Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Her yaş grubundan insanların özellikle bayanların ortak sorunu olan siyah noktaların oluşumları çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Bu sebepler çevresel faktörler, fiziksel şiddete maruz kalma ( çarpma, yaralanma gibi), yaşlanma, bakımsızlık ve de en büyük sebep olan yetersiz beslenmektir.

Bütün bu doğal sayılabilecek nedenlerin etkinliği kişilerin kullandığı kimyasal bakım ürünlerine göre kıyaslandığında çok düşüktür. Kullanılan makyaj ürünleri, sigara cilt hastalıklarının ve yorgun bir cilde sahip olmanın en büyük sebebidirler. Bu tür maddeler siyah nokta dediğimiz oluşumları hazırlar. Böylece nem ve yağ dengesi bozulur ve cildimiz için siyah noktalar kaçınılmaz bir hal alır. Bu oluşan siyah noktalar cilt kalitesini bozduğu gibi, aynı zamanda estetik açıdan kötü görünmesini de sağlar. Aslında sivilce oluşumu ile de ilgili olan bu siyah noktalar gözenekler arasında birikintilerin yansımasıdır. Ancak her siyah nokta da sivilceye dönüşmemektedir. Siyah nokta sivilcenin başlangıç aşaması ise, sivilce de siyah noktanın ilerlemiş safhasıdır.

Günümüzde siyah noktaların geçirilmesi için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Maskeler, bantlar, kremler, peeling uygulamaları, kapatıcı makyaj malzemeleri bu yöntemlerin başlıcalarıdır. Çoğu temele inmeden aranan çözümlerdir.

Buhar banyosu ile siyah noktalardan kurtulun
Siyah noktaları temizleyebilmek için öncelikle gözenekleri açmamız gerekmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için en iyi yol ise buhar banyosudur. Sıcak suyun buharını cildimize tutup, 5-10 dakika bekledikten sonra siyah noktalar daha kolay temizlenecektir.

Bal maskesi ile siyah noktalara son
Bal maskesi de uygulamada etkili bir yöntemdir. Bal cildi temizler, besler ve nemlendirdiği için siyah noktalardan kurtulmaya da yardımcı olur. 2-3 çorba kaşığı bal ciltteki siyah noktaların üzerine yayılır. Biraz bekledikten sonra ılık suya batırılmış bir pamuk yardımıyla temizlenmeye çalışılır. Temizledikten sonra gözenekleri sıkıştıran bir losyon sürülebilir. Bal aynı zamanda yulaf unuyla da karıştırılıp kullanılabilir.

Bal maskesi yanında siyah noktalardan kurtulmak için yoğurt maskesi, yulaf maskesi, domates maskesi, civanperçemi maskesi gibi maskeler de uygulanabilir. Tüm bu maskeler daha önceki yazılarımızda detayları ile mevcuttur

Siyah noktaları temizlemek için sıkmak kesinlikle doğru bir uygulama değildir. Bu yüzden bu noktalarla inatlaşmamak gerekir. Çünkü cildimizde leke bırakabilir.

Siyah noktalardan kurtulma önerileri

Siyah noktalardan kurtulma önerileri

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.