Tıraş Sonrası Yüz Bakımı

Güzellik ve bakımlı olmak sadece kadınlara özgü bir kavram değildir. Kadınlardan daha bakımlı ve dış görünümüne bir o kadar da özen gösteren erkekler vardır. Erkek deyince de akla ilk olarak erkeklerin güzel görünmek ve bakımlı olmak için sürekli başvurdukları yöntem olan tıraş konusu gelmektedir. Pürüzsüz ve yumuşacık bir cilt için tıraş olmak kadar önemli bir nokta da  tıraş sonrası cilde bakım uygulamaktır. Özellikle de kuru, yağlı ya da sivilceye meyilli ciltlere sahip erkekler için tıraş olmak sorun yaratabilmektedir. Bunun nedeni ise tıraş esnasında jel ya da krem tarzındaki ürünlerin kullanılması nedeniyle ciltte tahriş gibi durumların ortaya çıkabilmesidir. Bu yazımızda erkekler için tıraş sonrası yüz bakımı hakkında bazı öneriler ve kolay bir bakım küründen bahsedeceğiz.

Tıraş olurken ve tıraş sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

 • Tıraşa başlamadan önce kılları yumuşatmayı ihmal etmeyin. Bunun için ister sıcak bir duş sonrası tıraş olmayı tercih edebilir, isterseniz de tıraş öncesinde cildinizi bol ılık suyla yıkayarak sakalları yumuşatabilirsiniz.
 • Tıraş olurken kullanacağınız köpüğün mutlaka gliserin içermesine dikkat edin ve mentollü köpükleri kullanmaktan kaçının. Çünkü mentollü köpükler sakalları sertleştirerek gözenekleri kapatacaktır.
 • Kullanacağınız jiletleri mümkün olduğunca her kullanımda değiştirmeye çalışın.
 • Erkekler bayanların cildi yumuşatmak için kullandığı kremleri tıraş sonrası kullanma yöntemine pek sıcak bakmazlar. Bunun yerine genel olarak tıraş sonrası yüze kolonya uygularlar. Oysa ki kolonya ciltte daha fazla yanma ve tahrişe neden olacaktır. Bu nedenle tıraş sonrası cilt bakımı için alkollü ve mentollü ürünler yerine hafif bir nemlendirici ya da doğal yağlardan kullanabilirsiniz.

Tıraş Sonrası Bakım Kürü

Malzemeler

 • Soya yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Badem yağı
 • Zeytinyağı

Uygulanışı

Tüm malzemelerden 1’er çay kaşığı olacak şekilde küçük bir kasede karışım hazırlayın. Hazırladığınız doğal bakım kürünü tıraş sonrası hafif hareketlerle masaj yaparak cilde uygulayın ve 5 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Sizlere sunduğumuz tıraş sonrası bakım kürü sayesinde tıraştan sonra oluşacak tahriş ve yanma hissinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Tıraş sonrası cilt bakımı için yapılabilecekler konulu yazı

Tıraş sonrası cilt bakımı için yapılabilecekler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.