Sinüzit Nöbetini Daha Rahat Geçirin

Sinüzit hastalığı sancılı bir süreçtir. Sürekli baş ağrıları, burun ve yüz bölgesinde sancılar sinüzit hastalığına sahip olanların hayatını neredeyse cehenneme çevirir. Ama, diğer tüm hastalıklar gibi, nedeni bilinen bir rahatsızlığın bir şekilde bir çözümü mevcuttur.

 

 

Sinüzit nöbeti sırasında;

Uzanın: bu sizin daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, başınızı biraz daha dik tutabilme açısından birkaç yastıkla bunu destekleyin. Ilık ve ıslak bir havluyu yüzünüze koyun ve gün içerisinde bu eylemi birkaç kez tekrarlayın.

Buhar uygulaması birçok doktor tarafından önerilen bir eylemdir. Kaynar suyu derin bir kasenin içine boşaldın ve başınızı bir havlu yardımı ile kapatarak ortamda oluşan buharı içinize çekin. Bazı buhar uygulamaları suyun içine herhangi bir şey koyulmadan yapılır. Bazıları ise, hepimizin bildiği bir ürün olan Vicks koyularak gerçekleştirilir. Bazıları ise suyun içine dekonjestan ya da okaliptus yağı damlatılarak yapılır. Başka bir öneri ise herhangi bir teknoloji mağazında kolaylıkla bulabileceğiniz buhar makineleri. Bu makineleri günde üç ya da dört kez açarak uygulayabilirsiniz.

Mukusun yok edilmesi adına bol sıvı tüketimi çok önemli. Gün içerisinde sıcak sıvı tüketimini arttırarak bu ağrılı süreci hafifletebilirsiniz. Alkolden tamamiyle uzak durmalısınız çünkü alkol, içerik bakımından sinüsleri şişiren bir yapıya sahip.

Daha  rahat nefes almanızı sağlayacak burun spreyleri kullanabilirsiniz.

Evinizdeki havayı nemli tutmaya özen gösterin. Evde ya da iş yerinde ısıtma ya da hava akımını değiştiren sistemler bulunur ve bunlar içerideki havanın neredeyse tamamen kurumasına sebep olur ve bu sizin sinüsleriniz için hiç iyi bir şey değil. Çünkü çok kuru bir havayı içinize çektiğiniz anda, burnunuzdaki mukus ve sinüsler düzgün bir şekilde akmaz ve size ekstra bir rahatsızlık verir. Kış süresince evdeki nemi arttırmak amacıyla ıslak çamaşırlarınızı bulunduğunuz ortamda kurutabilir, havlu asabilir ya da bir kalorifer peteklerinin bulunduğu yere sıcak su koyup bekletebilirsiniz. Çünkü buharlaşan su havadaki nemi anında arttırır.

Nem aygıtları da havadaki su oranını arttırarak havanın kuruluğunu giderir. Havanın daha fazla nemli olmasını sağlar ve bu da sizin daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.  Fakat, eğer dikkatli kullanmazsanız, havada aşırı nem birikimi gerçekleşir ve bu da sinüzitinizin artmasına neden olabilir.

Sinüs baskısı ya da acısı nedeniyle bir burun tıkanıklığı yaşıyorsanız uçağa binmekten, ani sıcaklık değişimi olan ortamlardan ya da başınızı eğik tutmaktan uzak durmaya çalışın.

Okaliptüs yaprakları. Sinüzit nöbetinin etkisini azaltıp rahat etmenizi sağlayacak bilgiler.

Okaliptüs yaprakları. Sinüzit nöbetinin etkisini azaltıp rahat etmenizi sağlayacak bilgiler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.