Şişmiş Lenf Bezlerinin (Lenf Düğümlerinin) Tedavisi İçin Öneriler – 2

3- Tuzlu Su

Boğaz enfeksiyonu sebebiyle boyundaki lenf bezlerinin şişmesi durumunu hafifletmek için tuzlu suyla yapılacak gargara iyi gelebilir.

 1. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin.
 2. Rahatlamak için bu karışımla gargara yapın.
 3. Bunu, günde birkaç kez olacak şekilde bir hafta boyunca uygulayın.

 

 

4- Sarımsak

Sarımsağın, lenf bezlerindeki şişliklerin azaltılmasına yardım edecek şekilde iltihap giderici özellikleri vardır. Bu antibiyotik yiyecek, sistemin temizlenmesine, belirtilerin hafifletilmesine ve iyileşmenin hızlandırılmasına yardım edecektir.

 • Günde iki veya üç diş çiğ sarımsak yiyin.
 • Şişen lenf bezlerinin olduğu bölgeye, günde iki veya üç defa olmak üzere birkaç dakika sarımsak yağıyla masaj yapın.
 • Bunlara alternatif olarak, doktorunuzun tavsiyesiyle, sarımsak içeren destek haplarından da kullanabilirsiniz.

 

 

5- Elma Sirkesi

Şişen lenf bezleri için bir başka etkili ev tedavisi de elma sirkesidir. Elma sirkesi, alkali bir ortam yaratarak, vücudunuzun PH dengesinin istenen düzeyde kalmasına yardımcı olur. Buna ilave olarak, anti bakteriyel özelliği sayesinde, vücudun rahatsızlığa sebep olacak herhangi bir enfeksiyonla mücadele etmesini sağlar.

 • Eşit miktardaki su ve elma sirkesini karıştırın. Bir parça bezi bu karışımın içerisinde ıslatın ve şişmenin olduğu bölgenin üzerine koyun. 5 dakika bekledikten sonra bölgeyi ılık suyla durulayın ve sonrasında da kurulayın. Bunu günde bir veya iki defa uygulayın.
 • Ayrıca, bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir miktar balı bir bardak su ile karıştırın. Bu karışımı da günde iki kere için.

 

 

6- Bal

Bal da, şişen lenf bezlerinin tedavisinde kullanılabilecek bir diğer doğal yöntemdir. Balın iltihabı giderici özelliği ağrı ve şişmenin azaltılmasında önemli rol oynar. Bunun yanında, anti bakteriyel özelliği ile rahatsızlığa sebep olan enfeksiyonla savaşılmasını sağlar.

 • Bir bardak suyun içerisine 1 veya 2 çay kaşığı bal ile biraz limon suyu ekleyin. Bu karışımı günde iki kere olmak üzere bir hafta boyunca tüketin.
 • Şişmenin olduğu bölgeye biraz bal sürün ve 10 – 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Şişlikler gidene kadar bunu günde 2 veya 3 defa uygulayın.

 

 

7- Hintyağı

Lenf bezlerindeki şişmeleri azaltmak için iltihaba karşı etkili olan ve ağrı kesici özelliği bulunan hintyağını da kullanabilirsiniz.

Vücuttaki lenflerin (beyaz kan hücreleri) dolaşımını güçlendiren hintyağı, toksinlerden arınma konusunda yardımcı olur. Bu da şişen lenf bezlerinin boyutunun küçülmesini sağlar. Ve yine, bağışıklık sisteminize de destek olur.

 1. Şişmenin olduğu bölgeye bir miktar soğutulmuş hintyağı sürün ve 5 dakika bekletin.
 2. Daha sonra, 5 ila 10 dakika kadar bir süre ılık kompres uygulayın.
 3. Bu tedaviyi günde bir veya iki defa olmak üzere bir hafta boyunca uygulayın.

 

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Şişmiş Lenf Bezlerinin (Lenf Düğümlerinin) Tedavisi İçin Öneriler – 1

– Şişmiş Lenf Bezlerinin (Lenf Düğümlerinin) Tedavisi İçin Öneriler – 3

İltihap veya enfeksiyon sonucu şişen lenf bezlerini iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler.

İltihap veya enfeksiyon sonucu şişen lenf bezlerini iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.