Soğan Suyunun 10 Müthiş Faydası – 1

Çeşitli beslenme varyasyonları arasında soğan iyi bir seçenektir. Soğanın içindeki bileşenler hem olgunluk hem de depolama süresi gibi faktörlerden etkilenmektedir.

Soğan suyu; C vitamini, B-6 vitamini ve folik asit açısından oldukça zengindir, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, demir, krom ve fosfor gibi mineralleri de bünyesinde barındırır. Soğan içinde eser miktarda (çok az) bulunan kükürt’ün anti-kanserojen özelliklere sahip olduğu kabul edilir. Soğanda bulunan krom minerali, yüksek kan şekeri düzeyini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda anemi hastalarına da tavsiye edilir.

Şimdi soğan suyunun inanılmaz faydalarına bir göz atalım.

 

 

Soğan Suyunun Faydaları

1- Sindirimi Kolaylaştırır

Bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakteriler için iyi bir besin kaynağı olan ‘diyet lifi‘ soğanda bol miktarda bulunur ve bu bakteriler de ortama insülin salınımı yaparlar. İnsülin, sağlıklı bir bağırsak hareketini teşvik eder ve böylece sindirim miktarı artar, ayrıca bağırsak bakterilerini güvende tutar.

 

 

2- Alerjilere Karşı Korur

Soğanda bulunan doğal antihistaminik kuersetin, astım ve alerjiyi önler. Soğanda bulunan kuersetin kolayca bağırsak yoluyla emilir, fakat diğer gıdalardan elde edilen kuersetin dolaşımda uzun süre kalır.

 

 

3- Soğuk Algınlığına İyi Gelir (grip, solunum yolu enfeksiyonları)

Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu bozukluklarının tedavisinde soğan oldukça faydalı bir besindir. Soğanda bulunan çeşitli uçucu yağlar, mukus akıntısını ve yeni mukus oluşumunu önler. Öksürük, bronşit, tıkanıklık ve metabolizma enfeksiyonlarını iyileştirmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

 

 

4- Kemik Sağlığını Korur

Soğan, kemik sisteminin sağlığını korumak için kullanılabilir. Son çalışmalar soğanda, aşırı kemik kaybını önleyen bir bileşik olduğunu göstermiştir. Bu besin, menopoz ve osteoporoz (kemik yıkımı) riski büyük olan kadınlar için son derece yararlıdır.

 

 

5- Saç Uzamasına Faydalıdır

Soğanda eser miktarda bulunan kükürt, saç büyümesini teşvik eden temel besin maddelerinden birisidir. Bir çalışmada denekler üzerinde iki ay boyunca haftada iki kez kafa derisi üzerine soğan suyu uyguladıktan sonra saçların büyümesini teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Kokudan korkmayın, çünkü şampuan ile iyice yıkadıktan sonra koku geçiyor. Hiçbir şey saçlar için soğan suyundan daha faydalı olamaz.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– Soğan Suyunun 10 Müthiş Faydası – 2

Soğanın en önemli 10 faydası.

Soğanın en önemli 10 faydası.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.