Tamanu Yağının Faydaları (Cilt, Saç, Akne, Sivilce İzleri)

Tamanu yağı, herkesin cilt ve saç bakımı rutinine dahil etmesi gereken harika bir yağdır. Geleneksel olarak Tahitili yerliler tarafından yüzlerce yıldır sıcaklık ve güneşten zarar gören ciltlerini korumak ve beslemek için kullanılmaktadır. Çevresel faktörlerden etkilenen cilt ve saçların eski haline gelmesine yardımcı olan Tamanu yağı ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

Tamanu Yağı Nasıl Üretilir?

Tamanu tropik Güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaçtır ve Tahiti, Fiji, Tayland, Vietnam, Myanmar, Malezya, Güney Hindistan, Sri Lanka ve Melanezyen ve Polinezya adalarında yetişir. 3 metreye kadar büyüyen Tamanu ağacının kokulu beyaz çiçekleri yılda iki defa açar ve cevize benzeyen (dışı yeşil kabuklu ve içerisinde kahverengi sert kabuğa sahip) meyveler verir. Pasifik bölgelerinde punnai olarak adlandırılan, kokusuz soluk beyaz bir çekirdek içerir. Bu çekirdek güneşte iki ay kadar kurutulur. Bu süre içerisinde kararır ve içerisindeki yağı salar.

Bu çekirdeklerden soğuk presleme yöntemi ile yeşil-sarı arasında renge sahip Tamanu yağı elde edilir. 20ml Tamanu yağı elde edebilmek için 1kg Tamanu çekirdeğini preslemek gerekir. Yerliler, Tamanu ağacının doğanın kutsal bir hediyesi olduğuna inanırlar. Fiji yerlileri bu yağa iltihaplanmayı önleyici özelliğinden dolayı “Dolno” yani “acı yok” ismini koymuşlar.

 

 

Tamanu Yağının İçeriği

Renk: Koyu Yeşil
Koku: Yağlı ve fındığımsı kokulu
Serbest Yağ Asitleri: %0
İyot Değeri: 84.1
PH: 4.11

 

İçerdiği yağ asitleri:

Linoleik asit: %38

Oleik asit: %34

Stearik asit: %13

Palmitik asit: %12

Tamanu yağının içerisinde ayrıca kalofilik asit, kalofilolid isimli bir anti-inflamatuar (iltihaplanma önleyici) ve lakton isimli doğal bir antibiyotik bulunur.

 

 

Neden Tamanu Yağı?

Kuru ve susuz kalmış ciltler, dermatit, egzama, kurdeşen, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma ve akneye meyilli ciltlerde kullanılmaktadır.

 

Bu yağın çok nadir ve çok özel olması yanında çok sayıda iyileştirici özelliği bulunmaktadır:

Anti-inflamatuar: Tamanu yağının etkileri üzerine çalışma yapan Tsai SC, Liang YH, Onkoloji dergisinde (Journal of Oncology) yayınlanan çalışmalarında çok etkili bir anti-enflamatuar (iltihaplanma karşıtı) yağ olduğunu, sivilce, deri döküntüleri ve çoğu diğer cilt tahrişlerinin iyileşmesine katkı sağladığı belirtmektedir. Böcek ısırığı, cilt yaraları ve egzama da bu cilt rahatsızlıklarına dahildir.

Anti-mikrobik: Tamanu yağı cildin üç katmanına da nüfuz eder ve besleyici anti-mikrobiyal özellikleri ile etkili şekilde çalışır. Tamanu yağı, egzama, akne ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına yol açan potansiyel mikroplarla aktif olarak savaşır.

Güneş Işınlarından Koruma (SPF): Tamanu yağı doğal UV koruması sağlar. Bu yağda bulunan Sc Glucan bileşeni, güneş ışınlarına bağlı DNA hasarına ve oksidatif strese karşı 18-22 SPF’lik (faktörlük) biyolojik bir UV filtresi sağlayarak korur.

Yeni sağlıklı dokuların oluşumunu hızlandırır. Bu özelliği sayesinde Tamanu yağı, güneş yanığı, kızarıklık, cilt yaraları ve bu tür cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur.

 

 

En İyi Tamanu Yağının Özellikleri

İyi kalitede Tamanu yağı satın almak için aşağıdaki özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Güneşte kurutulmuş
  • Soğuk preslenmiş
  • Organik
  • Saf kalitede
  • Güney Pasifik adalarında üretilmiş

 

 

Tamanu Yağını Kimler Kullanmalı?

Tamanu yağının aşağıdaki durumlarda kullanılması fayda sağlamaktadır:

Güneş yanığına müsait ciltler: Açık renk cilde sahip olanlar ve güneş altında çok zaman geçirenler UV koruması için Tamanu yağını kullanabilirler.

Güneş yanığı oluşan ciltler: Tamanu yağı’nın cilt dokularını yenileyici özelliği cilt yanıklarının hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Böcek ısırığı olan ciltler: Sivrisinek ve diğer böcek türlerinin ısırıklarını hızlı şekilde iyileştirir.

Yaşlanmayı geciktirme: Ciltteki doğal kolajen sentezini destekleyen, cildin esnekliğini arttıran, kırışıklık ve çizgilerin azalmasına yardımcı olan lipidlerin doğal olarak geri kazandırılmasına katkı sağlayarak yeni doku oluşumunu hızlandırır.

Kuru ciltler: Kuru cilt ile mücadele etmek zor olabilir. Nemlendirmeye yardımcı olmak ve cildin pul pul olmasını önlemek için Tamanu yağını kullanabilirsiniz. Tamanu yağı cildin tüm üç katmanına da nüfuz ederek derinlemesine nemlendirme sağlar.

Akne eğilimli cilter: Tamanu yağını antimikrobiyal aktiviteye sahiptir ve bu da akne ve diğer bakteriyel cilt rahatsızlıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Cilt gözeneklerinde çok miktarda bakteri olduğunda aknelerin depreşme ihtimali ortaya çıkar. Bakterilerle mücadele için aktif bir antimikrobiyal ürüne ihtiyacınız vardır. Tamanu yağı enfeksiyon sebebiyle oluşan akne ve benzeri cilt rahatsızlıkları ile olan mücadelenizde size yardımcı olabilir.

Leke ve sivilce izi olan ciltler: Tamanu yağı düzenli kullanımla cilt lekelerinin ve sivilce izlerinin daha az görünür olmasına yardımcı olur.

Batık kıl bulunan ciltler: İçe doğru büyüyen batık kılların sebep olduğu iltihaplanmayı hafifletmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yara izlerinin de hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Yavaş uzayan saçlar: Tamanu yağının içerisinde bol miktarda bulunan linoleik, oleik, palmitik ve stearik asitler  saç foliküllerini derinlemesine besler ve daha hızlı saç büyümesine yardımcı olur.

Kuru ve mat saçlar: Şampuanınıza bir kaç damla Tamanu yağı ekleyerek saçlarınızı besleyebilir, nemlendirebilir ve sağlıkla parlamasını sağlayabilirsiniz.

Tamanu yağı, tahriş etmez, hipoalerjeniktir ve toksik değildir.

Akne önleyici, cilt lekelerini solduran, saçların uzamasına yardımcı olan Tamanu yağının kullanım alanları.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.