Sürekli Aç Hissetmenizin 10 Sebebi

Açlık, sağlık bilinci olanların ve diyet yapanların en büyük düşmanıdır.

Sağlıklı açlık hissi, vücudunuzun düzgün çalışması için yakıta ihtiyacı olduğunu gösteren bir işarettir. Burada yakıt yemektir. Şayet bir öğünü atlarsanız aç olmanız normaldir.

Ancak yemek yediyseniz ve bir sonraki öğüne çok olmasına rağmen aç hissediyorsanız bu sorunu hafife alma hatasına düşmeyin. Her zaman açlık hissi iyi bir işaret değildir.

Zamansız açlığın çeşitli tıbbi gerekçeleri olabilir. Bu gibi durumlarda, daha ciddi sağlık sonuçlarını önlemek için mümkün olan en kısa sürede açlığınızın sebebini tespit etmeniz gerekir.

 

 

Açlığa neden olan durumlar:

Aç hissetmenizin 10 muhtemel nedenini bu yazımızda ele alıyoruz.

 

 

1. Kalitesiz Uyku

Huzursuz uyuyanlar ve günde 7 ila 8 saat kaliteli uyku çekemeyenler zamansız açlık hissi yaşayabilirler.

Kalitesiz uyku iştah ile bağlantılı iki hormonu etkileyebilir. İştahı tetikleyen bir hormon olan ghrelin’in fazla seviyede olması ve tokluk hissine neden olan leptin hormonunun düşük seviyede olması açlık hissetmenizin nedeni olabilir.

Nature Communications’da yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, yetersiz uykunun, (örneğin marketlerde) kilo aldıran yiyecekleri en çok tercih etmeye neden olabileceğini buldu.

Sleep isimli bilimsel dergide yayınlanan 2016 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, dolaşımdaki endokannabinoid düzeylerindeki artışın, kalitesiz uyku durumlarında, enerji ihtiyacı az miktarda artsa bile aşırı yemeye (özellikle sağlıksız atıştırmalıklara) yönlendiren bir mekanizma olabileceğini ortaya koydu.

Açlık hissinin yanı sıra, uykusuzluk; ruh halinde değişim, hantallık, dikkati toplayamama, kazalarda artış, gün içerisinde uyanık kalama ve kilo alma gibi sıkıntılara neden olmaktadır.

Geceleri 7 ila 8 saat uyumayı hedefleyin. Uyumak için saatin 12 olmasını beklemeyin. Bu şekilde, enerji seviyenizi ve açlık hormonlarınızı rayına oturtabilirsiniz.

 

 

2. Aşırı Stres

Zor zamanlarda vücudun stres hormonu olan kortizol yükselir. Bu hormon bedeninizi yemek yemeye ikna eder. Aslında, kortizol sizin şekerli ve yağlı yiyecekler yemenizi sağlar.

Stres sırasında daha fazla yemek yenmesi, olumsuz duygu ve endişeleri azaltmaz, aksine daha çok yemek yemeye neden olur, kilo alımına ve daha fazla sağlık sorununa yol açar.

Psychoneuroendocrinology’de yayınlanan 2001 tarihli bir araştırma, stresin vücutta yeme alışkanlığını etkileyebileceğini ortaya koymuştur. Zamanla bu değişiklikler hem kilonuzu hem de sağlığınızı etkileyebilir.

UT Southwestern Medical Center tarafından yapılan 2008 yılındaki bir araştırma, aşırı stresli veya depresyonda olan kişilerin, açlık hormonu grelin yükseldiği için aşırı yemek yediğini bildirmektedir.

Stresle birlikte görülen diğer belirtiler öfke, yorgunluk, baş ağrısı, uyku sorunları, karın şişliği ve diğer sorunlardır.

Stresle mücadele etmek için egzersiz yapabilir veya hoşlandığınız bir hobi edinebilirsiniz. Müzik dinlemek bile stres düzeyinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 

 

3. Tiroid Sorunları

Aşırı açlık hissi, aynı zamanda tiroidi etkileyen yaygın bir hastalık olan hipertiroidi ile de ilişkilidir. Tiroidiniz aşırı aktif ise, hipertiroidizmden muzdarip olabilirsiniz.

Tiroid hormonu seviyeleri çok yüksek olduğunda, vücudun hayati fonksiyonları hızlanır ve enerjiyi daha hızlı yakarsınız. Vücudunuz metabolik olarak hızlandığında da açlık artar.

Hipertiroidizmden muzdarip olduğunuzda, fazla yemek yeseniz bile kilo almazsınız. Aksine çok hızlı bir oranda kalori yaktığınız için kilo verirsiniz.

