Uyurken Gerçekleşen 7 Esrarengiz Şey – 1-3

Çoğu zaman, eğer şansınız yaver giderse uyku hatırlanmayan bir aktivitedir. Ama sıklıkla bazı garip olaylar yaşarsınız ve bu olaylar sizin korkmanıza ya da kafanızın karışmasına sebep olur. Ama endişelenecek bir şey yok çünkü bu tarz garip olayları deşifre etmek için bazı uyku bozukluklarıyla ilgili dökümanlar incelendiğinde gözlerinizin kapalı olduğu an bu tarz şeylerin olabileceği saptandı.

 

 

Düşme Hissiyatı

Hipnik seğirme (uyanıklık halinden uyku haline geçiş esnasındaki kas seğirmesi) olarakta bilinen bu olay, sanki siz bir yere düşüyorsunuz hissi yaratır. Genellikle, siz rüyadayken, vücudunuz hareketsizdir ama bazen vücudunuz tamamen uyku moduna geçmeden de rüya görmeye başlayabilirsiniz. Virginia’daki Martha Jefferson Hastanesi’nde uyku bozuklukları bölümü başhekimi olan Christopher Winter ise hipnik seğirme nedeniyle vücudun, sanki bir koltuktan ya da gökyüzünden düşme ya da sendeleme yanılgısına kapıldığını söylüyor. Peki neden düşme? Araştırmalar hala netlik kazanmamış durumda. Ayrıca Winter “Genellikle stresli, yorgun ya da aşırı uykusuz olduğunuzda bu olay meydana gelir ve beyniniz uyku moduna çoktan geçmişken, vücudunuz hala uyanıktır.” diyor.

 

 

Uyku Felci – Karabasan

Sabah uyandığınızda birden hareket edemediğinizi ya da konuşamadığınızı farkedersiniz. Bu inanılmaz derecede korkunç olay ise saniyeler ya da dakikalar boyunca sürebilir. Aslında, bu olay yaşandığında, Winter’a göre, hipnik seğirmenin tam tersi oluyor, yani bu hareket edememe ve konuşamama olayları olmadan önce beyniniz uyanıyor ve derin uykunuzdan uyanmış oluyorsunuz. Ayrıca Winter “Bazen nefes alamadığınızı hissedersiniz”. Çoğu insan bunu göğsüne oturan bir fil olarak tanımlar. Bunun nedeni ise tüm kaslarınız nefes almanızı kontrol ederken diyaframınızın halen hareketsiz kalmasıdır.

 

 

Uyurgezerlik

Çoğu uyku ile ilgili olaylar zararsızdır. Fakat uyurgezerlik bu konuda biraz farklılık gösterebilir. Uyku halindeyken yürümeye başladığınızda, bir şeye doğru yürüyebilir, evden çıkabilir, hatta araba bile kullanabilirsiniz. Winter şöyle diyor; “Uyurgezerlik esnasında, vücudunuz hareket edebilecek kadar uyanıkken beyniniz hareketlerinizi kontrol edebilecek kadar uyanık değildir.” Bu da olay gerçekleştikten sonra hiçbir şey hatırlamamanızın bir sebebi olabilir. Reçeteli uyku ilaçları uyurgezerlik esnasında bazı garip olayları (yemek yapma, aşırı yemek yeme ve araba kullanma gibi) meydana getirir. Winter’a göre bunun nedeni, gece uyanmış olsanız bile, ilaçlar beyninizin hala uyku modunda olmasına neden olacağı için vücudunuz hala bilinçsizce hareket edecektir. Eğer uyku ilacınızı aldıktan sonra bu tarz olaylar yaşadıysanız, lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– [block]0[/block]

Uyurken vücudumuzun verdiği tüm tepkilerin makul bir sebebi var.

Uyurken vücudumuzun verdiği tüm tepkilerin makul bir sebebi var.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.