Uyuz Nedir Nasıl Kurtulunur

Halk arasında çok hoş bir itibarı olmayan uyuz, grip nezle gibi bir hastalıktır. Uyuz bir böceğin neden olduğu şiddetli kaşınma şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Uyuz böceği insan üzerinde yaşayan ve tüm ömrünü insan cildinde geçiren bir böcektir. Uyuz esasında yaygın görüşün aksine temizlik ile alakalı değildir.  Bu böcek insan derisinde ilerlerken tüneller açarak ilerler ve bu durum da kaşıntıya neden olur. Fakat kaşıntıların şiddetlenmesi tırnak ile aşırı cilt tahribine neden olur ve bu yaralar da iltihap kapabilir. Bu böcek insandan insana bulaşabilir.

 

 

Uyuz ile ilgili şu bilgiler dikkat edin;

 • Uyuz hastalığı en çok sonbahar ve kış aylarında görülür.
 • İnsanların toplu olarak paylaştıkları, askeri kovuşlar, yemekhaneler, toplu taşıma araçları, hastaneler ve okullar uyuzun en çok görüldüğü alanlardır.
 • Uyuz tedavi edilse dahi kaşıntı birkaç hafta daha devam eder ve kaşıntı hastalık bulaştıktan uzun süre sonra başlayabilir. Bu hastalık gün içerisinde en çok geceleri kaşıntıya sebep olur.

 

 

Uyuz nasıl teşhis edilir?

Uyuz hastalığı böceğin açtığı tünellerden teşhis edilebilmektedir. Bir kaç santimden uzun çatlak şeklinde çizgiler ve s seklinde kıvrımlı çizgiler uyuz böceğinin tünelleridir. Bu böcek genelikle genital bölgelerde, parmak aralarında ve bacaklarda görülebilir bebeklerde ise tüm vücutta görülebilir.

 

 

Uyuzdan nasıl korunulur

 • Uyuz hastalı olduğunu bildiğiniz insanlar ile birebir temas ve yaklaşmaktan kaçının.
 • Uyuz hastasının kullandığı giysiler kaynar su ile yıkanmalı.
 • Kişisel temizlik ve hijyen dikkatlice yapılmalı.
 • Doktorunuzun size uygun gördüğü ilaç ve kremler dikkatli ve özenle kullanılmalı.

 

 

Uyuzdan doğal korunma yolları

Uyuz hastalığı ile mücadelede ilk akla gelen yöntem kesinlikle temizliktir. Bunun yanı sıra uyuz hastalığından korunmak için aşağıdaki bitkilerin kullanılmasının da yıllardır alternatif tıpta yeri bulunmaktadır.

Uyuz Otu; bu ot eşit miktarda maydanoz ile birlikte yarım gün kadar soğuk su içerisinde bırakıldıktan sonra banyo suyuna ile birlikte kullanılır.

Biberiye; suda kaynatıldıktan sonra tüm vücuda sürülür.
Sarımsak; bu bitkiyi bir suda kaynat ve tüm vücudu bu su ile sil.
Nane ve Kekik; taze olarak temin ettiğiniz bitkileri ezip cildinize sürün. Kaşıntı hafifleyecektir.

Uyuz hastalığı ve tedavisi konulu yazı

Uyuz hastalığı ve tedavisi konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

11 adet yorum var.

 1. orhan baran dedi ki:

  ne kadar biberiye miktarı nasıl ölcebiliriz kaynatıp sürmek için

 2. Erkin dedi ki:

  Uyuz hastalığından sonra vücutta kalan izleri yok etmek için ne onerirsiniz

 3. kaan dedi ki:

  daha doktora gitmedim ama bütün belirtilerini kaşıyorum ve kabuk sandığım şeyi parmağımla kaşırken böcek olduğunu görünce çok korktum hastahaneye gitmeden ve ilaç kullanmadan nasıl kurtulabilirm

 4. Burcu dedi ki:

  Merhaba oglumda oldu bu hastalik ilaclarini uyguladim ve tum kiyafetlerini degistirdim ama aklima cok takılıyor sert yuzeylerde yani tlf tablet kapi kollari gibi çocuğun dokunduğu her yerde varmıdır bu mikrop sert yuzeylerdede bi kac gun yasarmi bizde suan hic bi belirti yok cok korkuyorum

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım,
   Uyuz böceği insan (veya hayvan) vücudu dışında 24/48 saatten fazla yaşayamaz. Bu yüzden sert yüzeylerde barınma ihtimali düşüktür. Daha çok ortak eşya kullanımından kaynaklanan bulaşma ihtimali vardır. Havlu, nevresim, yastık kılıfı, elbise vb. eşyaların ortak kullanılmaması önemlidir.

   Böceğin insan vücuduna girmesinden itibaren 4 hafta ila 6 ay sonra kaşıntılar başlayabilir. Bu yüzden bulaşma kaynağını tespit etmek zor olabilir.

 5. ayred dedi ki:

  bazı yorumları okudum ve çok korktum bu uyuz bulaştıktan sonra ne kadar çok uğraşılırsa uğraşılsın kurtulunması çok zormuş bazı insanlar 6 ay ve 1 yıl gibi sürelerden bahsediyorlar çok korktum bunları duyunca bu hastalık bu kadar uzun sürer mi?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Uyuz kendi kendine iyileşmez. Doğru tedavi yöntemleri ile bir kaç hafta içerisinde tedavi mümkündür. Uyuz için losyon ve kremler mevcuttur. Tedavi sonrası böcekler ve yumurtaları ölmesine rağmen 2 ila 4 hafta daha kaşınma devam edebilir. Ancak 4 haftadan sonra kaşınma devam ediyorsa tekrar tedavi uygulanmalıdır.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.