Unutkanlığa Doğal Öneriler

Unutkanlık, son yıllarda genç ihtiyar herkesin şikâyetçisi olduğu bir durumdur. Ne gariptir ki orta yaşlı ve daha ileri yaş guruplarındaki büyüklerimiz gençlerin unutkanlıklarına hayret etmekteler. Daha önceleri sadece yaşın ilerlemesinin bir tezahürü olarak bakılan unutkanlık günümüz insanında hastalık seviyesine ulaşmış ve kişilerin psikolojik durumlarını da olumsuz etkilediği gibi başarılarını da gölgelemektedir. Kişiler bir gün önce tanıştıkları insanları unutur tekrar tekrara tanışır hale gelmişlerdir. Teknolojik imkânların mı bu duruma sebep olduğu yoksa altında başka problemlerin mi olduğu konusuna tam açıklık getirilemese de bilinen bazı nedenleri vardır.

Bu durumun başlıca sebepleri şunlar olabilir;
-Beyin tembelliği; Önceleri her şey ezberlenmek zorunda idi; isim, numara, adres, ders notları ya da başka her türlü şeyler. Ama şimdi her bilgiye istediğinde ulaşabileceği tabletler, akıllı telefonlar sürekli olarak insanların elinin altındadır.

-Dikkat dağınıklığı; Günümüz yaşam koşulları hem gençleri hem de diğer yaş grubunda olanları o kada meşgul etmektedir ki hayal sürekli çalışmaktadır. İnsanların aklı sürekli başka mecralarda dolaşmakta, kız arkadaşında, yarım bıraktığı bilgisayar oyununda, dizisinde ya da binlerce sayılabilecek şeylerde aklı kalmaktadır. Bu durumda bir şeye odaklanıp onu yeterince yorumlaması beklenemez.

-Beyin tembelliği; İnsanların ezberden kaçınmaları kişiler de beyin tembelliği yapmıştır.

-Manevi; Tasavvuf âlimlerinden çok büyük bir şahsiyet olan İmamı Şafiye göre ahlaksızlık unutkanlığın en birinci sebebidir.

Günlük birkaç bardak içilmesi gereken ve unutkanlığa iyi gelen bitki çayları;
Biberiye Çayı
Karanfil Çayı
Kekik Çayı
5 adet badem

Unutkanlığa iyi geldiği düşünülen günlük belirli miktarda alınması öngörülen gıdalar
5 adet fındık,
5 adet ceviz,
Gün kurusu kayısı, (gölgede kurutulmuş)
1 avuç Kuru üzüm (çekirdekleri ile) yiyin.

Unutkanlığın biyolojik kökenli farklı sebeplerde olabileceği gibi ruhsal hastalıklarda olabilmektedir. Unutkanlık ciddi bir problem olup uzman bir hekimden destek alınmalıdır. Özellikle gençlik döneminde bazı şeylerin tekrar tekrar öğrenilmesi ve emek sarfiyatı insanın motivasyonunu ciddi oranda düşüren bir durumdur. Bu motivasyon kaybı ileriki dönemlerde tembellik ve başarısızlık olarak kendini gösterecektir.

Unutkanlığın nedenleri ve doğal öneriler konulu yazı

Unutkanlığın nedenleri ve doğal öneriler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.