Sülük Tedavisi Ve Faydaları

Hirudoterapi adı da verilen sülük tedavisi MÖ 3. Yüzyıldan beri yapılagelen vücuda oldukça faydalı olduğu bilinen bir yöntemdir. Eski Yunan’da çok bilinen bu yöntem her ne kadar günümüzde unutulmaya başlansa da Avrupalı hekimler bu tedavinin önemini kavrayıp büyük sülük üretim çiftlikleri kurmuşlardır. Hatta öyle ki sülükle tedavi metodu benzeri olunmayan, birçok hastalığa karşı etkili, oldukça önemli bir uygulama olarak görülmüştür. Bazı ülkelerde bu tedavi hazır tıbbi ilaç olarak tabir edilir. Avrupa’da 100 milyon sülük her yıl hastalıkları tedavi ederken birçok bilimsel makalede hayvanın kendi ağzından gelen bu şifa kaynağı övülmektedir. Bunun yanında sülükler Avrupa’da eczanelerde bile satılmaya başlanmıştır.

Sülüklerin binlerce çeşidi bulunmakta olup bunların bazıları kan emme potansiyeline sahiptir. Kan emme esnasından ağızlarından salgılanan bir salgı kanın pıhtılaşmasını önler ve antibiyotik özelliği de gösterir. Kan emerek beslendikleri için bir nevi hacamat görevi görürler ve deri altında birikmiş kirli kanı emerek vücuttan dışarı atmaya yardımcı olurlar. Pis kanın atılımını sağlayan sülükler aynı zamanda ağızlarındaki antibiyotik etkili salgılarla vücuttaki bakterileri ve mikropları öldürürler. Her sülük vücut ağırlığının 10 katına kadar kan emebilmektedir.

Yaşayan sülüklerin bir kısmı tıbbi sülük olarak adlandırılmıştır. Yani bu sülükler hastalıkları tedavi etmeleri nedeniyle tıbbi olarak da kullanılmaktadır. Sülükler damar içlerindeki pıhtıları emerek, tıkanıklıkları açarlar. Yine refleks uyarımı kazandırırlar. Salgı içeriğindeki maddeler vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri kazandırmanın yanında çeşitli mikropların öldürülmesinde etkilidir. Sülüğün ağzındaki salgı kan pıhtılaşmasının önüne geçerek mevcut pıhtıların emilmesini sağlar. Yine bu salgıların birçoğu ağrı kesici özellik de göstermektedir. Depresyona karşı antidepresan etkisi de gösteren sülükler toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını hızlandırır. Bir sülük kan emmeye başladığı andan itibaren vücutta antibakteriyel, antiromatizmal, myorelaksan, antioksidan ve nörotrofik etkiler baş gösterir. Kaslar gevşer, romatizmal hastalıklar iyileşir, toksinler atılır, sinir hücreleri yenilenir, kan dolaşımı hızlanır, yüksek tansiyonun önüne geçilir. Varis gibi damar hastalıklarında, romatizmal rahatsızlıklarda, ruhi sorunlarda, baş dönmesinde kulak hastalıklarında, egzama, sedef gibi deri hastalıklarında, baş ağrılarında sülüklerden yararlanılmaktadır. Gebelik ve anemi hastalığı olanlarda bu uygulama sakıncalı iken sülüklerin asla ana damarların üzerine de konulmaması gerekir. Bu

Doğal hacamat ve sağlık için sülük tedavisi konulu yazı

Doğal hacamat ve sağlık için sülük tedavisi konulu yazı

tedavi yöntemi genellikle ayak ve el gibi yumuşak dokulara uygulanır.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.