da benzer belirtilerine fayda sağlamaktadır.

  • Günde bir veya iki defa nane çayı için. Çayı yapmak için, bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kuru nane yaprağını atın. Kapağını kapatın ve on dakika kaynatın. Daha sonra da süzerek çayı için.
  • Yemeklerinizin üzerine veya salatalarınızın içerisine koymak suretiyle günlük olarak taze nane yaprakları yiyin.
  • Diğer bir seçenek olarak da, günde 3 veya 4 defa olmak üzere birkaç hafta sürecek şekilde enterik kaplama (midede değil bağırsakta çözülen) nane yağı kapsülleri kullanabilirsiniz.

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 1

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 3

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 4

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 5

Hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik ve daha bir çok sindirim sorunu için yazı dizimizi takip edin.

Hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik ve daha bir çok sindirim sorunu için yazı dizimizi takip edin.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.