Tırnak Kırılmasına Çözüm

Tırnak kırılması ve soyulması el estetiğini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Özellikle sağlıklı ve uzun tırnaklara sahip olmak isteyenlerin ise korkulu rüyasıdır. Tırnak kırılmalarına çözüm aramadan önce nelerin buna sebep olduğunu bilmek gerek. Tırnak kırılmaların sebep olan ana faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

* Demir, çinko, protein ve kalsiyum eksikliği

* Sıcak havalar veya tırnaklarda yeterince nem olmaması sebebiyle kuruluk

* Oje gibi kimyasal içeren kozmetik ürünlerini çok sık kullanmak. Kadınlardaki tırnakların erkeklere oranla daha fazla kırılmasının bir sebebi de budur.

* Yumuşak tırnak yapısına sahip olmak

* Darbelerden kaynaklı morluklar

* Sarılık, kalp hastalıkları, diğer ciddi rahatsızlıklar veya altta yatan medikal durumlar.

Tırnaklarınızın kırılmalarını önlemek için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

 

 

1) Tırnaklarınızı çok ıslatıp kurutmak.

Tırnaklarınız kendi ağırlığının %20 ila %25 oranında suyu emebilir. Tırnak yapıları suyu emerken genişler ve ardından kururken tam tersi gerçekleşir. Bu döngü tırnaklarınızı güçsüzleştirerek tırnaklarınızın soyulmasına ve kırılmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için ev temizliği yaparken eldiven kullanabilirsiniz. Benzer şekilde suya uzun süre temas etmeniz gerekecek her türlü durumda eldiven kullanmayı unutmayın.

 

 

2) Kuru, sert ve kırılgan tırnakları nemlendirin.

Tırnak kuruluğundan dolayı kırılmalar yaşıyorsanız yatmadan önce Vazelin veya diğer nemlendiricilerden kullanın. Tırnaklarınız normalinden daha kuruysa süper nemlendirici özelliğine sahip tırnak bakım ürünlerinden kullanmanız gerekebilir. Özellikle E vitamini, avokado yağı veya Shea Butter içeren malzemelere yönelmenizi öneririz. Tırnaklarınız yumuşak olduğu için kırılgansa daha az nemlendirici kullanmalısınız. Aynı şekilde, vücudunuzdaki su miktarını karşılamak için yeterince su tüketmeyi unutmayın.

 

 

3) Tırnaklarınızı düzenli olarak düzgün bir şekilde kesin.

Yumuşak olmalarından ötürü kolay kesilecekleri için tırnaklarınızı özellikle banyo sonrası kesmenizi tavsiye ederiz. Tırnaklarınızı kısa tutmaya özen gösterin. Böylece takılıp kırılma riski minimuma inecektir.

 

 

4) Sağlıklı beslenin.

Yeterince beslenmemek de tırnak kırılmalarına sebep olabilir. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri, mineralleri ve proteinleri kapsayan bir beslenme şekli edinin. Bu sadece güçlü tırnaklar için değil, sağlıklı uzayan saçlar için de önemlidir.

 

 

5) Vitamin ve biyotin tüketimine önem verin.

Demir ve çinko eksikliği tırnakların kırılmasına neden olur. Temel mineralleri, niyasin, kalsiyum, A ve C vitaminleri gibi vitaminleri içeren besinler tüketin. Biyotin içeren vitamin B kompleksi de tüketmek isteyebilirsiniz. Biyotin yulafta, muzda, fıstıkta, soyada ve mantarda bulunur. Özellikle çok alkol tüketen veya aşırı antibiyotik tüketen kişilerde biyotin eksikliği görülür. Beslenme şeklinize bu doğrultuda dikkat edebilirsiniz.

 

 

6) Balık yağı tüketmek de tırnak kırılmalarının önüne geçebilir.

 

 

7) Oje ve oje çıkarıcı kullanımlarınızı minimuma indirin (mümkünse hiç kullanmayın).

Kullanmanız gereken durumlarda ise vitamin ve mineral destekli olan ürünlere yönelin. Formaldehit, aseton veya tolüen içermeyen oje çıkarıcılarından satın alın. Çok sık oje kullanıyorsanız arada tırnaklarınıza nefes aldırın.

 

 

8) Soğuk havalar tırnaklarınız kurutur;

Dolayısıyla kış aylarında tırnaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın.

Tırnak kırılmasını önlemek için kısa kesmek ve sürekli nemlendirmek önemlidir.

Tırnak kırılmasını önlemek için kısa kesmek ve sürekli nemlendirmek önemlidir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.