Siyah Nokta Temizleme (Kabartma Tozu ve Su Yöntemi)

Cilt problemleri içinde en çok rastlanılanlar siyah noktalar ve aknelerdir. Ciltte bulunan gözenekler farklı sebeplere bağlı olarak zamanla genişler ve içinde yağ ve kirler kadar bakteriler de birikir. Yaşlanma, hava kirliliği, hormonal değişiklikler ve vücuttaki suyun azalması gibi nedenler gözeneklerin açılıp zamanla siyah nokta haline gelmesine yol açar. Siyah noktalar farklı derecelerde ve şekillerde olabilir. Kimilerinin yüzündeki bu noktalar nispeten daha belirsiz ve azken; bazılarında ise oldukça yoğun olduğu görülür. Siyah noktaların ciltte en çok görüldüğü yer alın ve burun bölgesidir. Siyah noktaların zamanında ve doğru yöntemlerle temizlenmesi çok önemli; çünkü bu noktalar zamanla sivilceye hatta iltihap kaparak kiste de dönüşebilmektedir.

Kabartma tozu ile siyah nokta temizliği

Kabartma tozu antibarkteriyel bir özelliğe sahip. Yani içinde bakterileri ve mikropları öldüren etken maddeler bulunuyor. Gözeneklerin içinde de bakteriler bulunduğu için ilk önce bunların temizlenmesi gerekiyor. Bu sebeple kabartma tozu sivilce ve siyah nokta probleminde etkili bir metot olarak düşünülebilir. Bunun için su ve kabartma tozunun eşit miktarda eklenmesi gerekiyor. Yani bir çay kaşığı kabartma tozuna yine bir çay kaşığı temiz su ekleniyor ve karıştırılıyor. Daha sonra bu karışımı yüzünüzdeki sorunlu bölgelere masaj yaparak sürüp 10 dakika kadar beklemelisiniz. Süre dolunca yüzünüzü ılık bir su ile yıkayıp temizledikten sonra temiz ve yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayabilirsiniz. Böylelikle gözeneklerin içinde biriken yağ ve kirlerin yanında cildinizi bakterilerden de arındırmış oluyorsunuz. Bu maskeyi siyah noktalarınızın yoğunluğuna göre haftada bir kez kullanabilirsiniz.

 

Siyah noktalardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Cilt temizliğinize özen göstermeli sabah akşam cilt tipinize uygun bir malzeme ile yüzünüzü yıkamalı veya losyon ile silmelisiniz. Yalnız kullanacağınız ürünlerin mutlaka gözenekleri tıkamayan “non-komodojen” özellikli olması gerekmektedir.

Akneler ve siyah noktalar üzerinde etkili olan iki madde vardır: salisilik asit ve benzoil peroksit. Eczanelerden alacağınız ürünlerin mutlaka bu maddelerden birsini içermesi gerekir. Yalnız ürünleri kullanırken sadece sorunlu bölgeye uygulamalısınız. Aksi takdirde cildinizde kuruluk ve dökülmeler baş gösterecekti.

Yine doktorların önerdiği bir diğer yöntem ise peeling. Haftada bir kez cildinize peeling yaparak onu ölü deri ve hücrelerden arındırmalısınız.

Siyah noktalarınızı kabartma tozu kullanarak temizleyebilirsiniz.

Siyah noktalarınızı kabartma tozu kullanarak temizleyebilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

11 adet yorum var.

 1. utku dedi ki:

  yanlışlıkla suyu daha fazla koymuşsak geri düzeltemez miyiz bu durumu ya da öyle sürersek etkili olmaz mı cevap verirseniz sevinirim

 2. Mina dedi ki:

  Uyguladıktan sonra yüzüm biraz yaniyor normalmı ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Mina Hanım,
   Evet, normal. Aşırı yanma hissedildiği takdirde yüzünüzü ılık su ile durulamanız uygun olur.

 3. gaye dedi ki:

  Ben denedim bugün. Yalnız biraz yaktı ve biraz da kaşındı. Şuan yüzüm gerildi, hareket ettirirken farkediyorum. Sizce ne zaman farkedebilirim etkisi?

 4. ibrahim dedi ki:

  1 haftada 2-3 kere ayrı maskeler kulanırsak zarar varmı

  • doğal dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,
   Çoğu maskenin haftada 2-3 kere kullanılması cildinize zarar verir. Farklı maskelerin kullanımı ise tavsiye edilmemektedir.

 5. Berivan dedi ki:

  Merhaba. Ben kabartma tozu ve su yöntemini uyguladım. Yüzüm biraz kızardı daha sonra kaşıntılar oluştu. Normal mi acaba?

Bir yorum bırak

soru sorun
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.