Soğan Suyunun 10 Müthiş Faydası – 2

6- Cilt Sağlığı için Faydalıdır

Soğan, deri altındaki doku tabakasının içindeki kan dolaşımına yardımcı olur. Kulak ağrısı, yaralar, bazı doku ezilmeleri gibi problemlerde pişirilmiş ya da çiğ soğan kullanılır. Bal ile karıştırılan soğan suyu, yüzdeki çilleri ve pigmentleri uzaklaştırmak için doğal bir kozmetik ürün olarak kullanılabilir.

 

 

7- Glukoz Seviyesini Azaltmak

Düzenli soğan tüketimi, yüksek kan şekeri seviyesini düşürür. Klinik çalışmalar, soğanda bulunan alil-propil-disülfid’in, aldohekzos seviyesini azaltmadan sorumlu olduğunu göstermiştir. Soğanda eser miktarda bulunan krom, glikoz toleransını artırır ve açlık şekeri seviyesini düşürür.

 

 

8- Kardiyovasküler Avantajları

Düzenli soğan tüketiminin kolesterol seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Soğanda bulunan sülfür bileşikleri, krom ve B vitamini kompleksleri; homosistein seviyesine baskı yaparak kalp krizi riskini azaltır, ayrıca diğer potansiyel kalp krizi tehditlerini de azaltmaya yardımcı olur.

 

 

9- Kanserle Savaşır

Soğanda bulunan sülfit kompleksleri, tümör oluşumunu ve büyümesini baskılayarak kanserle mücadelede oldukça yararlıdır. Düzenli soğan tüketimi; böbrek kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve gırtlak kanseri gibi birçok kanser riskini azaltır.

 

 

10- Ağız Enfeksiyonlarını Önler

Soğanın bakterisidal özellikleri, oral enfeksiyonları ve diş çürümelerini önler. Araştırmacılar, üç dakika boyunca bir çiğ soğanı çiğnemenin ağızdaki tüm mikropları öldürmek için yeterli olduğunu teyit etmiştir. Buna ek olarak, diş ağrısı problemi yaşandığında ağrıyan diş üzerine bir parça soğan koyarak ağrıyı yatıştırmak mümkündür.

 

Umarız bu bilgileri yararlı bulmuşsunuzdur. Soğan suyunun buradakilerden farklı faydalarını biliyorsanız eğer lütfen bizlerle paylaşın.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– [block]0[/block]

Soğanın en önemli 10 faydası.

Soğanın en önemli 10 faydası.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.