Vücudunuzu Toksinlerden Arındıran 10 Bitki

Vücudunuzun toksinlerden arınması yani detoks sağlığın en önemli sırrıdır! Vücudunuzu gençleştirir, stres seviyenizi azaltır, ruh halinizi geliştirir, kilo vermeye yardımcı olur, enerjinizi korur, uyku kalitesini artırır, cildinizi parlatır ve size çok daha fazlasını sunar.

Vücut zararlı toksinlerden arınmak için çalışan doğal bir detoks sistemine sahiptir. Yine de, toksinler zamanla vücutta birikebilir.

Vücuttaki zehirli aşırı yük, birçok kronik hastalığa sebep olur ve hayati organlara zarar verebilir. Bundan dolayı, zaman zaman detoks yapmak bu toksinleri ortadan kaldırmak için önemlidir.

Toksinlerden kurtulmanın yanı sıra, aynı zamanda vücudunuzu doğal dengeli durumuna getirmeye yardımcı olacaktır.

Vücudunuzu toksinlerden arındırmak için özel ürünler satın almanız gerekmez. Birkaç etkili ve ucuz ot vücut temizleyicisi olarak kullanılabilir.

İşte vücudun doğal yoldan arınmasına yardımcı olan 10 bitki.

 

 

1. Karahindiba

Karahindiba otu tüm vücudunuz için yararlıdır. Karaciğerdeki toksinlerin arınması için yüksek miktarda antioksidan ve flavonoid bulunur. Safra üretimini desteklerler ve safra toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Karahindiba’nın idrar söktürücü yapısı böbrekleri ve mesaneyi temizlemenin yanı sıra su tutma, mide bulantısı ve kabızlık gibi konularda iyileşme sağlar. Ayrıca, bağırsak düzenliliğini ve vücudun yeterli hidrasyonunu sağlar.

Bu bitki ayrıca, vücudunuz için iyi olan demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve B ve C vitaminleri gibi besinleri içerir.

Uluslararası bir dergi olan Moleküler Bilimler Dergisinde yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmada, karaciğer desteğinin detoks sürecinde önemli olan hepatik antioksidan enzim aktivitelerine olumlu etkileri vurgulanmaktadır.

Karahindiba çayını içmek popüler bir detoks yöntemidir. Bu çayı yapmak için:

1. 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökünü 1 su bardağı suda kaynatın.

2. Ocağı kapatın, kapağını kapatın ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesine izin verin.

3. Bu çayı sabah 1 akşam 1 olmak üzere günde iki kez 1 hafta boyunca için.

Ayrıca bol yeşillikli bir karahindiba salatası da yapabilirsiniz.

Hatta kapsül veya sıvı formda bir karahindiba kökü takviyesi alabilirsiniz. Takviye işlemine başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

Not: Safra taşı veya safra kesesi problemleriniz varsa, bu bitkiyi doktorunuza danışmadan kullanmayın.

 

 

2. Dulavrat otu kökü

Tadının kötü olmasına rağmen, dulavratotu kökü diğer bir mükemmel kan temizleyicisidir. Metabolik atıklarını ve toksinlerini kan dolaşımındn arındırmak için karaciğer ve lenfatik sistemle birlikte çalışır.

Aslında, bu bitki hücresel hasarlara karşı korur ve toksik kimyasallardan gelen karaciğer hasarını azaltır.

Artı, doğal bir idrar söktürücü olduğundan, vücudun atıklarını atmak için idrar yapma oranını arttırır. Ayrıca, bir terletici olarak, cilt boyunca vücuttan toksinleri atmak için terleme geliştirir.

Böbrekler, mesane ve sindirim sistemi için de yararlıdır. Folik asit, C ve E vitaminleri ve magnezyum da dahil olmak üzere toksin arındırıcı besin maddeleri ile yüklenir. Aynı zamanda kanı temizlerken vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

1. 1 çay kaşığı kuru dulavratotu kökünü bir bardak sıcak suya ekleyin.

2. 10-15 dakika kadar demlendirin, sonra süzün.

3. Bu çayı bir veya iki kez bir kaç hafta için.

Not: Dulavrat otu şeker hastalarının kullandığı ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, diyabetikseniz bunu dikkatle kullanın. Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız bu bitkiyi de kullanmayın.

 

 

3. Deve dikeni

Bu bitki, toksinleri ve metabolik atıkları dışarı atmak amacıyla karaciğer detoksu için kullanılır. İçindeki bileşik silimarinin, hasarlı karaciğer hücrelerinin onarımı için yararlıdır ve yeni karaciğer hücreleri için koruma sağlayabilir.

Aynı zamanda karaciğer hücrelerini daha fazla safra oluşturması için teşvik eder, bu da daha çok sindirimi ve besin emilimini geliştirir.

Indian Journal of Medical Research’te yayınlanan 2006 yılı bir çalışmasında silymarin, ağır metal kontaminasyonu için son derece umut verici bir tedavi olarak bulundu. Silymarin’in, uyuşturucuya bağlı olarak karaciğer zehirlenmesi için yararlı bir ilaç olduğunu bildirildi.

Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan 2010 tarihli bir çalışmada silymarin özütünün alkollü karaciğer hastalığı, şiddetli ve kronik viral hepatitin ve toksin kaynaklı karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bulundu.

1. Bir çay kaşığı deve dikeni tohumunu (veya deve dikeni çay poşetini) bir fincan sıcak suya ekleyin.

2. Kapatın, 10 dakika kadar demlendirin ve sonra süzün.

3. 1 ay boyunca günde 4 veya 5 bardak devedikeni çayı için.

Doktorunuza danıştıktan sonra deve dikeni takviyelerini alabilirsiniz.

Not: Eğer hormona bağlı bir kansere sahipseniz, hamileyseniz veya emziriyorsanız bu bitkiyi kullanmayın.

 

 

4. Kişniş

Aromatik bir bitki olan kişniş, vücuttan uzaklaştırmak için çok sayıda ağır metalin dışarı atılması (çelatlama) için etkilidir. Aslında, ağır metal toksisitesi ile uğraşmak için en iyi otlardan biridir.

Aynı zamanda karaciğere toksinleri yok etmesi için önemli olan sindirime yardımcı olmak için safra bırakmasına da neden olur.

Journal of Ethnopharmacology dergisinde 2001 yılında yayınlanan bir araştırma, kişnişin kurşun birikimi üzerinde baskılayıcı etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir. Kişniş, kurşun emilimiyle arttığı bilinen delta-aminolevulinik asitli idrar boşaltımını arttırır.

Kişnişin içinde, iç vücut kimyasını (veya iç çevreyi) daha sağlıklı bir ortama dönüştürmek ve detoks yapmak için gerekli birçok hayati besin maddesi vardır.

· Yaprakları ve saplarını günde ¼ fincan, 2 hafta süreyle tüketin. Daha sonra, vücuttaki toksinlerin birikmesini önlemek için küçük miktarlarda kişniş alabilirsiniz.

 

 

5. Kırmızı Yonca

Kırmızı yonca, kanı temizlemek için etkili bir bitkidir. Sapları kan dolaşımındaki atıkları başarıyla taşıyabilir, böylece detoks sürecini destekleyebilir.

Bu güçlü tonik ayrıca lemfatik sistemdeki toksinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve terleme yoluyla vücuttan atmayı kolaylaştırır. Aslında, ilaçların kullanımından kaynaklananlar da dahil olmak üzere ağır metalleri ve kimyasal zehirliliği temizleyebilir.

Ayrıca karaciğer yağlarının vücuda yardımcı olması için safra üretimini de destekler.

Kırmızı yonca, magnezyum, bakır, kalsiyum, krom, demir ve fosforun yanısıra polifenoller, polisakkaritler ve uçucu yağlar içeren zengin bir mineral kaynağıdır. Artı, içerisinde A, C ve B vitaminleri kompleksi vardır.

1. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş kırmızı yonca ekleyin.

2. Kapağını kapatın, 15-20 dakika demlendirin ve daha sonra süzün.

3. Yaklaşık 1 hafta boyunca günde 3 bardak bu bitki çayını için.

Not: Kırmızı yonca diğer ilaçları etkileyebileceğinden diyetinize bu bitkiyi dahil etmeden önce doktorunuza danışın. Ayrıca, hormona duyarlı koşullardan muzdarip olanlar için uygun olmayabilir.

 

 

6. Isırgan otu

Genellikle ısırgan olarak bilinen ısırgan otu, detoksifikasyon işleminde böbrekleri ve karaciğerinizi destekler. Ayrıca lenfatik sistemi uyarır.

Bitki doğal bir idrar söktürücüdür, bu da iltihaplı atıkların yok edilmesini teşvik ettiği ve idrara çıkma yoluyla toksinleri attığı anlamına gelir.

Isırgan otu ayrıca karaciğer detoksifikasyonunun farklı organları desteklemek için gerekli olan önemli bir besin maddesi olan C vitamini miktarına da sahiptir.

1. Bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu kökünü veya yapraklarını 1 bardak sıcak suya ekleyin.

2. Kapağını kapatın ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakın.

3. Süzün ve tatlandırmak için bal ekleyin.

4. 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 defa için.

Not: Çıplak elle yapraklara dokunmaktan kaçının; çünkü içinde bulunan dikenler cildinizi tahriş edebilir.

 

 

7. Sarımsak

Sarımsak antik zamanlardan beri güçlü bir detoks ürünü olarak kullanılmaktadır ve günümüzde bile popülerliği devam etmektedir.

Sarımsağın içerisindeki kükürt içeren bileşikler, bağırsaklarda toksin üreten zararlı mikroplarla savaşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, sindirim sisteminden toksinlerin filtrelenmesine yardımcı olan glütasyon üretiminin artmasıyla detoksifikasyona yardımcı olur.