İştahta artma veya azalma ve tiroid bezi büyümesinin yanı sıra, hipertiroid belirtileri arasında hızlı nabız, şiş gözler, sinirlilik, aşırı terleme, kas zayıflığı ve su içtikten sonra bile susuzluk hissi bulunmaktadır.

 

 

4. Düşük Kan Şekeri

Düşük kan şekeri veya hipoglisemi, vücudunuzdaki glikozun çok düşük bir seviyeye düştüğü anlamına gelir. Düşük kan şekeri sizi acıktırabilir.

Beynin çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır ve glikoz, beyin tarafından yakıt olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kan dolaşımındaki şeker azaldığında beyin gücünüz de azalır. Beyin vücudunuzun yakıt alması gerektiği sinyallerini vermeye başlar, dolayısıyla açlık hissetmeye başlarsınız.

Düşük kan şekerinin açlık dışında anksiyete, soluk cilt, terleme, ağız çevresinde karıncalanma ve genel olarak keyifsiz olma hissi gibi belirtileri vardır.

Düşük kan şekeri, şeker hastalığı olanlar için bilindik bir endişedir, ancak hepatit, böbrek rahatsızlıkları ve adrenal veya hipofiz bezleri ile ilgili sorunlardan muzdarip insanlar da bu sorunu yaşayabilir.

 

 

5. Diyabet

Hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet sık sık aç hissetmenize neden olabilir.

Normal şartlar altında, vücut gıdadaki şekeri glikoz adı verilen yakıta dönüştürür. Ancak şeker hastalığınız varsa, yediğiniz gıdalardan gelen şeker enerji sağlamak için dokularınıza girmeyebilir. Bu durum, kaslarınızın ve diğer dokularınızın sizi aç hissettirmesine neden olabilir.

İştahsınızdaki artışa ek olarak diyabetin diğer belirtileri aşırı susama, sık idrara çıkma, açıklanamayan kilo kaybı, bulanık görme, iyileşmesi uzun süren kesikler ve çürükler, ellerde veya ayaklarda karıncalanma hissi ve sürekli yorgunluk gibi olayları içerir .

İster Tip 1 isterseniz Tip 2 diyabetli olun, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanız önemlidir aksi takdirde bu durum farklı vücut organlarını olumsuz etkileyecektir.

 

 

6. Parazit İstilası

Yemek yedikten hemen sonra bile aşırı açlık hissi bağırsaklarda solucan bulunduğunun belirtisi olabilir.

Parazitler (özellikle tenya ya da kıl kurtları gibi), siz farkına varmasanız bile uzun süre bağırsaklarınızda yaşayabilirler. Parazitler, tüm gerekli besin maddelerini bağırsaklarınızdan çekerek vücudunuzun ihtiyacı olan besini alamamasını sağlarlar ve sizin sürekli aç hissetmenize neden olurlar.

Vücudunuzda parazit varsa, özellikle sabahın erken saatlerinde aşırı aç hissedersiniz ve yemek yedikten sonra bile tokluk hissi oluşmaz.

Açlık hissi ve kilo kaybı varsa doktorunuza muayene olma zamanı gelmiş demektir.

 

 

7. Adet Öncesi Sendromu (AÖS/PMS)

Adet dönemine girmek üzere olan kadınların iştahında bir artış görülebilir.

Adet döngüsünün ikinci yarısında başlayan ve adetin başlangıcından 1-2 gün sonrasına kadar devam eden hormonal değişiklikler sürekli aç hissetmenize neden olabilir.

Ayrıca, temel vücut ısısı bu dönemde yükselir bu da iştahınızı da etkiler.

Açlık hissinin yanı sıra, adet öncesi sendromu (AÖS/PMS) yaşayan kadınlar yorgunluk ve susuzluk hissetme eğilimindedirler. Diğer belirtiler arasında; şişkinlik, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, ruhsal değişim, yorgunluk ve uyku sorunları bulunmaktadır.

Yemek yeme isteğinizi kontrol altında tutmak için adet dönemlerinizden önce protein açısından zengin gıdalar yiyin, işlenmiş ve rafine edilmiş karbonhidrat ve şeker tüketiminizi en aza indirin.

 

 

8. Gebelik

Birçok müstakbel annenin iştahı gebelik döneminde artar. Bu kötü bir şey değildir. Aslında iştah artışı, bebeğin büyümesine yetecek kadar besinin alınmasına yardımcı olur.

İlk trimesterde yaklaşık 2-3 kilo, ikinci ve üçüncü trimesterlerde haftada yarım kilo almak normaldir.

