Sivilce Oluşumunu Engellemenin Yolları

Sivilce ve geride bıraktığı izler bir kadınları en zor durumda bırakan hallerdir. bu nedenle sivilce ve cilt lekelerinden kurtulmanın en güzel yolu hiç sivilce çıkmaması yada en asgari boyutta çıkmasıdır. Sivilcelerin tedavisi için peelingler, maskeler ve ilaçlar olmak üzere çok aşırı meşakkatli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunların meşakkatinin yanı sıra sağlık açısından içerdikleri tehdit ve maddi külfet boyutu kadınları çileden çıkmaktadır. Bu nedenle aşağıda sivilce oluşumuna engel olan önlemlerin uygulanması ve alışkanlık haline getirilmesi birçok cilt problemine doğrudan çözüm sunmaktadır;

 • İyi dinlenme ve psikolojik olarak rahatlatıcı aktivitelere katılma; psikolojik buhran ve stres ve yorgunluk hormonların çalışmasını etkilemektedir. Bu da sivilce oluşumu ile doğrudan alakalı bir durumdur.
 •  Verimli bir uyku alışkanlığı ile beden ve cildin yeterince dinlendirilmesi gerekmektedir. Uykuda vücut metabolizması bazal seviyede olduğu için beden kendini yenileme ve onarmaya odaklanır. Bu onarım alanlarından birisi de cilttir.
 • Kan dolaşımı ve bedenin diğer fonksiyonları için hayati önem taşıyan egzersiz cilt sağlığı, gerginliği ve tazeliği için önemlidir. Ayrıca bedenin komple sağlığı ile doğrudan ilgili olan egzersiz organların cilde yansımaları ile de cilt sağlığı ile ilintilidir.
 • Vücutta zehir içerikleri ya da atıkların taşıyıcılığı büyük oranda su ile yapılmakta. Hatta sebum salgısı dahi sıvı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle yeterince su tüketilmediği takdirde gözenekleri dolduran tortu ve toksin maddeler atılmayabilir veya sebum konsantrsayonu düşüp daha az akışkan olur ve çok kolay gözenekler tıkanır.
 • Tüm önlemlere rağmen hala sivilce çıktı ise bu sivilcelere dokunmayın ve onları sıkmayın. Çok şiddetli ağrıları yok ise doğal seyrine bırakın. Ama cilt temizliğinizi ihmal etmeyin.
 • Ellerinizi yüzünüze götürme alışkanlığınızı kesinlikle yenin. Eller en çok mikrop barındıran organlarımızdır. Bu nedenle yüzümüze taşıyacağımız bakteri gözeneklere kadar ilerleyerek burada çoğalıp gözenekleri tıkayabilir. Ve ellerinizi günde birkaç defa sabunlu su ile temizleyin.
 • Yüz temizliğine önem vermeniz gerektiğini söylemiştik. Bu işlemi estetisyenler veya doktorların önerdiği cilt tipinize uygun sabun ile gerçekleştirin.
 • Saçlar ciltten daha fazla yağlanan ve sağa sola daha fazla temas eden organ olduğu için cildimiz ile fazla temas etmesine engel olun.
 • Cildinizi tanıyın ve hekim kontrollerinizi düzenli gerçekleştirin. Ve sivilceler ile ilgili bilgi toplayın unutmayın

“İnsan bilmediği şeye düşmandır “

 

sivilce önlemleri konulu yazı

sivilce önlemleri konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.