Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Yaz günlerinin aksine soğuk havalarda cilt bakımı çok zordur. Çünkü bir yandan siz bakım yaparsınız bir yandan soğuk ve rüzgar cildinizi kurutur, yıpratır.  Kış mevsiminde dışarıda kalan bölgeler genellikle eller ve yüzdür. Ellerimiz ve yüzümüz doğal olarak soğuktan daha çok etkilenir ancak vücudumuzun geri kalanını ihmal edemeyiz, düzenli olarak nemlendirmeliyiz çünkü soğuk hava kan dolaşımını yavaşlatır, cildi uyuşturur. Ani ısı değişimleri  cildinizin daha da kurumasına, cildinizin pul pul soyulmasına sebep olur.  Hava soğuduğu için su alımı kimi insanlarda azalabilir, bu da cildin kurumasına sebep olur.

Isınmak için kullandığımız soba, kalorifer, elektrikli ısıtıcılar ortamı kuruturlar haliyle cildimiz de bu durumdan etkilenir kurur, gerilir kırışıklarımız artmaya başlar, izler oluşur kısacası nemsiz kalan cilt çevresel faktörlerden daha çabuk etkilenir ve yaşlanmaya başlar. Yaşlanmanın önüne geçilemez ancak nasıl ki bir kıyafetimizi özenli kullandığımızda onu çok uzun seneler kullanabiliyorsak cildimizi de dikkatli kullanırsak vaktinden önce yıpranmaz ve hatta bu yaşlanmayı geciktirilebilir.

Cildimize bakmanın en iyi yolu bol su tüketmektir, su içmeyi alışkanlık haline getirmek lazım. Uzmanlar günde en az iki litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor ancak kimi insan istese de bunu yapamıyor, fazla  içilen su hemen idrar olarak dışarı atılıyor böyle olunca insanlar sık idrara çıkma yüzünden su içmekten kaçınıyor, iş böyle olunca vücut nemsiz kalıyor. Vaktinden önce yaşlanmak istemiyorsanız hatta mevcut yaşınızdan daha da genç görünmek istiyorsanız  tek ilacınız olan nemi bir şekilde vücuda kazandırmanız lazım. Bu konuda size önereceğimiz doğal  yollardan hazırlayacağınız kür işinize çok yarayacak.

Malzemeler:

1- Bir yumurtanın akı

2- bir yemek kaşığı bal

3- üç damla badem yağı

Hazırlanışı:

Öncelikle yumurtanın akını iyice çırpın. Sonra balı ekleyin karıştırın ve ardından badem yağını ekleyin  iyice çırpın kremsi bir hal alana kadar karıştırmaya devam edin  kreminiz kullanıma hazır. Bu karışımı ağzı kapaklı cam kavanoza koyarak  dolapta bir hafta saklayabilirsiniz. Bu karışımı eğer tüm vücudunuz için uygulamak istiyorsanız malzeme listesindeki miktarları artırarak hazırlayabilirsiniz.

Soğuk havalarda yapılabilecek doğal bakım yöntemleri

Soğuk havalarda yapılabilecek doğal bakım yöntemleri

 

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.