Tırnak Eti Soyulması ve Bakım

Tırnak diplerinde bulunan deri tabakaları dönem dönem pul halinde kavlamakta ve ufak bir temas halinde dahi şiddetli acılar yaşatabilmektedir. Pullanan bu deri koparıldığında ise kanamakta ve mikrop kapabilmektedir. Koparılan deri ise kavlamaya devam etmekte ve etrafa doğru açılmaya başlamaktadır. İnsanın elini cebine dahi çekinerek sokmasına neden olacak derecede sıkıntılı bir dönem yaşatmaktadır.

Tırnak eti sorunları arasına dahil edilen bu problem genel olarak kavlamış ve deforme olmuş tırnaklardan, yetersiz C vitamini alınmasından, soğuk ve kuru bir ortamda uzun süre bulunmak sebep olabilmektedir. Tedavi sürecine geçilse de bazen bu pul olarak nitelendireceğimiz deri kavlamaları koparılmaları mecburi olabilmektedir. Koparmadan önce ılık suda bir süre beklettikten sonra tırnak makası ile dip kısmına yakın bölgelerden koparmanız gerekmektedir

Genelde kuruluktan kaynaklanan soyulmalara karşı öncelikli olarak bu bölgede yıpranan derilerin nemlendirilmesini sağlamalısınız. Tırnak makası ile temizlediğiniz bu pulların bulunduğu bölgeler nemlendirici kremler ile el ve tırnak diplerinizi de kapsayacak şekilde yedirerek masaj yapabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir eczaneden de temin edebileceğiniz gliserinin içerisine yarım limonun suyunu sıkarak oluşturacağınız karışımı, ellerinizi temizledikten sonra tırnak diplerine sürün ve yaklaşık yarım sat kadar bekleyin. Bu işlem tırnaklarınızı güçlendirmesinin yanı sıra tırnak kenarında bulunan tırnak etlerinize de etkili bir tedavi işlemi yapacaktır.

Kullanılan oje ve dolayısı ile ojeyi çıkarmak için kullanılan asetonlar tırnak diplerinde zayıf olan derilerin pullanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca aseton ve pamuk ile kolay çıkmayan ojelerin kürdan benzeri sert cisimler ile temizlenmesi ve bu sırada deriye zarar vermesi pullanma riskini artıracaktır.

Mandalina, portakal, greyfurt ve limon gibi C vitamini açısından zengin olan doğal ürünler tüketilmelidir. Bu ürünlerin elde edilmesi zor olan yaz dönemlerinde ise şeker gibi farklı C vitamini kaynakları tercih edilebilir.

Çok aşırı sıklıkta yapılan manikür tırnak ve etlere zarar verir. Ayrıca limonun tırnak ve çevresinde bulunan etlere faydalı olduğu ve doğal bakım imkan sunduğu için kullandığınız limonları amadan önce tırnaklarınızı içinde gezdirin. Görüldüğü üzere çok şiddetli ağrılar dahi küçük detaylar ile kolayca yönetilebilmektedir. Bu nedenle doğal kalmak hem sağlıklı hem de ekonomiktir

tırnak derisi kavlaması ile ilgili doğal öneriler

tırnak derisi kavlaması ile ilgili doğal öneriler

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.