Bununla birlikte, hamilelikte artan iştah, istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Kalori ihtiyacı hamilelik süresince artar ancak yediklerinizin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı yiyecekler, yeşil sebzeler, taze meyveler ve fındık yiyin.

İşlenmiş ve rafine edilmiş yiyeceklerden ve çok şekerli tatlılardan kaçının.

Besleyici işlenmemiş gıdalar tüketmek sizin ve büyüyen bebeğinizin sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda aşırı yemek yeme isteğinizi azaltacaktır.

 

 

9. Dehidrasyon

Vücudunuzu sürekli olarak susuz bıraktığınızda da kendinizi aç hissedebilirsiniz. Aslında, çoğu insan susuzluk ile açlığı karıştırır.

Susuzluk vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunda oluşur. Bununla birlikte, susuzluk sinyalini açlık sinyali ile karıştırabilirsiniz, çünkü her ikisini de beynin aynı bölümü (hipotalamus) gönderir.

Su, aynı zamanda yediklerinizin içerisindeki besinleri hücrelerin kullanabilmesi için gereklidir. Yediklerinizin içerisinde besleyici maddelerin eksikliği vücudunuzun daha fazla yiyecek istemesine neden olur.

Susuz kaldığınızda, aç hissetmek dışında, kabızlık, kuru cilt, halsizlik hissi, düşük enerji, baş dönmesi, göz kuruması ve idrar azlığı gibi sorunlar da yaşarsınız.

Bir daha kendinizi aç hissederseniz bir veya iki bardak su için; açlık hissi ortadan kaybolabilir.

 

 

10. Alkol İçme

Akşam yemeklerinde sürekli bir bardak şarap ya da bira içiyorsanız aldığınız alkol, sürekli açlık hissetmenize neden olabilir.

Alkol içmek, ghrelin hormonunda bir artışa neden olabilir; bu da mideniz dolu olsa bile açlık hissini tetikler. Ayrıca, insanların içki içerken daha çok yemek yeme eğilimi gösterdiği ve dahası, artan açlık hissinin sonraki öğünlerde de devam edebileceği ortay çıkarılmıştır.

Ayrıca, alkol tüketimi vücudunuzu susuz bırakır, bu da vücudunuzun aslında suya ihtiyacı varken aç olduğunuz hissinin oluşmasına neden olur.

Nature Communications’da yayınlanan yakın tarihli 2017 yılına ait bir çalışma, alkolün açlığı ve iştahı artırarak beyni aşırı açlık moduna aldığını bildirmektedir.

Açlığınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız doğru bir karar verin ve alkolü bırakın. Aynı zamanda kilo vermenize ve daha iyi uyumanmanıza da yardımcı olacaktır.

 

 

Sürekli Aç Hissetmenizin Olası Nedenleri

 • Hızlı bir şekilde yemeniz, aşırı yemek yemenize veya yemek yedikten kısa süre sonra aç hissetmenize neden olabilir. Yavaş yiyin. Her bir ısırığın tadını çıkarın ve yemekten zevk alın.
 • Kahvaltınızı atlamak daima geri teper ve kendinizi daha sık aç hissetmeye başlarsınız.
 • Beyaz ekmek, kurabiye ve hatta salata sosları gibi fazla işlenmiş gıdaları tüketmek, kan şekerinizi artırabilir ve kendinizi daha önce olduğundan daha aç hissetmenize sebep olabilir.
 • Nişastalı karbonhidratlara ağırlık vermek canınızın daha fazla yemek yemek istemesine sebep olacaktır.
 • Yağsız protein ve sağlıklı yağlar aç hissetmenizi engeller. Düzenli olarak tüketmiyorsanız mideniz uzun süre dolu kalmayacak ve daha sık yemek isteyeceksiniz.
 • Diyet kolalar iştahı olumsuz etkiler ve açlık hissine neden olabilir.
 • Sakız, hatta şekersiz sakız, açlık hissini artırabilir.
 • Prader-Willi sendromu (PWS) gibi genetik bozukluklar bazen aşırı açlık hissine neden olabilirler. Benzer şekilde, kromozomal bir anormallik aşırı açlığa neden olabilir.
 • Bulimia gibi yemek yeme bozuklukları aşırı açlığa neden olabilir.
 • Bipolar bozukluk ve manik depresyon gibi zihinsel sağlık durumları, yiyeceklere karşı iştahınızı muazzam ölçüde artırabilir.
 • Bazı ilaçlar iştahınızı artırabilir. Özellikle, antidepresanlar ve kortikosteroidler, yemek yedikten hemen sonra bile kendinizi aç hissettirebilir.

Açlık hissine neden olan durumlar, hastalıklar ve dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.