Vazelinin Muhtemelen Hiç Aklınıza Gelmeyen 10 Kullanımı

Vazelin, çoğu evde bulabileceğiniz popüler bir güzellik bakım ürünüdür.

100 yıldan fazla zamandır kullanılan petrol bazlı bu ürün birçok güzellik uygulaması için mükemmeldir. Mineral yağları ve doğal mumlardan oluşan bir karışımdır. Çatlak dudaklar, koyu renkli dudaklar, kuru eller veya çatlamış topuklar gibi sorunlarınız olduğunda akla ilk gelen şey vazelindir.

Aynı zamanda en iyi makyaj temizleyicilerinden birisidir. Yumuşatma ve nemlendirme özelliklerinden dolayı vazelinin birçok güzellik ve kozmetik uygulaması vardır.

Ancak güzellik ve bakımın dışında, vazelin, lekeleri gidermeye, değerli eşyalarınızı korumaya, gıcırdamaları durdurmaya ve çok daha fazlası için evinizde mutlaka bulundurmanızı gerektiren birkaç pratik kullanıma sahiptir.

 

İşte muhtemelen vazelinin aklınıza hiç gelmeyen 10 kullanım alanı:

1. Düzgün Manikür İçin

Bir güzellik salonunda manikür yaptırmak pahalıdır, bu yüzden evinizin konforunda kendinizin yapması daha uygun olabilir.

Ancak, evde yapıldığında, manikür düzgün olmayabilir. Çünkü tırnak cilasının tırnaklarınıza geçmesini engellemek zorlaşır. Bu tür manikürler profesyonel bir görünüm vermez ve onca uğraşmanıza rağmen sonuç iyi olmayabilir.

Bir dahaki sefere manikür yaparken, elinizin altında bir kavanoz vazelin bulundurun. Vazelin, oje lekelerini önleyerek mankikürün daha profesyonel görünmesine yardımcı olabilir.

 • Tırnaklarınızın dipleri boyunca vazelin sürün.
 • Beğendiğiniz tırnak cilasını uygulayın.
 • Cilanın tamamen kurumasını bekleyin.
 • Kuruduğunda ıslan bir mendil ile vazelini ve tırnak cilasını silin.

 

 

2. Parfümün Ömrünü Uzatır

Evden çıkmadan önce, çoğumuzun bilek bölgesine parfüm püskürtme alışkanlığımız vardır. Fakat birkaç saat sonra parfüm kokusu azalabilir.

Parfüm kokusunun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için vazelin kullanın. Vazelin, cildi nemli tutmaya yardımcı olduğundan, parfümün kokusu her zamankinden daha kalıcı olacaktır.

 • Bilekleriniz, boynunuz, kulak arkası, koltukaltı bölgelerinize az miktarda vazelin sürün.
 • Bileklerinize en sevdiğiniz parfümü sürün.
 • Sürtünmeden dolayı parfümünüzün kokusunu azaltacağından dolayı ovmaktan kaçının.

 

 

3. Cildi Saç Boyasından Korur *

Saç boyası saçlarınız içindir, cildiniz için değil. Ancak saçınıza ne kadar dikkatli bir şekilde uygularsanız uygulayın, çoğunlukla alın ve boyun kısmına boya bulaşır. Saç boyasının cildinizi boyamasını önlemek için vazelin kullanabilirsiniz. Saç boyası ve cilt arasında güçlü bir bariyer oluşturur.

 • Vazelini saç çizginiz boyunca ve ensenize hafifçe sürün.
 • Boyayı saçınıza uygulamaya başlayın. Boya cildinize bulaşmayacaktır.
 • Saçınızı yıkadıktan sonra, cildinizde tek bir boya lekesi göremeyeceksiniz.

* Çoğu saç boyası zehirli bileşenler içerebildiğinden dolayı (özellikle hamilelik döneminde) saçlarınızı boyamanızı tavsiye etmiyoruz.

 

 

4. Makyaj Lekelerini Giderir **

Makyaj uygularken elbiselerinizi de boyamaya son veriyoruz. Kıyafet üzerindeki maskara ve ruj lekeleri gerçekten kötü görünüyor.

Bu makyaj lekelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bir kavanoz vazelin.

 • Kumaşın lekeli kısmına biraz vazelin sürün
 • 10 dakika bekledikten sonra lekeyi çıkarmak için bir kağıt havluyu hafifçe sürtün.
 • Son olarak elbiseyi yıkayın. Lekeler artık yok.

