Sivilce Tedavisi ve Doğal Peeling

Limon ile Doğal Peeling

Sivilcelerden kurtulmak için yapılan tüm peeling yöntemlerinin esası kullanılan ürünün içerisindeki salisik asitin cildin üst tabakasını ve gözeneklerde hasıl olan tıkanmanın yok edilmesidir. Bu nedenle ev de hazırlayacağınız peeling maskelerinde kullanmanız gereken doğal ve bitkisel ürünlerin içeriğinde yüksek konsantrasyonda salisik ait bulunan ürünler olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yüksek oranda salisik asit içeren limon siyah nokta ve akneler için mükemmel etki gösterir. Günde bir defa sivilce olan bölgeye süreceğiniz limonu bir saat sonra ılık su ile durulayın. Eğer cildiniz kuru ise deformasyonu engellemek için limon ile birlikte zeytinyağı ve gül yağı kullanabilirsiniz. Limon ile peeling yapmadan önce gözenekleri açmak için buhar banyosu ve doğal nemlendiriciler kullanmanız çok daha fayda verecektir.

Sivilce oluşumunun nedenleri;

• Kalıtsal nedenler;

Doğrudan gözenek genişliği, kanal yapısı ve deri altı bezlerinin salgı oranı ile alakalı olan sivilce ve siyah noktaların en birinci sebebi kalıtsal nedenlerdir.

• Hormonlar nedenler;

İnsanın gelişim dönemlerinde bazı süreçleri aşarken hormonlarda değişimler yaşanmaktadır. Bu dönemlerin başında gelen ergenlik dönemleri, hamilelik, menapoz dönemlerinde hormonların salgısı artmakta ve ya azalmaktadır. Bu değişen salgı ise deri altı bezlerinin sebum salgısını da etkilemekte ve ya sivilce oluşumuna dolaylı olarak etkisi bulunan diğer vücut fonksiyonlarını tetiklemektedir.

• Mikro organizmalar;

Cilt temizliğine yeterince dikkat edilmez ise yüzümüze tutunmuş bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganik canlılar çeşitli cilt sorunlarına yol açabilmektedir. bunlardan bakteriler gözeneklere nüfuz ederek burada var olan sebum ve yağ ile üremek için uygun zemin bulmakta ve çoğalıp kanalı tıkayabilmektedir. gözeneklerin tıkanıp şişmesi ise akne/sivilce olarak adlandırılır.

• Sebum salgısnın olduğundan fazla salgılanması;

Cilt bezleri derinin katmanlarını ve özellikle en dış katmanı canlı tutmak için sürekli beslemek zorundadırlar. bu nedenle gözeneklerden sebum adı verilern salgı yaparlar. Fakat yukarda hormonal etkilerde değindiğimiz gibi bazı nedenler ile bu salgı artmakta ve gözeneklerin tıkanması ve cildin aşırı yağlanmasına neden olmaktadır.

• Kıl kökleri

Kıl köklerinde folikül denilen besleyici hücreler vardır. Cilt bezlerini tetikleyen androjen hormonu ergenlik dönemi ile artış gösterir ve dolayısı ile bu bezler genişler ve daha fazla salgı yapar. kılın altında büyüyen folikül  ise derinin üst tabakasından kavlayan deri parçacıkları ve sebum ile yapışkan ve hamurumsu bir ha alır ve foliküller tıkanır. Ve sivilceler oluşur.

Sivilcelerin tedavisi konulu yazı

Sivilcelerin tedavisi konulu yazı

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.