Uçuğa Ne İyi Gelir?

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kuru soğuklar hassas bölgelere zarar vermeye başladı. Bu zararlardan bir tanesi de çoğu zaman dudak kuruluğundan kaynaklanan uçuktur. Hassas bir yapıya sahip olan dudaklar soğuklar ya da enfeksiyonlardan etkilenerek bunu uçuk ile dışarı vurur. Güzelliğinizi bozmasının yanı sıra canınızın acımasına da neden olan uçuk yüzünden yemek yemek, bir şeyler içmek problem haline gelmektedir. Bunu önlemek için de kullanabileceğiniz kremlerin yanı sıra doğal yöntemler vardır. Kremlerin etkisi daha hızlı sürede görülse de doğal yollarla uçuktan kurtulmak çok daha etkili bir çözüm olacaktır. Bu yöntemlerden bazıları ise şunlardır;

 

Mısır Nişastası

Mısır nişastası kullanabileceğiniz en etkili doğal yöntemlerden biridir. 1 tatlı kaşığı mısır nişastası ile 1 tatlı kaşığı içme suyunu karıştırın. Karıştırmaya devam ettikçe karışımın macun kıvamına geldiğini göreceksiniz. Bu karışımı uyumadan önce uçuğunuza sürün ve sabah uyandığınızda ılık su ile durulayın.

Buz

Bu o anlık yanmayı geçirmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Uçuğunuzun üzerinde bir süre buzu gezdirin. O bölgeyi soğuk ile uyuşturarak ağrının hafiflemesine de yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda buz sayesinde dudağınız nemlenecek ve kuruluktan kaynaklanan uçuk geçecektir.

Süt

İçerisindeki kalsiyum ve besleyici diğer maddeler sayesinde süt de tedavi için geçerli bir çözümdür. Pamuğun üzerine damlatacağınız birkaç damla süt yeterli olacaktır. Pamuğu uçuğunuzun üzerinde 3-4 dakika tutabilirsiniz. Bu uygulamayı gün içinde aklınıza geldikçe yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin mucizevi etkisini duymuşsunuzdur. Birçok kozmetik ürünün hammaddesi olan bu bitkiyi dire olarak kullanmak daha yararlıdır. Bitkisi ikiye böldüğünüzde arasından jel şeklinde şeffaf bir sıvı çıktığını göreceksiniz. Bu jeli uçuğunuza sürdüğünüzde hem acınız hafifleyecek hem de yanma hissine iyi gelecektir.

Diş Fırçanızı Değiştirin

Uçuk o bölgede mikrop üretimine neden olmaktadır. Diş fırçanız da uçuk ile direk temasta olduğundan mikrobu kolayca taşıyacaktır. Bu sebeple de uçuk çıktıktan sonra yeni bir diş fırçasına geçmeniz de yarar var. Aksi halde diş fırçanız uçuğun olduğu bölgedeki mikrobu taşıyacak ve diğer bölgelerde de uçuk çıkmasına neden olacaktır.

Dudağınızda çıkan uçuğu doğal yöntemlerle tedavi edin.

Dudağınızda çıkan uçuğu doğal yöntemlerle tedavi edin.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.