Vazelin mükemmel bir makyaj temizleyicisi olarak kullanılabilir. Pamuğun üzerine biraz sürün ve yüzünüzü temizleyin. Tüm makyajınız kolayca çıkacaktır.

** Cildinize telafisi mümkün olmayan zararlar verebildiği için makyaj yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

 

5. Deri Eşyaları Parlatır

Çanta, ayakkabı veya eldiven gibi deri eşyalar şık görünür ve çok pahalıdırlar. Ancak bu pahalı eşyalar çok dikkat ve ilgi gerektirir, aksi halde parlaklıklarını ve yumuşaklığını kaybetmeye başlarlar. Eski parlaklıklarını geri getirmek için pahalı deri cilalarına para harcamaya gerek yoktur.

Küçük vazelin kavanozunuz parlaklığı veya yumuşaklığı geri kazandırma işini etkili bir şekilde yapabilir.

 • Deri eşyaya biraz vazelin sürün.
 • Fazlasını yumuşak bir bez ile silin ve tekrar eskisi gibi görünecektir.

 

 

6. Karıncaları Evcil Hayvan Yiyeceklerinden Uzak Tutar

Evcil hayvanlarınızın çanağına koyduğunuz yiyecekler genellikle karıncalar için büyük bir hedef olur. Vazelin yardımı ile karıncaların evcil hayvanınızın yemeğine ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Çanağın sadece alt kenarına biraz vazelin sürün. Karıncalar oluşan kaygan zeminden ve kokudan dolayı uzak duracaklardır.

 

 

7. Gıcırdayan Kapılar İçin Birebirdir

Gıcırtılı bir kapıdan veya pencereden daha rahatsız edici bir şey olamaz. Özellikle geceleri veya sessiz kalmaya çalıştığınızda.

Kapılarınızdan ve pencerelerinizden gelen gıcırtı sesinin ortadan kaldırmak için en iyi çözüm, mükemmel bir yağlayıcı olarak iş gören vazelindir.

Gürültülü kapıların veya pencelerelerin menteşelerine biraz vazelin sürüp gıcırdamalarını önleyin.

Gıcırtılı kapıların yanı sıra duş perdesinin daha kolay kaymasını sağlamak için de vazelini deneyebilirsiniz.

 

 

8. Saça veya Diğer Yerlere Bulaşan Sakızı Çıkarır

Saçınıza veya mobilyalarınıza yapışan bir sakız oldukça can sıkıcı bir sorundur. Bir dahaki sefer böyle bir durumla karşılaşırsanız vazelin kullanın.

Vazelin, yağlı olmasından dolayı saçınızdan ve ahşap mobilyalardan sakızın çıkarılması için mükemmel bir çözümdür.

 • Sakızı ahşap yüzeyden çıkarmak için ilgili bölgeye biraz vazelin sürün ve sakız çıkana kadar hafifçe ovalayın ve temizleyin.
 • Sakızı saçınızdan çıkarmak için az miktarda vazelini saçınıza uygulayın ve sakız saç tellerinden ayrılana kadar hafifçe ovun.

 

 

9. Boya Yaparken Kapı Kollarını Temiz Tutar

Odanızın boyanması eğlenceli bir iş ancak, boya lekelerini korumak için kapı kolları gibi tüm metal armatürleri çıkarmak veya bantlamak oldukça zaman alıcı bir işlemdir.

Metal eşyaların yanısıra odanın belirli bir alanına boya bulaşmasını engellemek için vazelini deneyebilirsiniz. Vazelin metalin üzerine sürüldüğünde boyanın yapışmasını önleyecektir.

 • Kapı menteşeleri, cam pencereler, topuzlar, daha pek çok alana vazelini sürün.
 • Boyama işini bitirdiğinizde bir bezle vazelini silin ve boya lekeleri temizlenecektir.

 

 

10. Şampuanın Gözleri Yakmasını Önler

Çocuğunuzun saçlarını şampuanlarken akla ilk gelen şey çocuğunuzun gözlerinin yanmasıdır.

Çocuğunuz için göz yakmayan özel bir şampuan satın almanıza gerek yoktur. Göz yakmasını önlemek için vazelini deneyebilirsiniz.

Makul bir miktar vazelini çocuğunuzun kaşlarına sürün. Şampuanın kaşların arasından süzülerek gözlere inmesini engelleyecek ve çocuğunuzun gözlerinin yanmasını önleyecektir. Çocuğunuz banyodan keyif alacak ve ağlayan bir çocukla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Cilt, saç, tırnak bakımları ve diğer konularda vazelinin kullanım alanları.

Cilt, saç, tırnak bakımları ve diğer konularda vazelinin kullanım alanları.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.