Buna ek olarak, vücudunuzun doğal olarak kendisini daha verimli bir şekilde detoks yapabilmesi için karaciğer işlevini destekler.

Basic and Clinical Pharmacology & Toxicology’de yayınlanan 2012 yılındaki bir araştırma, sarımsağın kurşunun doğal bir detoks destekleyicisi olduğu ve kurşunun vücudun dışına çekilmesinde etkili olduğunu ve ortak bir şelasyon ilacı olan d-penisilamin’den çok daha güvenli olduğunu tespit etti.

Vücudun temizlenmesinin yanı sıra birçok hayati besin maddesi de sağlar.

· Yararlı kükürt bileşiklerini serbest sağlaması için 3 veya 4 diş sarımsak ezin. Bedeninizi detoks yapmak için her gün aç karnına 1 defa tüketin.

· Eğer sarımsağın tadına katlanamıyorsanız, sarımsak kapsülleri tercih edebilirsiniz. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.

 

 

8. Zencefil

Zencefil vücudunuzu toksinlerden ve zararlı unsurlardan uzak tutar.

Sindirimi iyileştirerek vücudu temizler. İçinde zenceoller ve shogaollar adı verilen bileşikler, bağırsaklardan gıdaların hareketi hızlandırılarak detoksifikasyona yardımcı olurlar. Bu, kolon, karaciğer ve diğer organlardan gelen zararlı atıklardan ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca vücudunuzu daha çok terletir. Daha fazla terleme, vücuttan atılan daha fazla toksin anlamına gelir.

Zencefilin detoksundan faydalanmanın en iyi yolu zencefil çayı içmektir.

1. 1 ½ fincan sıcak suda 1 çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefili kaynatın.

2. Isıyı düşürün ve 5 ila 10 dakika daha kaynatın.

3. Her sabah ve öğleden sonra günlük bu detoks çayını süzün ve için.

Salata soslarına veya diğer yemeklere taze rendelenmiş zencefil de ekleyebilirsiniz.

 

 

9. Hint Leylağı

Nim olarak da bilinen Hint leylağı, detoks için bir diğer mükemmel seçenektir.

Kan ve vücudun istenmeyen metabolik atıklardan uzak tutulmasına yardımcı olan doğal bir kan temizleyici ajandır.

Aynı zamanda kanın vücudun her yerine gerekli besleyicileri ve oksijeni taşımasına yardımcı olur, böylece böbrekler ve karaciğer gibi organlar düzgün çalışır. Doğal detoksifikasyon için uygun böbrek ve karaciğer fonksiyonları gereklidir.

· Aç karnına bir miktar balla karıştırılmış 2 ya da 3 taze nim yaprağını yiyin bir ay boyunca her gün tekrarlayın.

· Ayrıca nim çayı içebilirsiniz. Bir fincandan biraz daha fazla suyu kaynatın, 1 tatlı kaşığı ezilmiş nim yaprağı veya nim tozu ekleyin, sonra 5 dakika kaynatın. Süzün ve soğumasını bekleyin. Bu çayı 1 ay boyunca günde iki kez için. Hafif bir tat için, nim çayınızı yeşil çay veya tarçın ve rezene gibi otlar ile karıştırabilirsiniz.

 

 

10. Meyan kökü

Meyan kökü de sağlık problemlerine karşı daha savunmasız hale getirecek kimyasal maddelerin kandan temizlenmesine yardımcı olur.

Meyan özü, müshil niteliklere sahiptir ve vücudun zararlı ve zehirli toksik atıkları atmasına yardımcı olan uygun sindirimi destekler.

Aynı zamanda karaciğer koruyucu özelliklere sahiptir ve toksitin azaltılması ve karaciğerin normal işlevinin stabilize edilmesine yardımcı olarak karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır.

Bir başka artısı ise, detoks çabalarını engelleme eğiliminde olan şeker isteklerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

1. 1 su bardağı kaynar suyun üzerine 1 çorba kaşığı ezilmiş meyan kökünü ekleyin.

2. Kapağını kapatın ve 5 ila 10 dakika kaynatın.

3. Süzün, sonra 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın.

4. Bunu bir ay boyunca günde bir kez için.

Not: Meyan kökü aşırı miktarda alınmaz, çünkü kan basıncını ve sodyum tutma oranını arttıran yan etkilere neden olabilir.

 

 

Toksik Oluşumunu Önleme İpuçları

· Vücudunuzun detoksifikasyonuna yardımcı olmak için günlük eski Ayurveda yağ tekniğini uygulayın.

· Güne bir bardak limon suyu ile başlayın.

· Kahve yerine yeşil çay kullanın.

· Yüksek lifli meyveleri ve sebzeleri yiyin.

· Bol miktarda su içerek vücudunuzu nemli tutun.

· İşlenmiş gıdaları yemeyi bırakın.

· Her gün bir çeşit egzersiz veya fiziksel aktivite yapın.

· Geceleri düzgün bir uyku çekin.

Vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan 10 bitki.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.