Yağlı Cilt Bakımı

Cilt yağlanması; deri altı bezlerinin aşırı salgı yapması sonucu oluşmaktadır. Yağlı ciltler kuru ciltlere oranla çok daha sağlıklı olabilmekte, geç yaşlanabilmekte ve çok daha genç ve canlı görünebilmektedir. Fakat bütün bunlar ile birlikte sivilce ve enfeksiyon riskine yatkın olmakta, gözenekler geniş olabilmekte, bakteri ve mantarlar açısından çok çok elverişli bir zemin teşkil etmektedir.

Yağlı cilte ile ilgili çok geniş bilgilendirmeler içeren yazılarımız sitemizde gün be gün yayınlanmaktadır. Bu yazılarımız yüzeysel olmayıp teknik bilgiler içermekte ve birkaç örnekle sınırlı olmayacak kadar da zengindir. Bu yazılarımızdan birisi olan “Yağlı Ciltler için Arındırıcı Yüz Peelingi” yazımızda

…Yağlı ciltler için sebum azaltıcı ve yağ kontrolü sağlayan doğal bir peeling tarifimiz var. Yağlı ciltler için arındırıcı peeling için gerekli  ….

şeklinde yer alan maske ile cildiniz üzerinde biriken tabakadan kolayca kurtulabilir ve bir çok tehdidi tolare etmiş olursunuz.

Yağlı cilt ile ilgili bir çok yanlış bilgi dolaanmaktadır. Doğalcilt.com olarak bu bilgi kirliliğinden bazılarını tashih ettik ve bunları “Yağlı Cilt Bakımı İçin Yanlış Bilinenler – 1” başlıklı yazımızda yayınladık.
Cilt yağlanmasına sebep olan fazla salgı için ise sebeplerine inmek ve salgıyı tetikleyen nedenlere yönelik bir tedavi uygulamak en doğru olacaktır. Bu konuda yapılan çalışma neticesinde yayınlanan “Akne Diyeti ve Sivilcelere Karşı Beslenme Önerileri” başlıklı yazımızda hormonların salgısının artış nedenleri ve düzenleyici doğal besinler konusunda bilgi verilmiştir. Bu önerilerden birisi şu şekildedir;

…Bazı karbonhidratlar ve kızartmalar glisemik indexi yüksek ürünlerdendir. Bu ürünleri sınırlamak ya da almamak sivilceleri kontrol etmede ilk atılacak adım olabilir…

Ayrıca yağlı ciltlerin sivilce ve mikroorganizma temelli problemleri de tetiklediği ya da uygun zemin teşkil ettiği bilinmektedir. bu konu ile ilgili sitemizde yayınlanmış ve denenmiş “Yağlı Ciltlere Çay Ağacı Yağı Maskesi” konulu yazıda şu şekilde bir maske önerisi geçmektedir;

Çay ağacı yağı, Buğday Yağı, Kil, Su

Maskeyi bir çay tabağı ile yapabilirsiniz. Ben yaklaşık olarak bir çay kaşığı kil üzerine 10 damla çay ağacı yağı ve 6-7 damla da buğday yağı damlattım. Sonra da bu üçünü katı bir çamur elde edene kadar karıştırdım ve biraz beklettim. Bu süre zarfında da yüzümdeki peelingi çıkardım ve yüzümü iyice kuruladım. Maskenin içine çok cıvık olmayacak kadar su ekledim ve yüzüme parmaklarım yardımı ile sürdüm….

Daha çeşitli maske tarifleri ve bakım kürlerini sitemizden öğrenebileceğiniz tarifler ile çok düşük maliyetler ile evlerinizde hazırlayabilir sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

Yağlı cilt konusunda bilgilendirme yazısı

Yağlı cilt konusunda bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.