Sivilcesiz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Sivilceler tüm cilt problemlerinin anası şeklinde tanımlanabilir. Enfeksiyonlar, akneler, gözenek problemleri ve siyah noktalar ve yara izleri gibi cilt sorunları sivilceler ile doğrudan ilgilidir. Sivilcelerin oluşumu kıl köklerinde veya gözenekler de gerçekleşen iltihaplanma şeklinde gerçekleşmektedir. İltihap öncesinde ise gözeneklerin tıkanması ve etrafına göre kabarcıklaşma görülür.

Sivilcelerin neden olduğu problemler göz önüne alındığı taktirde cilt bakımında odaklanılacak ilk noktanın sivilcelerden kurtulmak ve mümkün ise sivilcesiz bir ömür geçirmek olmaktadır. Fakat pek mümkün olamamakta. Çünkü sivilceler yaşam boyu insanın içinden geçtiği bazı süreçlerin doğal seyri ile çıkmaktadır. Ayrıca vücudun her hangi bir sıkıntısında da görülebilmektedir. Sivilcelerin en çok görüldüğü süreçler ergenlik dönemleri, adet dönemleri, hamilelik dönemler, menopoz ve stresli geçirilen süreçlerdir.

Sivilceler bütün bütün çözümsüz de değildir. En azından ciltte çıkan sivilce sayısını bir kaç tane ile sınırlayabilir veya çıkan sivilcelerin geri de bıraktığı sorunları ok edebilirsiniz.

Fakat burada önemli bir nokta daha vardır. O da sivilcelerden kurtulalım derken daha büyük sorun ile yüz yüze gelmemektir. Sivilce ya da diğer cilt problemleri için kullanılacak yöntemin doğal olmasına dikkat edilmesidir. Bu mevzu çok hassastır. Çünkü cilt diğer dokulara yada organlara nazaran çok aşırı tehdide maruz kaldığı halde çok kısıtlı savunması olan bir organdır. Bu nedenle olabildiğince riskleri azaltılmalı ve korunmalıdır. Yani kimyevi maddeler ile bakım yapılmamalı ve doğal ürünler kullanmaya özen gösterilmelidir.

  • Öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir. Yüz düzenli olarak yıkanmalı ve makyaj kesinlikle yapılmamalıdır. eğer makyaj kullanılıyor ise olabildiğince erken çıkarılmalıdır. Aksi halde gözeneklerdeki tıkanma ve mikrop kapma oranı artacaktır.
  • Sivilce oluşumunda önemli bir etkende hormonların düzensizliğidir. Düzenli ve dinlendirici bir uyku bu durumu tedavi edici bir nitelik taşır. Ve sivilce oluşumunu azaltır.
  • Sivilcelerin sıkılmak sureti ile patlatılması enfeksiyonun yayılmasını sağlayabileceği gibi sivilce izlerine de neden olabilmektedir.
  • Yüzünüze çok aşırı kozmetik ürün kullanmayın. Bu ürünler gözenekleri tıkayabilir ve ya sebum salgısının içeriğini bozabilmektedir.

Eğer sivilce sorununuz var ve cildiniz yatkın ise kesinlikle uzman bir hekimden destek almalısınız.

sivilcelerin önlenmesi konulu yazı

sivilcelerin önlenmesi konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.